הסדר טיעון בפרשת רמדיה: המנכ"ל הורשע ב"מעשה העלול להפיץ מחלה ברשלנות"

במסגרת ההסדר ירצה המנכ"ל 400 שעות לתועלת הציבור, ונדרש לשלם עשרת אלפים שקלים, מלבד עבודות השירות

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל
רויטל חובל

בית המשפט המחוזי בלוד אימץ היום (חמישי) את הסדר הטיעון בפרשת רמדיה, לאחר ששני הצדדים ערערו על תוצאות ההליך בבית משפט השלום. על פי ההסדר, מנכ"ל רמדיה, גדעון לנדסברגר, שהודה בעבירה של מעשה העלול להפיץ מחלה ברשלנות, שילם קנס של עשרת אלפים שקלים וירצה 400 שעות לתועלת הציבור. עוד סוכם כי עונשו של מהנדס המזון, פרד בלק - שהורשע בגרימת מוות ברשלנות ובגרימת חבלה ברשלנות - יופחת בחצי ל- 15 חודשי מאסר. הוא יחל לרצות את העונש ב-15  ביולי בכלא הדרים.

ההסדר התקבל בעקבות המלצת השופטים הדנים בתיק, ורדה מרוז, זהבה בוסתן והפרופ' עופר גרוסקופף, לפיה על הצדדים להגיע לפשרה. נגד פסק הדין של שופטת בית משפט השלום בפתח תקווה, ליה לב־און, שניתן במארס 2013 הוגשו שלושה ערעורים. המדינה ערערה על זיכויו של לנדסברגר מעבירות גרימת מוות ברשלנות ועבירות רבות אחרות, בטענה כי כשליו היו חלק מהגורמים שהובילו לאסון. בפרקליטות רואים בפשרה הישג בכך שהיא קובעת כי למנכ"ל היתה אחריות למחדל.

במסגרת הפרשה הואשמו באותה עבירה גם חמישה עובדי משרד הבריאות. ביוני 2011 חתמו החמישה על הסדר טיעון שלפיו הודו במיוחס להם, אולם לא הורשעו ונגזרו עליהם עבודות שירות לתועלת הציבור. משה מילר, בעליה של חברת רמדיה והמנכ"ל בעבר, זוכה מכל אשמה. כמו כן, הגישה המדינה ערעור נגד זיכויו החלקי של בלק מעבירת חבלה ברשלנות בנוגע לשני תינוקות. בלק ערער על הרשעתו וטען כי גזר דינו חמור מדי כי האשם המרכזי היא חברת הומאנה, החברה הגרמנית שייצרה את הפורמולה. לנדסברגר ערער על הרשעתו בעבירה של אי מילוי תקן רשמי. 

מנכ"ל רמדיה, גדעון לנדסברגר, בעת מתן גזר הדין בפרשה באפריל האחרוןצילום: יריב כץ

נציג הפרקליטות, עו"ד אור ממון, עדכן בבית המשפט כי הידיעה על הפשרה המתגבשת נמסרה למשפחות ורק אחת הביעה התנגדות: הוריה של ענבר שובע שהחלה לפתח בחודשים הראשונים לחייה פגיעה מוחית נרחבת ובלתי הפיכה כתוצאה מצריכת הרמדיה הצמחית, ומגיל שישה חודשים וחצי, בספטמבר 2003, אושפזה לסירוגין כשהיא סובלת מפגיעה קשה בגזע המוח ומצבה מוגדר צמח. רק כעבור כחודשיים נחשפה פרשת רמדיה, כשנודע כי שני תינוקות מתו ו-23 נזקקו לאשפוזים לתקופות משתנות לאחר שצרכו תחליף מזון מסוג רמדיה צמחית. שובע הלכה לעולמה שבועיים לפני יום הולדתה השביעי.

השופטים ציינו בגזר הדין שניתן היום כי "הכרעת הדין החמירה יתר על המידה עם המערער פרד בלק, במיוחד בקשר לחומרת עונש המאסר, והקלה עם המערער גדעון לנדסברגר, כאשר פטרה אותו מכל אחריות למחדלים של חברת "רמדיה", אותה ניהל. סברנו, כי כאשר מתרחשת תקלה כה קשה ביצור מזון כולי לתינוקות, יש להטיל את האחריות בגינה לא רק לפתחו של הגורם המקצועי שהיה מופקד על איכות ובטיחות המוצר, אלא גם על כתפיו של הגורם הניהולי, שחובתו לוודא כי דרך התנהלות החברה מבטיחה שכשלים מסוג זה לא יתרחשו".

הם הוסיפו כי המחדל העיקרי הוא של חברת הומנה הגרמנית, שהגורמים האחראים בה לא הועמדו לדין, לא בארץ ולא בגרמניה. "ואולם, את אשמם ואחריותם של עובדי "הומנה" אין להטיל על כתפי המערערים שלפנינו. אחריותם של המערערים, ואין להקל ראש בחומרתה, היא בכישלונם לפקח על איכות המוצרים שיובאו על ידם. בכך הפרו את חובתם כלפי הציבור להבטיח כי המוצר אותו הם משווקים, מוצר חיוני האמור לספק את כל מזונם של תינוקות בני יומם, הוא איכותי ובטוח, ואין בו כדי לסכן את בריאות הפעוטות. בשל מחדלים אלה עליהם לתת את הדין באופן הולם ומידתי", נכתב בגזר הדין.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ