חצרוני יעמוד בפני ועדת משמעת ולא יפוטר בניגוד לתקנון הסגל

בית המשפט קבע כי הנהלת המוסד תצטרך להעביר את ההליך לוועדת משמעת עם אפשרות לערער; חצרוני: מקווה שיבינו שפה זה ישראל ולא צפון קוריאה

ירדן סקופ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ירדן סקופ

בית הדין הארצי לעבודה בירושלים החליט היום (שלישי) כי הליך פיטורי פרופסור אמיר חצרוני מאוניברסיטת אריאל אינו תקין, וכי אם היא רוצה לפטרו עליה להעביר את ההליך דרך ועדת משמעת, כקבוע בתקנון האוניברסיטה. בכך ביטל בית הדין את החלטת בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב שהורה על המשך הפיטורים.

שופטי בית הדין הארצי לעבודה יגאל פליטמן, ורדה וירט־ליבנה וסיגל דוידוב־מוטולה, קבעו כי המשך הליך הפיטורים ייעשה באמצעות ועדת המשמעת, שהרכבה ישתנה והיא תכלול שישה חברים. בנוסף, בית הדין קבע כי יש למנות ועדת ערעור שתמנה חמישה חברים.

בית הדין הורה להקים את הוועדות תוך 15 יום, וכי על הדיונים להסתיים תוך 30 ימים מיום המינוי. עוד המליץ בית הדין המליץ לזמן ישיבת סנאט שבה יאושרו הוועדות.

אוניברסיטת אריאל ביקשה להעמיד את חצרוני לשימוע לפני פיטורים, בעקבות התבטאויות שנויות במחלוקת שכתב נגד נפגעות תקיפה מינית והביאו לעצומה המונית לפיטוריו, עליה חתמו כ-1,800 בני אדם. חצרוני כתב בין היתר בדף הפייסבוק שלו ביוני 2013, בנוגע לעדויות של נפגעות תקיפה מינית כי "ראוי לשבח במיוחד את כושר ההמצאה האמנותי של בנות שבחיי היום יום אפילו אנסים מתועבים ונואשים לסקס נוטים לפסוח על פניהן מטעמי חוסר אטרקטיביות, על שהצליחו לבנות עולם פנטזיונרי עשיר ומלא זימה".

חצרוני עצמו רואה בהכרעת בית הדין הארצי לעבודה ניצחון מוחץ על הליך פיטוריו שנוהל שלא כדין. עורך דינו, ברוך אורנשטיין, רואה בכך פסק דין עקרוני בו "בית המשפט הגן על חבר סגל אקדמי בפני פיטורין בוועדה שנקבעה אד־הוק לצורך פיטוריו בניסיון לא חוקי לעקוף את ההליך התקין של ועדת משמעת או אתיקה באוניברסיטה".ועד הסגל האקדמי באוניברסיטה הצטרף כצד בתיק לטובת חצרוני.

בתום הדיון אמר חצרוני ל"הארץ" כי "אני שמח על החלטת בית המשפט שעצר את השימוע הלא חוקי שרצו לעשות לי. אני מקווה כי בהנהלת אריאל יעשו חושבים ויבינו כי גם אם לטעמם דעותיי לא מוצאות חן, זו ודאי לא סיבה לא מוסרית ולא חוקית לפטר מרצה שהרי גם דעותיהם לא מוצאות חן בעיני, ובכל זאת אין לי בעיה לעבוד איתם".

הוא הוסיף כי "אני שמח כי ועד הסגל הצטרף כצד לתיק, וקבוצה גדולה של פרופסורים ממוסדות שונים בארץ חתמו על מסמך המביע את המחאה כנגד הנהלת אוניברסיטת אריאל. הדבר מעיד כי התיק שלי עקרוני וכולי תקווה כי הנהלת אוניברסיטת אריאל תבין כי אנחנו חיים בישראל ולא בצפון קוריאה, ושצריך להישמע לסטנדרטים האקדמיים כמו גם לחוקים המכבדים את חופש הביטוי והחופש האקדמי. אני מצפה להמשיך לעבוד באוניברסיטה, שהיא ביתי האקדמי, מתבצע בה מחקר מצוין ויש בה סטודנטים נפלאים וחבל רק שהיא מנוהלת כפי שהיא מנוהלת. אשמח לקבל טלפון כדי לדבר על המשך שיתוף הפעולה".

באוניברסיטת אריאל מסרו מנגד כי "בית המשפט לא מצא פסול בסיבות שבגינן הוחלט להעמיד את פרופ' חצרוני לשימוע לקראת פיטורין, ועל כן אישר את קיום השימוע. במקביל, בית המשפט נתן תוקף של פסק דין להסכמה בין הנהלת האוניברסיטה לוועד הסגל, לגבי ההרכב המורחב של ועדת השימוע. בימים הקרובים ייקבע הרכב הוועדה ותהליך פיטוריו של פרופ' חצרוני יימשך".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ