תושב יקנעם מואשם שניקב צמיגי מכונית של אזרח ערבי

אדיר יוסף, בן 26, מואשם בחבלה בכלי רכב בעזרת סכין ממניע גזעני. פרקליטו: הוא מודה במעשים אך זהו לא פשע שנאה. מעצרו הוארך בחודש

אלי אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי אשכנזי

כתב אישום הוגש היום (רביעי) לבית המשפט המחוזי בנצרת נגד אדיר יוסף, בן 26, תושב יקנעם עילית, בגין ביצוע פשעי שנאה נגד ערבים בעירו והסביבה. יוסף מואשם בביצוע עבירות של חבלה במזיד ברכב מתוך מניע של גזענות, החזקת סכין והסתייעות ברכב לביצוע פשע. בנוסף לאישום הוגשה נגדו בקשת מעצר עד תום ההליכים.

בכתב האישום שהגישה עורכת הדין אורית קורין מפרקליטות מחוז צפון, עולה כי במשך החודשים מארס-מאי השנה אירעו באיזור יקנעם 14 מקרים של פגיעה ברכוש, רק בשל היותם של ערבים. הפגיעות באו לידי ביטוי בעיקר בניקוב צמיגי כלי רכב וריסוס כתובות על כלי הרכב - זאת, באופן שנועד להבהיר כי מבצע הפעולה הוא יהודי. בעקבות המקרים הרבים הוקם צוות חקירה של המשטרה והשב"כ.

עוד צוין בכתב האישום כי בערב יום העצמאות האחרון, נסע יוסף ברכב באזור יקנעם עילית, כאשר הוא מניף את דגל ישראל וצועק "מוות לערבים". למחרת בבוקר כתב הנאשם בווטסאפ: "כהנא צדק עם ישראל בעד תג מחיר!!!", ובהמשך היום הגיע יוסף לרחוב הבשן ביקנעם כשהוא מצויד בסכין. באותה עת חנה במקום כלי רכב שאותו זיהה כשייך לערבי על פי שרשרת שהיתה תלויה על המראה. הנאשם יצא ממכוניתו כשהוא אוחז בסכין וחתך באמצעותו שני צמיגים. על פי כתב האישום, בשלב זה הוא נתפס על ידי שוטרים שהיו במקום.

אדיר יוסף בבית המשפט בנצרת, לפני שלושה שבועותצילום: גיל אליהו

הפרקליטות דרשה מבית המשפט לקבוע כי אדיר יוסף מסוכן ומשום כך יש להאריך את מעצרו. השופט יונתן אברהם קיבל את הטענה. סנגורו של יוסף, עורך הדין דב הירש, אמר כי מרשו מודה במיוחס לו אולם שולל את הטענות כי ביצע את המעשים ממניע גזעני או אידיאולוגי. עורך הדין אף ביקש כי בית המשפט יקבע שניתן לאפשר חלופת מעצר של הנאשם בבית הוריו, שהינם אנשי חינוך ודמויות ציבוריות מוערכות ומוכרות מאוד ביישובם.

בתשובה לכך, הפרקליטות דרשה כי לחשוד ייערך תסקיר מבחן לפני שתתייחס לדרישה לשלוח אותו לחלופת מעצר בבית הוריו. לשם כך הורה השופט על הארכת מעצרו של הנאשם עד לדיון בנושא ב-22 ביוני.

הירש מתח ביקורת על הדבר ואמר כי "ההחלטה להמשיך ולהחזיק את מרשי במעצר במתקן כליאה עד ל-22 ביוני הינה החמרה יוצאת דופן ומאוד לא פרופורציונאלית לכתב האישום הדל שאותו הגישה הפרקליטות לבית המשפט. פנינו אל בית המשפט העליון, וברגעים אלה אני שוקד על ניסוח בקשת הערעור שאותה אגיש בשם מרשי. אני סבור שבשם טענות בלתי מבוססות שאותן מפזרים אנשי הפרקליטות אי אפשר לגרום למרשי עוול ולהחזיקו במעצר כל כך ממושך".

בשבוע שעבר, אחרי מעצרו של יוסף, עצרה המשטרה ארבעה חשודים נוספים במעורבות באירועי פשעי השנאה האחרונים ביקנעם. הארבעה חשודים בריסוס כתובות נאצה, גרימת נזק למרפאה, ניקוב צמיגים וניפוץ חלונות. במשטרה חושדים שהארבעה, שמכירים זה את זה, פעלו בתיאום. בין העצורים שני צעירים בגילים 25 ו-26 תושבי העיר, ושני נערים בני 16 מהצפון.

במקביל נעצרו שלושה נערים, תלמידי ישיבה ביצהר, הנאשמים בביצוע פשע שנאה בכפר גוש-חלב שבגליל העליון. נגד השלושה הוגשו השבוע כתבי אישום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ