העליון ידון בשבוע הבא אם לקבל את הקלטות זקן במשפט טלנסקי

5 שופטים, בהם הנשיא גרוניס, ידונו בבקשת הפרקליטות להגיש שתי הקלטות מתוך שמונה שסיפקה זקן. צו איסור הפרסום על תוכנן הוארך

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

נשיא בית המשפט העליון, אשר גרוניס, קבע היום (ראשון) כי בקשת הפרקליטות להגיש את ההקלטות שסיפקה לה שולה זקן ולהתיר לה להעיד מחדש בפרשת טלנסקי תידון ביום ראשון הקרוב.

ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, יגיש תגובה לבקשה עד יום חמישי הקרוב ואורכה הוגבל ל-15 עמודים - כאורך בקשת הפרקליטות. גרוניס גם נענה בחיוב לבקשת אולמרט להאריך את צו איסור הפרסום על תוכנן של ההקלטות, גם אלו שאין הפרקליטות מבקשת להגיש. בסך הכל מבקשת הפרקליטות להגיש שתי הקלטות מתוך שמונה. צו איסור הפרסום אמור היה לפוג היום בחצות, אולם ביום חמישי ביקש אולמרט להאריך את הצו, אף שהחקירה הסתיימה ואין עילה לאיסור הפרסום.

צו איסור הפרסום יעמוד בתוקף עד להחלטה בבקשת הפרקליטות האם לאפשר את גביית הראיות החדשות ולהחזיר את התיק לבית המשפט המחוזי בירושלים, או לא. ההחלטה בעניין תתקבל על ידי הרכב בראשות גרוניס שכולל גם את השופטים סלים ג'ובראן, ניל הנדל, עוזי פוגלמן ויורם דנציגר.

שולה זקן בבית המשפט, בחודש שעברצילום: תומר אפלבאום

בבקשתו לאסור על פרסום הקלטות נשען אולמרט על טענת הסוביודיצה, על אף שזו אינה נאכפת. אולמרט, באמצעות עורך דינו אלי זהר, מציין כי עם פקיעת צו איסור הפרסום היום, תוכנן של ההקלטות צפוי להתפרסם בכל כלי התקשורת. "במצב דברים זה, פרסומן הוודאי של קלטות באמצעי התקשורת יאלץ את בית המשפט הנכבד להיחשף לאותן קלטות, ויכפה עליו, הר כגיגית, להתוודע לתכנן, ובכך תיפגע פגיעה קשות זכותו של המשיב (אולמרט) לקיומו של הליך הוגן".

זהר הוסיף: "ברי, כי אם הראיה לגביה מבקשת המערערת רשות מבית המשפט הנכבד לקבל כראיה חדשה, תפורסם לציבור ותהפוך נחלת הכלל, יימנע מהמשיב לקיים דיון 'נקי' בבקשתה החריגה של המערערת, ויימנע מבית המשפט הנכבד לדון בבקשת המערערת מבלי להיחשף לראיה עצמה". זהר רומז כי הדיון בתקשורת ישפיע על ההליך בבית המשפט: "בדרך זו יהפוך הדיון בשאלה אם להתיר את הצגת הראיה בפני בית המשפט הנכבד לצורך הכרעה בבקשת המערערת לקבלה כראיה חדשה, לדיון עקר, אקדמי ומיותר, שהרי בית המשפט הנכבד נחשף כבר לתוכן הראיה החדשה, גם אם באמצעות כלי התקשורת. כיצד יוכל המשיב לטעון באופן הגון וענייני נגד קבלת הראיה כראיה חדשה, כשבית המשפט הנכבד מכיר כבר את תוכן הראיה ואינו יכול, מטבע הדברים, להתעלם ממנה"?

בין השאר מסתמך עורך דינו של אולמרט על פסיקת העליון בעניין איסור הפרסום על חקירת המבקר נגד ארז וינר ודבריו של השופט נעם סולברג בפרשת שמעון קופר - אף שבפרשת קופר הפך בית המשפט העליון את החלטת המחוזי והתיר את פרסום התוכנית "עובדה".

הפרקליטות לא התנגדה לבקשת אולמרט, והשאירה את ההחלטה לשיקולו של בית המשפט. הפרקליטות אף היא הפנתה לפסק הדין בעניין קופר שבו כתב הנשיא גרוניס כי "גם במקרים אשר לגביהם עולה טענה כי הם מפרים את כלל הסוביודיצה תינתן עדיפות להעמדה לדין פלילי על פני מניעה מראש של צו מניעה או צנזורה".

באשר לשאלה האם ישנה הסתברות קרובה לוודאי שפרסום ההקלטות ייפגע בתקינותו של ההליך ההוגן שכן בכך גם השופטים ייחשפו לתוכן ההקלטות, כתבה נציגת הפרקליטות, עו"ד נעמי גרנות, כי התשובה לכך אינה פשוטה. "מחד גיסא, מוחזק בית המשפט בישראל - ובוודאי בית המשפט העליון כבית משפט מקצועי שככלל מסוגל למלא את תפקידו תוך התעלמות מ'רעשי רקע' שיוצרת התקשורת. מאידך גיסא, שאלת ההשפעה האפשרית על שיקול דעתם של השופטים אינה רק שאלה אובייקטיבית נורמטיבית, אלא גם שאלה אינדיבידואלית סובייקטיבית".

הפרקליטות הציעה כי אם בית המשפט יחליט כי יש מקום לחשיפת ההקלטות בפניו, לא יהיה מקום לצו איסור פרסום והדיון וההכרעה לא יתקיימו בדלתיים סגורות. גם אם בית המשפט יחליט שלא להיחשף לתוכן ההקלטות לא תהיה פגיעה בהליך השיפוטי, שכן ההקלטות לא יהפכו לחומר ראיות בתיק. 

הערעור על זיכויו של אולמרט בפרשת טלנסקי הוגש בספטמבר 2012, יחד עם הערעור על זיכויו בפרשת ראשונטורס והערעור על קולת עונשו. ביולי 2013 התקיימו שני ימי דיונים ומאז ממתין התיק לפסק דין. לפני חודש הודיע פרקליט המדינה שי ניצן לבית המשפט העליון כי בכוונתם להגיש בקשה רשמית, כשתסתיים החקירה בחשד לשיבוש הליכי משפט והדחת עדה. בשבוע שעבר הוגשה הבקשה הרשמית. לבקשה אמנם לא צורפו תמלילי ההקלטות, אך היא מפרטת את משמעותן.

עד כה נודע שבהקלטות יש ראיות לכאורה לעבירות השיבוש וההדחה שבהן נחשד אולמרט ופרקליטו. כמו כן, יש חיזוק לעבירת השוחד השנייה שבה הורשע אולמרט ולכך שהכספים שקיבל אולמרט מטלנסקי לא שימשו לצרכים פוליטיים (אלא לצרכיו הפרטיים), בניגוד להנחה שעליה נשען בית המשפט המחוזי בירושלים.

ביום חמישי המליצה המשטרה להגיש כתב אישום נגד אולמרט ופרקליטו נבות תל צור. המשטרה ציינה כי בידיה ראיות לכך שבמהלך חקירת אולמרט וזקן והעמדתם לדין במסגרת פרשיות טלנסקי, ראשונטורס והולילנד, ניסה אולמרט להשפיע על זקן כך שלא תמסור עדות מפלילה נגדו - וזו אכן שמרה על שתיקה בשתי הפרשות הראשונות. בפרשת הולילנד עולה מהתשתית הראייתית כי אולמרט ותל צור ניסו להניא את זקן מלחתום על הסדר טיעון ובהמשך אף פעל אולמרט על מנת להשפיע על עדותה בבית המשפט. במקביל, במהלך התקופה קיבלה זקן טובות הנאה מגורמים שונים לבקשת אולמרט.‬

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ