צעיר מיצהר מואשם בביצוע פשע שנאה באבו גוש

באישום נכתב שהצעיר וחבריו ריססו את הכתובות "ערבים החוצה" ו"גזענות או התבוללות" וחתכו צמיגים של עשרות מכוניות. שותפיו למעשה טרם נתפסו

ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון

כתב אישום הוגש היום (ראשון) לבית המשפט המחוזי בירושלים נגד צעיר בן 18, תלמיד ישיבה מיצהר, בטענה שהיה מעורב בביצוע פשע שנאה ביישוב אבו־גוש לפני שנה.

הצעיר נעצר לפני שבועיים בעקבות מידע מודיעיני שהגיע ליחידה לפשיעה לאומנית במשטרת מחוז ירושלים ולשב"כ, בסיוע משטרת מחוז ש"י. במשטרה חושדים כי הצעיר וחבריו, שפרטיהם אינם ידועים, ניקבו צמיגים וריססו כתובות שנאה ביישוב הסמוך לירושלים. החשוד, שהיה קטין בעת ביצוע המעשים, ולכן שמו וכתב האישום המלא נגדו אסורים בפרסום, שמר על שתיקתו בחקירות.

שופטת בית המשפט המחוזי בירושלים, רבקה פרידמן פלדמן, האריכה היום את מעצרו של הנאשם עד ליום חמישי הקרוב, אז ייערך דיון בבקשת המדינה להאריך את מעצרו עד תום ההליכים נגדו.

כתובת שרוססה באבו גוש, בשנה שעברהצילום: אמיל סלמן

היום הגיש עורך הדין אביעד דואק, מפרקליטות מחוז ירושלים, כתב אישום נגד הצעיר, בגין עבירות של השחתת פני מקרקעין מתוך מניע גזעני וחבלה במזיד ברכב מתוך מניע גזעני.

על פי כתב האישום, "הגיעו הנאשם והאחרים באוטובוס אל היישוב קרית ענבים ממנו צעדו אל אבו־גוש. בסביבות השעה 02:30, בחסות החשכה, הגיעו לרחוב הנטאף באבו גוש וכתבו על אחד מכלי הרכב במקום, וכן ריססו על גדרות את הכתובות "גזענות או התבוללות" וכן "ערבים החוצה".

עוד צוין באישום כי הנאשם והאחרים ניקבו את צמיגיהם של כלי רכב שחנו באותה העת ברחוב, וזאת מתוך רצון לפגוע ברכוש השייך לתושבים הערבים הגרים במקום. "במסגרת זו ניקבו הנאשם והאחרים את צמיגיהם של 34 כלי רכב", נכתב.

סנגורו של הנאשם, עו"ד עדי קידר, מסר בתגובה: "קיבלנו את ההסבר לכתב האישום המופרך לאחר ששמענו על מסיבת העיתונאים שקיימה המשטרה. כתב האישום מבוסס על ראיות קלושות שלא יביאו שום בית משפט נורמלי להרשעה".

לפני כשבועיים הוגש אישום נגד נער בן 16 מהצפון בטענה שגרם בחודש שעבר נזקים למרפאתו של רופא דרוזי מרמת הגולן מתוך מניע גזעני. הנער הודה במעשה והפרקליטות ביקשה לעצור אותו עד תום ההליכים.

מכתב האישום נגד הנער עולה כי ב-6 במאי, לפנות בוקר, הוא הסתתר בשיחים סמוכים לכפר פורדיס. המשטרה איתרה אותו והוא טען כי תושבי הכפר חיפשו אחריו והוא נאלץ להסתתר מפניהם. כשהתגלה על ידי המשטרה החל לקלל את האוכלוסיה הערבית בישראל ואמר כי "הם ישלמו על זה". בכתב האישום נטען כי על רקע זה החליט לפגוע ברכושם של אזרחים ערבים.

יום לפני כן הוגש כתב אישום לבית המשפט המחוזי בנצרת נגד אדיר יוסף, בן 26, תושב יקנעם עילית, בגין ביצוע פשעי שנאה נגד ערבים בעירו ובסביבה. יוסף מואשם בביצוע עבירות של חבלה במזיד ברכב מתוך מניע של גזענות, החזקת סכין והסתייעות ברכב לביצוע פשע. בנוסף לאישום הוגשה נגדו בקשת מעצר עד תום ההליכים.

באישום שהגישה עורכת הדין אורית קורין מפרקליטות מחוז צפון, עולה כי במשך החודשים מארס-מאי השנה אירעו באיזור יקנעם 14 מקרים של פגיעה ברכוש, רק בשל היותם של ערבים. הפגיעות באו לידי ביטוי בעיקר בניקוב צמיגי כלי רכב וריסוס כתובות על כלי הרכב - זאת, באופן שנועד להבהיר כי מבצע הפעולה הוא יהודי. בעקבות המקרים הרבים הוקם צוות חקירה של המשטרה והשב"כ.

עוד צוין בכתב האישום כי בערב יום העצמאות האחרון, נסע יוסף ברכב באזור יקנעם עילית, כאשר הוא מניף את דגל ישראל וצועק "מוות לערבים". למחרת בבוקר כתב הנאשם בווטסאפ: "כהנא צדק עם ישראל בעד תג מחיר!!!", ובהמשך היום הגיע יוסף לרחוב הבשן ביקנעם כשהוא מצויד בסכין. באותה עת חנה במקום כלי רכב שאותו זיהה כשייך לערבי על פי שרשרת שהיתה תלויה על המראה. הנאשם יצא ממכוניתו כשהוא אוחז בסכין וחתך באמצעותו שני צמיגים. על פי כתב האישום, בשלב זה הוא נתפס על ידי שוטרים שהיו במקום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ