בתום מעקב בן שנה: סוכן סמוי הפליל עשרות מבקשי מקלט

האיש, בדואי מהנגב, התחזה למבקש מקלט ועקב אחר עסקאות סמים ומכירת רכוש גנוב. לפנות בוקר ערך מסיבה אליה הזמין את כל החשודים, שם נעצרו

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים69
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

עצרה לפנות בוקר (ראשון) 65 מבקשי מקלט בדרום תל אביב בחשד לסחר ולעבירות אלימות ורכוש. המעצרים בוצעו בעקבות מידע שמסר סוכן סמוי שהפעילה המשטרה במשך שנה.

הסוכן, שוטר בילוש מהמחוז הדרומי, גויס לפני כשנה בידי משטרת מחוז תל אביב. הוא תיעד עסקאות סמים שנערכו בסמטאות חשוכות ובגנים ציבוריים בסביבה ואף רכש מכמה העצורים רכוש גנוב. מבצע המעצרים התבצע לאחר שרוב החשודים הוזמנו למסיבה שערך הסוכן, לשם הגיעו שוטרים ובלשים. העצורים יובאו אחר הצהריים ומחר בבוקר לדיון בהארכת מעצרם בבית משפט השלום בתל אביב.

האיש, בדואי תושב הדרום, אב לחמישה וקצין צה"ל במילואים, התגורר בדירה באזור התחנה המרכזית בתל אביב ועיקר פעילותו עסקה במעקב אחר סחר בסמים. במשטרה ציינו כי הסיבה שהסוכן פעל זמן כה רב היתה כי זו הפעם הראשונה שהצליחו לחדור משמעותית כל כך אל תוך הנעשה בתחום הסמים באוכלוסיה זו.

הסוכן עצמו סיפר כי "בתקופת (של מבקשי המקלט, בינואר י"ק) הוחלט להעביר אותי מקום מחשש לפגיעה מצד אזרחים ישראלים המתגוררים בסביבה". לדבריו, "היו רגעים שהגעתי למפעילים שלי ואמרתי להם שאני רוצה להגיד לתושבים שאני מבין אותם, ושאני כאן לעזור".

הוא הוסיף כי "לא פשוט להיות היום ישראלי שחי בדרום תל אביב: לקח לי חודש וחצי לשכור בית. בסוף, איך שהוצאתי את תעודת הזהות הכחולה שכרתי בית. יש בדרום תל אביב תחושה של מדינה אחרת".

במהלך הפעלתו הבין הסוכן כי ההתפתחויות הפוליטיות בארצות המוצא של מבקשי המקלט משפיעות עליהם לא פעם ויוצרות מתח. "השלטון בסודאן גייס שוטרים מאריתריאה כדי להשתיק את ההפגנות שם. זה השפיע על הרחוב בצורה מאוד קשה והסודאנים בארץ האשימו את הארתריאים. ישבנו פעם לעשן נרגילות וצחקנו, וסודאני אחד אמר שבסודאן הוא היה מטפל אחרת בארתריאי שהיה שם. הסודאנים פה מרגישים סוג של עליונות על האריתריאים".

הסוכן הסמוי בדרום תל אביבצילום: דוברות המשטרה

לדברי הסוכן הסמוי, רוב מבקשי המקלט הם אנשים שומרי חוק. "הם אומרים שמי שעבריין פה היה עבריין גם בסודאן. אלו אנשים עבריינים שברחו מסודאן ואריתריאה והם יודעים שלא ייגעו בהם. הם בעצמם אומרים שמקסימום הם יהיו חודש־חודשיים בסהרונים או חולות, ואז יחזרו לרחובות".

עוד סיפר הסוכן כי לאורך השנה היה עד לכמה מקרי אלימות באזור. "באחד האירועים בהם אני ממתין לעסקת סמים היתה תקיפה של אשה. שלושה גברים השכיבו את האשה ופשוט בעטו בה עד שהתעלפה. לשמחתי צוות הגיבוי שלי התערב".

מפקד מחוז תל אביב, ניצב בנצי סאו, אמר כי "נחשפנו כאן לשוטר מיוחד שעשה עבודה מצוינת. התכלית של המשימה שלנו היא לשפר את ביטחון התושבים בדרום תל אביב והמטרה השנייה היא ליצור חוק וסדר וכיבוד החוק באזור".

מעצר החשודים בדרום תל אביב, לפנות בוקרצילום: דוברות המשטרה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ