בן אליעזר חשוד שקיבל מאות אלפי דולרים מאברהם נניקשווילי

איש העסקים שנעצר במסגרת פרשת השחיתות בנמל אשדוד הודה כי העביר כספים לקרוביו של המועמד לנשיאות. בן אליעזר לא סיפק לכך הסבר בחקירתו

יניב קובוביץ
רויטל חובל
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים131
יניב קובוביץ
רויטל חובל
יהונתן ליס

חבר הכנסת והמועמד לנשיאות המדינה בנימין בן אליעזר, שנחקר היום (שישי) באזהרה, חשוד כי קיבל מאות אלפי דולרים מאיש העסקים אברהם נניקשווילי, שותף בבעלות בחברת "שמן" שנעצר לאחרונה בחשד למעורבות בפרשת השחיתות בנמל אשדוד. נניקשווילי נחקר גם הוא היום בנוגע להעברות כספים לבן אליעזר ולמקורביו.

במסגרת חקירת פרשת נמל אשדוד התגלו ראיות ישירות להעברות כספים מנניקשווילי לבן אליעזר ולבני משפחתו. בעקבות זאת פנתה רשות המסים ליועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין וביצעה סריקה של חשבונות הבנק של בן אליעזר וקרוביו, ללא ידיעתו של בן אליעזר. הבדיקה העלתה שהח"כ לא דיווח לכנסת על העברות הכספים.

הבוקר זומן בן אליעזר לתשאול במשרדי יחידת להב 433 והתבקש להסביר את העברות הכספים, אך לא סיפק הסבר מניח את הדעת ולכן הפך התשאול לחקירה באזהרה. הח"כ צפוי להיחקר שוב בהמשך. נניקשווילי, מצדו, לא הכחיש שהעביר את הכספים, אך טען כי פעל במסגרת החוק.

אברהם נניקשוויליצילום: אילן אסייג

על פי החשד, העברות הכספים מנניקשוילי לבן אליעזר התבצעו בכמה דרכים. חלקם, 400 אלף דולר, הועברו לכאורה כהלוואה לבן אליעזר ב-2011. במקרה אחד נעשתה העברה ישירה מחשבון בנק הקשור לנניקשווילי לחשבון בנק הקשור לבן אליעזר. בנוסף, נבדקות העברות כספים לבני משפחתו של הח"כ. עוד נבדקות הנסיבות שבהן פרט בן אליעזר ב"צ'יינג'" כ-250 אלף דולר, שגם הם הגיעו על פי החשד מנניקשווילי.

בלשכתו של בן אליעזר הכחישו את החשדות נגדו והגדירו את עיתוי החקירה, ארבעה ימים לפני מועד הבחירות לנשיאות, "תמוה". בהודעה שפרסמה לשכתו נטען כי בן אליעזר התבשר רק הבוקר על החשדות נגדו. "ח"כ בן אליעזר הגיע הבוקר, בהתראה של 20 דקות, למסור את כל המידע שהתבקש. בן אליעזר ביקש מהגורמים הרלוונטיים לסיים את הבדיקה מהר ככל הניתן ולהביא את האמת לידיעת הציבור".

באשר לבחירות לנשיאות, נוטה היועץ וינשטיין שלא להתערב בהליך ולהשאיר את ההחלטה בנושא בידי הכנסת והיועץ המשפטי שלה, עו"ד איל ינון. היום שוחח וינשטיין בנושא עם יו"ר הכנסת, ח"כ יולי אדלשטיין. על פי החוק, נשיא המדינה חסין מפני העמדה לדין לכל אורך כהונתו.

התנועה לאיכות השלטון דרשה היום מווינשטיין להודיע כבר ביום ראשון הקרוב אם בן אליעזר כשיר להתמודד בבחירות לנשיאות. "החלטת היועמ"ש לפתוח בחקירה בעיתוי הזה מחייבת אותו לפעול ולקבל החלטה במהירות המרבית, על מנת למנוע טענות על כך שהליך בחירת הנשיא זוהם בשיקולים זרים של 'משפטיזציית יתר'", מסרה התנועה. "מחובת היועץ להסיר את העננה מעל הבחירה לנשיאות".

בדצמבר 2011 רכש בן אליעזר דירת פנטהאוז בפרויקט יוקרה ביפו, ששוויה נאמד בכתשעה מיליון שקלים. בדירה, ששטחה 100 מ"ר, חמישה חדרים ומרפסת עם נוף לים. בריאיון ל-TheMarker לפני כשנה וחצי התייחס בן אליעזר לרכישה וסיפר כי "באופן נדיר, הגשתי ליו"ר הכנסת ולמשרד מבקר המדינה את פירוט כל מקורות התשלום, כולל המשכנתא שאדרש ליטול".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ