שי ניצן מבקש לפתוח את תיק טלנסקי: "ראוי לאפשר תיקונו של מעוות"

בבקשת פרקליט המדינה לערער על זיכויו של אולמרט בפרשה, נטען כי רה"מ לשעבר הפעיל "אמצעים פסולים" כדי לשכנע את שולה זקן שלא להעיד

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים25
רויטל חובל
רויטל חובל

פרקליט המדינה הגיש היום (שלישי) את הבקשה הרשמית לבית המשפט העליון הנמצא לפני פסק דין, במסגרת ערעור שהגישה הפרקליטות על זיכויו של בפרשה. הפרקליטות לא מבקשת לפתוח גם את תיק ראשונטורס, שאף הוא נגמר בזיכוי.

הבקשה כוללת פתיחה מחדש של התיק, שמשמעה החזרה של התיק לבית המשפט המחוזי בירושלים לצורך הגשת ראיות חדשות שהן שתי הקלטות שסיפקה לפרקליטות. כמו כן מבקשת הפרקליטות לאפשר לשולה זקן להעיד לגבי יומניה ובכך להביא לקבילתם ולשוב ולשקול את הכרעתו בהתאם. עקב שתיקתה, קבע בית המשפט כי יומניה של שולה זקן אינם קבילים. ולדעת הפרקליטות היה בכך כדי לתרום לזיכויו.

טרם ההכרעה בבקשה החריגה ,חמשת שופטי בית המשפט העליון הדנים בערעור צפויים לבקש את תגובתו של אולמרט ואולי אף לקיים דיון בנושא.

אולמרט בבית המשפט, לפני שבועייםצילום: מוטי מילרוד

על פי הבקשה הרשמית, קלטת אחת מתעדת שיחה בין זקן לבין אולמרט מחודש מאי 2011 - מועד שבו עמד אולמרט סמוך לפני מתן עדותו בבית המשפט המחוזי בירושלים. קלטת שנייה מתעדת שיחה ביניהם מסוף אוקטובר 2012, שלושה חודשים לאחר ההכרעה בבית המשפט המחוזי. עוד עולה כי בשתי ההקלטות יש הוכחות לכך שאולמרט הניא את שולה זקן מלהעיד במשפט, ודן איתה לגבי משמעות עדותה אם תעשה כן.

"כעולה משתי הקלטות שהוזכרו וממספר קלטות נוספות שהגיעו לידי הפרקליטות מידיה של זקן בחודשים האחרונים, אולמרט הפעיל אמצעים פסולים כדי לשכנע את זקן שלא תעלה לדוכן העדים בשתי הפרשיות שלפנינו", ציין ניצן. "מהקלטות עולה כי המשיב נקט בשני אמצעים בהקשר זה: הוא דאג לשלם לזקן סכומי כסף נכבדים, בין השאר, ובעיקר, כדי לכסות את הוצאות משפטה; ובה בעת הוא דיבר על ליבה שלא תעלה לדוכן העדים, תוך שהסביר לה כי אם תעשה כן - תשמש עדותה גם לחובתו". זקן עצמה סיפרה בדיון במסגרת הסדר הטיעון בפני השופט רוזן כי אולמרט אמר לה ש"אם תעלה להעיד, אורי קורב (התובע בתיק) ירצח אותה".

ניצן מזכיר כי בבסיס הזיכוי בפרשת טלנסקי עמדה הנחתו של בית המשפט כי קיימת אפשרות (ספק סביר) שכל כספי הקופה שהוחזקה אצל אורי מסר היו כספים פוליטיים ולא שימשו לצרכיו האישיים. הפרקליטות חולקת על הנחה זו וטוענת כי יש בידיה הוכחות, כלומר קלטות, "שמקעקעות את הנחתו העובדתית של בית המשפט המחוזי ושמצביעות על כך שבכספי הקופה אצל מסר נעשה שימוש לצרכיו הפרטיים". מדברי ניצן עולה כי בהקלטה "נמצא השיח המתיר את הספק שנותר אצל בית המשפט המחוזי".

ניצןצילום: מוטי מילרוד

לטענת ניצן, הגשת שתי ההקלטות ויומני שולה זקן - יש בהן כדי לשנות את תוצאות הזיכוי, אף שבעיני הפרקליטות הראיות שהציגו בפני בית המשפט המחוזי היו מספקות להשגת ההרשעה. הפרקליטות לא מבקשת לפתוח את תיק ראשונטורס, מאחר שהיא מציינת כי אין לה ראיה תומכת נוספת וחדשה לדבריה של זקן, מעבר לדברים ולראיות שכבר נמסרו בבית המשפט.

ניצן ציין כי הבקשה נשקלה בכובד ראש, ונלקחו בחשבון שיקולים כמו "סופיות הדיון" (עקרון התוחם את משך ההליך הפלילי, כך שלא בקלות ניתן יהיה לפתוח מחדש משפט שהסתיים, ר"ח) והעובדה שהפרקליטות לא היתה מודעת לקיומן של ההקלטות ויתרה מכך, אחת מהן הוקלטה לאחר פסק הדין. באשר להתמשכות ההליכים כותב ניצן כי "החתירה לאמת, האינטרס של עשיית צדק, והצורך במיצוי הדין בהקשר של פרשה בעלת אינטרס ציבורי כה מובהק, דורשים להיות מוכנים לשלם "מחיר אפשרי שכזה".

טיעון מרכזי בבקשה הוא הניסיון של אולמרט לשבש את המשפט שהתנהל בבית המשפט המחוזי בירושלים. "ראוי לאפשר בשלב הערעור הפלילי את תיקונו של מעוות שנוצר בהליך עקב מעשיו הפסולים של המשיב", כתב ניצן. "בנוסף חומר הראיות החדש שהגיע לידי המבקשת מצביע לכאורה על מעשים פסולים שבוצעו על ידי אולמרט במהלך התנהלות המשפט. מעשים אלה - שנועדו לתרום לתוצאה של זיכוי במשפט. אם אמנם פעל המשיב לכך שיתקיים בפני בית המשפט דיון חסר, משובש, וכך עולה, כאמור, מחומר הראיות החדש - ממילא פוחת האינטרס לשמר את סופיותו של דיון שכזה".

ניצן ציין כי אמנם אין מדובר בעבירות החמורות ביותר בספר החוקים, אך "בפרשת טלנסקי המדובר בשר בכיר בישראל, שקיבל במשך שנים סכומי כסף נכבדים ביותר במזומן; שמר את חלקם אצל חברו באופן סודי ללא כל תיעוד ודיווח; ניצל לשם כך את זקן, עובדת מדינה בכירה שעבדה תחתיו; הצהיר למבקר המדינה הצהרות חסרות וממילא כוזבות, בהקשר ובמקביל בסוף התקופה סייע לעסקיו של מעניק הכספים. מדובר בתופעה מובהקת של שחיתות ציבורית, שבוצעה על ידי בעל תפקיד רם ביותר, וממילא קיים אינטרס ציבורי גבוה במיצוי הדין עם אולמרט".

ניצן הוסיף כי טרם התקבלה החלטה האם להגיש כתב אישום בעקבות החקירה החדשה שנפתחה, בחשד לשיבוש מהלכי משפט ולהדחה בחקירה ובעדות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ