המשטרה ממליצה להעמיד לדין את אולמרט ופרקליטו על שיבוש הליכי משפט

מחקירת המשטרה עולה כי רה"מ לשעבר ועורך דינו תל צור ניסו להניא את שולה זקן מלמסור עדות מפלילה בפרשיות טלנסקי, ראשונטורס והולילנד

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

המשטרה הודיעה היום (חמישי) כי גיבשה תשתית ראייתית נגד ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, ופרקליטו, עו"ד נבות תל צור, בגין החשד ששיבשו מהלכי משפט והדיחו עד. במשטרה ממליצים להגיש כתב אישום נגד השניים. התיק הועבר להכרעת פרקליטות מחוז מרכז, בראשות פרקליטת המחוז רונית עמיאל, שליוותה את החקירה.

תל צור, שותף בכיר במשרדו של רם כספי, מייצג את אולמרט בפרשת טלנסקי, שממנה זוכה וכעת עומד התיק בבית המשפט העליון. בפרשת הולילנד ייצג תל צור את דני דנקנר.

בין העדים שנחקרו בפרשה: סנגורו הנוסף של אולמרט, רועי בלכר, עורך דינה לשעבר של זקן מיכה פטמן, איש עסקים אלפרד אקירוב, המקורב לאולמרט ואנשי עמותת וראייטי שלגביהם אולמרט סיפר במשטרה כי ביקש מראשיה שיעסיקו את זקן. 

אולמרט ותל-צור, ב-2012צילום: עמית שאבי

חקירת המשטרה החלה בעקבות המגעים להסדר טיעון עם ראש לשכתו של אולמרט לשעבר, שולה זקן, בפברואר האחרון. בעקבות המידע החדש שסיפקה זקן, הורה פרקליט המדינה, שי ניצן, לפתוח בחקירה פלילית. במסגרת חקירה זאת העידו זקן ובני משפחתה, ואולמרט ותל צור נחקרו באזהרה.

לפי המידע, במהלך חקירת אולמרט וזקן והעמדתם לדין במסגרת פרשיות טלנסקי, ראשונטורס והולילנד, ניסה אולמרט להשפיע על זקן כך שלא תמסור עדות מפלילה נגדו. ראש האגף לחקירות ולמודיעין, ניצב מני יצחקי, אימץ את המלצות ראש יאח"ה, תנ"צ אפרים ברכה. עוד עולה כי אולמרט ועו"ד תל צור ניסו להניא את זקן מלחתום על הסדר טיעון בפרשת הולילנד, ובהמשך אף פעל אולמרט על מנת להשפיע על עדותה בבית המשפט. במקביל, במהלך תקופה זו קיבלה זקן טובות הנאה מגורמים שונים לבקשת אולמרט, בכסף ובשווה כסף.

השבוע הגיש ניצן בקשה הרשמית לבית המשפט העליון לפתיחת תיק טלנסקי הנמצא לפני פסק דין. זאת, במסגרת ערעור שהגישה הפרקליטות על זיכויו של אולמרט בפרשה זו. הפרקליטות אינה מבקשת לפתוח גם את תיק ראשונטורס, שנסגר גם הוא בזיכוי. הבקשה מפרטת חלק מתוכן הקלטות שסיפקה זקן, שבעקבותיהן נפתחה החקירה החדשה. על פי הבקשה הרשמית, קלטת אחת מתעדת שיחה בין זקן לבין אולמרט מחודש מאי 2011 - מועד שבו עמד אולמרט לפני מתן עדותו בבית המשפט המחוזי בירושלים. קלטת שנייה מתעדת שיחה ביניהם מסוף אוקטובר 2012, שלושה חודשים לאחר ההכרעה בבית המשפט המחוזי. 

"כעולה משתי הקלטות... אולמרט הפעיל אמצעים פסולים כדי לשכנע את זקן שלא תעלה לדוכן העדים בשתי הפרשיות שלפנינו", כתב ניצן. "מהקלטות עולה כי המשיב נקט בשני אמצעים בהקשר זה: לשלם לזקן סכומי כסף נכבדים... כדי לכסות את הוצאות משפטה; ובה בעת דיבר על ליבה שלא תעלה לדוכן העדים, תוך שהסביר לה כי אם תעשה כן – תשמש עדותה גם לחובתו", כתב ניצן.

זקן עצמה סיפרה בדיון במסגרת הסדר הטיעון בפני השופט רוזן כי אולמרט אמר לה ש"אם תעלה להעיד, אורי קורב (התובע בתיק ראשונטורס וטלנסקי) ירצח אותה". 

לדברי ניצן, מהקלטות עולה שהכספים שקיבל אולמרט מטלנסקי שימשו לצרכיו האישיים, ולא פוליטיים. כזכור, שופטי בית המשפט המחוזי בירושלים זיכו את אולמרט בפרשת טלנסקי בנימוק שקיימת אפשרות (ספק סביר) שכל כספי הקופה שהוחזקה אצל אורי מסר היו כספים פוליטיים ולא שימשו לצרכיו האישיים. מדברי ניצן עולה כי בהקלטה "נמצא השיח המתיר את הספק שנותר אצל בית המשפט המחוזי". 

נבות תל צור מסר בתגובה כי הוא "דוחה בתוקף את החשד שיוחס לו ואת הודעת המשטרה" וכי הוא "סמוך ובטוח כי הנושא כולו ייבדק בקפידה בפרקליטות. חומר הראיות שהוצג בחקירה מעלה כי לא נעברה על ידי תל צור כל עבירה, וכי הוא פעל לבקשת שולה זקן בתום לב, באופן מקצועי, ועל בסיס הומאני וחברי בלבד. ראוי איפוא להמתין בסבלנות להחלטת הפרקליטות בנושא".

מצוות ההגנה של אולמרט נמסר: "אנו חשים כי ראוי שהניסיונות להמשיך ולפגוע במר אולמרט, ראש הממשלה לשעבר, ייפסקו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ