השופט רוזן דחה את בקשת אולמרט לצאת מהארץ

שופט המחוזי בת"א דחה את בקשת ראש הממשלה לשעבר לצאת לנסיעת עסקים וכן בקשה דומה שהגיש מורשע אחר בפרשת הולילנד, אורי שטרית

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל
רויטל חובל

שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב דוד רוזן דחה היום (ראשון) את בקשות אהוד אולמרט ואורי שטרית, שנגזרו עליהם עונשי מאסר ממושכים במסגרת הרשעתם בתיק הולילנד, לצאת מהארץ לצרכי עבודה. השניים, כמו כל מורשעי פרשת הולילנד, נדרשו להפקיד את דרכונם ונאסר עליהם לצאת מהארץ. בחודש שעבר נגזרו על אולמרט 6 שנות מאסר בפועל ועל שטרית 7 שנות מאסר בפועל. ביצוע העונש עוכב ל-1 בספטמבר.

רוזן כתב בהחלטתו כי "מדובר בנאשמים שהורשעו בעבירות חמורות ונדונו לתקופות מאסר ארוכות. פסיקת בית המשפט מורה כי האינטרס הציבורי בהשגת הרתעה אפקטיבית, כמו אפקטיביות הענישה ואמון הציבור במערכות האכיפה, מחייבים את בית המשפט בבדיקה דווקנית. רק מקרים חריגים כמו טיפול רפואי דחוף, שאין בכוחם של שירותי הרפואה בארץ ליתן, מצדיקים מתן היתר לנאשמים לצאת ולבוא מגבולות הארץ כאזרחים שחירותם נתונה בידם - כאילו לא הורשעו ועומדים הם בפני תחילת ריצוי עונשם". רוזן הוסיף בסוף החלטתו: "יש לדעת, קרה דבר, מצבם של הנאשמים היום אינם כמו מצבם טרם מתן פסק הדין בעניינם".

אולמרט ביקש היתר יציאה למשך ארבעה ימים, ממחר ועד יום שישי, לצורך נסיעה לקזחסטאן, וינה ופריז. בבקשה ציין סנגורו אלי זהר כי "עיקר פרנסתו של מר אולמרט בשנים האחרונות הוא בפיתוח וקידום יוזמות עסקיות במדינות שונות מעבר לים. בין היתר עוסק מר אולמרט בקידום שורה של פרויקטים ויוזמות עסקיות בקזחסטאן, במגוון תחומים כגון חקלאות, איכות סביבה וחינוך. במקביל לקידום יוזמות אלה, מר אולמרט משמש כיו"ר ועדת ייעוץ של קרן השקעות קזחית המשקיעה בין היתר גם בחברות הייטק ישראליות". הוא הוסיף כי אין סכנה שאולמרט יימלט מאימת הדין וכי בנסיעה ילוו אותו חמישה מאבטחים מטעם שירות הביטחון הכללי.

אהוד אולמרט בבית המשפט, בחודש שעברצילום: יותם רונן

שטרית ציין כי אין באפשרותו להתפרנס בארץ ועל כן אם לא יוכל לצאת לעבוד בחו"ל, יהיה זה בבחינת אסון כלכלי שיקשה עליו לעמוד בגזר הדין שכולל תשלום קנס בגובה מיליון שקל. על כן, בדומה לבקשה שהגיש לפני שנגזר דינו, ביקש לאפשר לו להמשיך את עבודתו בחו"ל אצל יזמי הנדל"ן אלפרד אקירוב ומוטי זיסר.

המדינה התנגדה לשתי הבקשות. וציינה כי על פי הפסיקה, אלא אם מדובר בנושאים רפואיים דחופים, הכלל הוא שאין לצאת מהארץ.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ