השופט רוזן משיב לביקורת על פסק דין הולילנד: "שלם עם כל מלה שכתבתי"

בכנס לשכת עורכי הדין באילת הגדיר עצמו רוזן כ"שופט שאוהב לזכות" וטען כי חלק מהביקורת עליו נשמעה מצד גורמים שאינם בקיאים בעובדות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שופט המחוזי דוד רוזן התייחס היום (רביעי) לביקורות שנמתחו על פסק הדין שנתן בתיק הולילנד. "כל מה שהיה לי לומר כתבתי, ואם אני נדרש להוסיף אז אומר שאני שלם עם מה שכתבתי", אמר רוזן בכנס לשכת עורכי הדין באילת, "אני לא לוקח את זה אישית. ביקורת זה בסדר גמור".

רוזן התייחס באופן ממוקד לביקורת על כך שאפשר לשולה זקן לומר אמירות מפלילות נגד אהוד אולמרט מבלי שהוא או סנגוריו נכחו באולם. למעשה, רוזן הוא שדובב את זקן. "כל מה שהיה שם מבחינת סדר זמנים זה שהצדדים טענו על מנת לשכנע אותי לקבל את הסדר הטיעון. יש לי שאלות, אז לא לשאול?", אמר רוזן, "אין לזה שום קשר למר אולמרט. משפטו הסתיים לחלוטין בגזר דין. כל מה שנאמר בקשר אליה (לזקן - ר"ח) - אני לא אחראי להשלכות הציבוריות. אני אחראי להוציא פסק דין נאמן, וכשבאה נאשמת לקבל הסדר טיעון ולי יש שאלות איך אני יכול לא לשאול? אם לא אשאל איך אדע?".

השופט רוזן ושר המשפטים לשעבר נאמן בכנס באילת, היוםצילום: יוסי זמיר

מקורביו של אולמרט ביקרו לאחר הכרעת וגזר הדין את רוזן באופן אישי על השימוש במלה "בוגד" ועל כך שמדובר בהכרעת דין שמבוססת על היגיון בלבד ובגזר דין חמור ומוגזם. "אני שלם עם כל מלה שכתבתי", הדגיש, "כל מה ששופט מוציא תחת ידיו, לעתים רחוקות מאוד, גם כשלא מסכימים, אני מקבל את הדברים. אני שומע וקורא גם דברים שלא נוחים לי לשמוע, אבל אני כתבתי ואני שלם לחלוטין".

עוד הוסיף רוזן כי "כל שופט עם הרגישות שלו. כך, למשל, בנושאי זיכוי והרשעה: יש שופטים שמזכים יותר. אני מכיר מהחברים שלי שופט שאתה רואה שהזיכוי קשה לו. אני אוהב לזכות. איפה שאפשר אני מזכה, אני מאוד מאוד שלם. גם ביקורת שנשמעת ולא נוח לי לשמוע אבל אני מתייחס לזה בכבוד. יש בביקורות טעם רע, אבל אני מזיז את האגו ומסתכל על זה. יש דברים שנשמעים בטח על ידי אנשים שלא מכירים את העובדות, אז בטח שלא נוח לי שאדם שלא מכיר קורא דברים כל כך קשים. גם לגבי השבחים".

בפאנל שהתקיים שלשום בכנס באילת ביקר סנגורו וחברו של אולמרט, עורך הדין אלי זהר, את ההליך שביצע רוזן במסגרת שלב הטיעונים לעונש של שולה זקן וביקר את היעילות של רוזן. "אנו יוצאים כרגע מדיון 'יעיל' כזה שזכה לאהדת הציבור", אמר, "היעילות היתה יוצאת מן הכלל. המשפט הענק שנגמר אחרי 20 חודשים היה הישג נדיר בתחום היעילות. אבל קרו בו כמה תקלות בתחום היעילות שלא היה להן אח ורע".

אולמרט ביום גזר דינו, החודשצילום: יותם רונן

לדברי זהר, "סוף מעשה היה כאשר ב–15 במאי נאשמת 9 (זקן - ר"ח) עמדה לומר את דברה האחרון לפני הכרעת הדין. כשהפרקליטות ביקשה את העדתה, בית המשפט סירב ואמר שייתן את הכרעת הדין. למרות הכל כשנגזר עונשה, התנהלה באולם חקירה שלא עסקה בדבריה האחרונים של נאשמת 9, או בהקלה על עונשה, אלא בדברים שנוגעים לנאשם אחר שלא היה באולם, לא חקר ולא הגיב וזה הכל מכוח היעילות. אירוע כזה לא התרחש מעולם במחוזותינו. מעולם לא נפגעו באופן כה חסר תקדים זכויותיו וכבודו של אדם שהורשע". זהר גם ביקר את החלטת נשיאת בית המשפט המחוזי בתל אביב דבורה ברלינר למנות דן יחיד לתיק הולילנד, ולא הרכב כמו בתיק שהתנהל בבית המשפט המחוזי בירושלים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ