הרב פינטו נחת בישראל: יעיד נגד ניצב ארביב בפרשת השוחד

אם יבינו במח"ש כי עדות הרב מחזקת את החשדות נגד מפקד להב לשעבר, יעבור פינטו בדיקת פוליגרף. אם יסכים להעיד, יזכה להקלה בתיק השוחד נגדו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הרב יאשיהו פינטו נחת הלילה (שלישי) בישראל בטיסה מפריז וצפוי למסור לצוות החקירה בפרשת ניצב מנשה ארביב מידע בנוגע לחומרים המפלילים לכאורה את ארביב בקבלת טובות הנאה מפינטו וממקורביו. לאחר מכן יזומן ארביב לראשונה לחקירה, שבה יעומת עם המידע שימסור פינטו. תמורת המידע שימסור צפוי הרב לזכות בהקלה משמעותית בתיק השוחד נגדו. על ההתפתחות בפרשה דווח לראשונה אמש בחדשות 10. 

המהלך נועד בראש ובראשונה להביא את פינטו לארץ. אם לא היה נחתם אתו הסדר טיעון והיה מוגש נגדו כתב אישום, הפרקליטות היתה מתקשה להביא אותו לישראל. באוקטובר 2012, בתום חקירתו, הוא שוחרר בתנאים מגבילים, בהם דרישה להפקדת ערבות בסך מיליון שקלים ובינתיים פג תוקף דרישת הערבויות. עם שחרורו הוצא לו צו איסור יציאה מהארץ למשך שישה חודשים, שלא הוארך מאז. פינטו לא הגיע לישראל וחי בעיקר בארצות הברית, שם הוא משמש עד בפרשה הקשורה לחבר הקונגרס מייקל גרים. 

עורכי דינו של פינטו, אלי זוהר ורועי בלכר, מסרו למח"ש חשבוניות ותכתובות המעידות לכאורה כי ארביב, לשעבר ראש יחידת להב 433, קיבל טובות הנאה ממקורבי הרב בעת שכיהן כנספח המשטרה בארצות הברית. בין היתר, חשוד ארביב בכך שלן עם בני משפחתו מבלי לשלם במלון שבבעלותו של בן ציון סוקי, חברו של הרב, בניו יורק. ארביב טען כי הראיות שהציגו סנגורי פינטו מזויפות, וכעת יבקשו החוקרים לאמת את הדברים עם פינטו עצמו. אם ישתכנעו שדבריו מחזקים את החשדות נגד ארביב, יעבור הרב גם בדיקת פוליגרף.

אם המידע שיספק הרב ישביע את רצון המחלקה לחקירות שוטרים והוא יסכים להעיד בפרשת ארביב, הוא יזכה להקלה בתיק השוחד העומד נגדו. לפי ההסכם שאליו הגיעו עורכי דינו של פינטו, הפרקליטות והיועץ המשפטי לממשלה, תיגזר על פינטו שנת מאסר בפועל, לכל היותר. הרב חשוד שהציע שוחד בסך 200 אלף דולר למפקד היחידה הארצית לחקירות הונאה, תת ניצב אפרים ברכה, וציפה לקבל בתמורה מידע על חקירה בעניינן של עמותות שבהן היה מעורב. 

פרקליטו של ניצב ארביב, עו"ד גדעון פישר, מסר אמש כי "אני מקווה שהפעם רשויות אכיפת החוק לא יאפשרו לפינטו לצאת מהארץ ולהימלט מהעמדה לדין על מעשיו".

בפברואר האחרון הודיע ארביב על פרישתו מהמשטרה, וביקר את התנהלות מערכת המשפט בעניינו. "אינני יכול עוד להשלים עם התנהלותה של המערכת המשפטית, שהייתי חלק בלתי נפרד ממנה לאורך שנים", אמר אז ארביב. "מערכת שמגלגלת אותי ואת משפחתי בזפת ונוצות". הוא הוסיף: "פניתי מספר פעמים ליועץ המשפטי לממשלה, לפרקליט המדינה ולמפכ"ל. דרשתי כי יזמנו אותי לחקירה ולבדיקה כדי שאוכל להתייחס לכל טענה אם קיימת כזו כלפיי. כחודש ימים אני שוהה בביתי על חשבוני על מנת לאפשר כל בדיקה, אך איש לא פנה אליי ואיש לא ביקש לשמוע את גרסתי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ