נשיא ביהמ"ש העליון לשופטים: אל תדברו על הפסיקות שלכם

השופט גרוניס שלח מכתב לכל השופטים והרשמים בעקבות דבריו של השופט רוזן על פסק דינו במשפט הולילנד

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל
רויטל חובל

נשיא בית המשפט העליון השופט אשר גרוניס הורה לשופטים להימנע מהתייחסות פומבית לפסקי הדין שלהם. במכתב ששלח היום (שני) לשופטים ולרשמים. גרוניס לא התייחס ישירות לדברים שאמר בשבוע שעבר השופט דוד רוזן על פסק דינו בתיק הולילנד, אך ציין כי המכתב הגיע בעקבות כנס לשכת עורכי הדין, שבו התייחס השופט רוזן לביקורת שנמתחה עליו בעקבות פסק הדין בתיק הולילנד. 

גרוניס הפנה לכללי האתיקה והחלטות ועדת האתיקה, לפיהם יש להימנע מלהתייחס למשפטים תלויים ועומדים במסגרת דברים שנושא השופט בכנס. "שופט רשאי להרצות מדי פעם במסגרת גוף שאינו מסחרי, בלא צורך בהיתר לפי סעיף 11 לחוק יסוד: השפיטה. בעשותו כן ינהג שופט במידת הזהירות הראויה, המתחייבת ממעמדו, תוך שמירה על גישה מאוזנת והימנעות מנימה פולמוסית או מהבעת דעה בעניין שאינו משפטי בעיקרו והשנוי במחלוקת ציבורית", ציטט השופט גרוניס.

רוזן השתתף בכנס בפאנל בנושא שימוע, אולם הוא התייחס ישירות לפסיקתו בתיק הולילנד והביקורת שנשמעה נגדו. "אני שלם לחלוטין עם מה שכתבתי, אני לא לוקח את הביקורת אישית, ביקורת זה בסדר גמור", אמר.

נשיא בית המשפט העליון, אשר גרוניסצילום: אוליבייה פיטוסי

לגבי הביקורת שנשמעה על כך שחקר את שולה זקן במסגרת דבריה האחרונים לפני גזר הדין, אמר: "יש לי שאלות, אז לא לשאול? אין לזה שום קשר למר אולמרט. משפטו הסתיים לחלוטין בגזר דין. אני לא אחראי להשלכות הציבוריות. אני אחראי להוציא פסק דין מהימן, וכשבאה נאשמת לקבל הסדר טיעון ולי יש שאלות איך אני יכול לא לשאול?"

הבוקר דווח ב"ידיעות אחרונות" כי רוזן זומן לשיחת בירור אצל הנשיא גרוניס, בנוכחות נשיאת בית המשפט המחוזי בתל אביב, דבורה ברלינר. לאחר שהדברים פורסמו, שיגר היום בצהריים מכתב לשופטים, שבו כתב: "הגם שלטעמי הדברים מובנים מאליהם, אשוב ואבהיר כי השופט אמור לדבר בפסק דינו ולא על פסק דינו". 

בהנהלת בתי המשפט סירבו להתייחס לשיחת הבירור בין גרוניס לרוזן. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ