אילן ליאור
אילן ליאור

בית המשפט המחוזי בלוד הקפיא הוראות להתייצב במתקן חולות שניתנו ל-13 מבקשי מקלט מאריתריאה וסודאן. השופטת דנה מרשק מרום קבעה כי הוראות השהייה יוקפאו עד להכרעה בעתירות של כל אחד ממבקשי המקלט. דיון בעתירות יתקיים עוד ארבעה חודשים. עד להכרעה בעתירות הורתה השופטת לרשות האוכלוסין וההגירה לחדש את אשרות השהייה שנשא כל אחד ממבקשי המקלט טרם קבלת ההוראה להתייצב במתקן חולות.

השופטת ציינה כי לא ניתן לשלול בשלב זה את סיכויי העתירות להתקבל. כמו כן קבעה כי מאזן הנוחות נוטה באופן מובהק לטובת מבקשי המקלט, שכן "במידה והוראות והשהייה תיושמנה עתה, ייפגעו כל המבקשים במידה קשה תוך הגבלת חירותם ועקירתם מכל המוכר להם. לעומת זאת, ככל שהעתירות יידחו, גם אם יישמר המצב הקיים, לא תהא מניעה ליישם ולהוציא לפועל את העברת המבקשים למתקן 'חולות' במועד מאוחר יותר".

בהחלטתה מתחה מרשק מרום ביקורת על מדיניות רשות האוכלוסין וההגירה ועל שיטות הפעולה שלה. בין השאר הטילה ספק בנכונות הקריטריונים שקבעה הרשות למתן הוראות שהייה במתקן חולות. הרשות קבעה תחילה כי ניתן לחייב אזרחי סודאן שנכנסו לישראל לפני סוף 2010 ואריתראים שחצו את הגבול לפני סוף 2008 לשהות במתקן חולות. לפני שבוע וחצי הרחיבה הרשות את הקריטריונים בחמישה חודשים נוספים לכל אוכלוסייה.

"מתקן חולות בנגב. השופטת: "דווקא המסתננים 'הוותיקים' הם אלו אשר נבחרו להישלח למתקןצילום: דניאל בר און

"יש להידרש לטענה כי התוצאה המעשית של הקריטריונים היא, כי דווקא המסתננים 'הוותיקים' הם אלו אשר נבחרו להישלח למתקן 'חולות', וכי ראוי כי קריטריונים סבירים יתייחסו למניעת השתקעות של מי שטרם השתקע, לעומת עצירת השתקעות של מי ששוהה בישראל כדין כבר שנים", כתבה השופטת מרשק מרום בהחלטתה.

השופטת ביקרה את עמדת הרשות לפיה אינה מחויבת לערוך שימוע למבקש מקלט לפני שליחתו למתקן חולות. "זכות השימוע מהווה אחד מכללי הצדק הטבעי ובמיוחד כשעסקינן במהלך המהווה פגיעה בחירות", כתבה השופטת. כמו כן ציינה כי רוב הוראות השהייה שניתנו למבקשי המקלט נעדרות נימוקים.

עוד הוסיפה כי עולה צורך לבחון את מתכונת ה"תשאולים" שערכה הרשות למבקשי המקלט שקיבלו הוראות שהייה בחולות. "לא עולה בבירור כי הוסברה מטרת ה'תשאול', או כי ניתנה הזדמנות אמיתית להציג את כל הטענות תוך התארגנות מתאימה".

בעקבות עתירתו של מוטסים עלי, ממנהיגי מחאת מבקשי המקלט השוהה עתה בחולות, נענתה רשות האוכלוסין וההגירה להמלצת בג"ץ, ובשלושת החודשים הקרובים תקיים פיילוט במסגרתו תזמן מבקש מקלט ל"תשאול" ורק לאחר מכן, אם לא התקבלו טענותיו, תוציא לו הוראת שהייה בחולות. עד כה קיבלו מבקשי המקלט את ההוראה להתייצב בחולות ללא כל התראה מוקדמת, בעת שבאו ללשכת האוכלוסין לחדש את אשרת השהייה שלהם בישראל.

השופטת מרשק מרום קבעה כי יש צורך לבחון את המשמעות של הגשת בקשת מקלט שטרם נבחנה לפני מתן הוראת שהייה בחולות, ולהידרש גם לפגיעה כלכלית במבקשי המקלט או באינטרסים של אזרחים ישראלים, למשל אלה המעסיקים אותם.

עו"ד תומר ורשה, המייצג את 13 העותרים, בירך על החלטת בית המשפט. "בחודשים האחרונים משרדנו מנהל מאבק עיקש עבור מאות לקוחות – עסקים ישראליים ועובדיהם – נגד זימון העובדים הוותיקים מאריתריאה וסודאן לחולות. מלכתחילה סברנו שמשרד הפנים מיהר ונחפז בקביעת הקריטריונים ולאחר מכן יישם אותם באופן מפלה וסלקטיבי, וכן שהוא נמנע מלשקול נסיבות חשובות בזימונים שהוציא, וביניהם הפגיעה הנגרמת למעסיקים הישראליים. בנוסף טענו שמשרד הפנים אינו מוסמך לשלוח לחולות מבקשי מקלט שהגישו כבר בקשותיהם, ובייחוד לאחר שהמדינה נמנעה שנים רבות מלבחון הבקשות – בבחינת הרצחת וגם ירשת".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ