המידע על העברת הכסף לבן אליעזר הגיע למשטרה לפני שנה

יאח"ה יצרה קשר עם רשות המסים, אך שני הגופים החליטו לא לפתוח בחקירה נגד בן אליעזר ונניקשווילי. יו"ר הכנסת הכריע: הבחירות לנשיאות יתקיימו מחר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

המידע בדבר ההלוואה שנתן איש העסקים אברהם נניקשווילי לח"כ בנימין בן אליעזר (העבודה) התקבל במשטרה כבר לפני שנה, כך דווח אתמול (ראשון) בחדשות 10. ממידע שהגיע לידי "הארץ" עולה כי היחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה) יצרה קשר עם רשות המסים בעקבות קבלת המידע, אולם בשל הגבלות החוק בהעברת מידע בין הגופים, היא נאלצה למסור לה מידע חלקי בלבד בפרשה. למרות המידע שהתקבל, גם במשטרה וגם ברשות המסים החליטו אז שלא לפתוח בחקירה נגד השניים.

בשלב זה לא ברור מיהו הגורם במשטרה שהחליט שלא לבדוק את החשדות נגד בן אליעזר, ואם ההחלטה התקבלה בדרגים הגבוהים בארגון או בתוך יאח"ה עצמה.

החקירה נגד בן אליעזר נפתחה בשבוע שעבר בעקבות המידע שאספו החוקרים בפרשת השחיתות בנמל אשדוד. נניקשווילי המציא לחוקרי המשטרה את הסכם ההלוואה שהעביר לבן אליעזר. לגרסתו, ההסכם נערך ביום שבו נעשתה ההעברה הבנקאית בסך 400 אלף הדולרים לחבר הכנסת.

בן אליעזר, בחודש שעבר. להערכת המשטרה, ההלוואה שנתן נניקשווילי פיקטיבית ונועדה להסתיר כספי שוחדצילום: אוליבייה פיטוסי

בחדשות 2 פורסם אתמול שחוזה ההלוואה שנחתם בין נניקשווילי לבן אליעזר לא כולל בתוכו את גובה הריבית אותה אמור היה בן אליעזר לשלם. בנוסף נטען שחבר הכנסת היה אמור להתחיל ולהחזיר את ההלוואה חצי שנה לאחר לקיחתה, כדי להשאיר לו זמן למכור את דירתו בראשון לציון. עד לרגע זה לא הוצג לחוקרים מידע שמצביע על כך שבן אליעזר אכן העביר את התשלום עבור ההלוואה.

החקירה המשטרתית נגד בן אליעזר הגבירה את הלחץ הציבורי על שאר המועמדים - שפירסמו אתמול פרטים על הונם, אם כי באופן חלקי.

חקירת המשטרה מתמקדת בשלב זה בחשד שההלוואה שנתן נניקשווילי לבן אליעזר פיקטיבית, והיא נועדה להסתיר כספי שוחד. לאחרונה נודע לחוקרים שבצמוד למתן ההלוואה סייע בן אליעזר לנניקשווילי כשחתם על תצהיר עבורו שעשוי היה להקל עליו במס הכנסה. יחד עם זאת, במשטרה לא שוללים כי בן אליעזר סייע לנניקשווילי בדרכים נוספת, לאור גובה הסכום שהועבר אליו.

בן אליעזר טען בחקירתו כי בתור חבר כנסת לא היה ביכולתו לסייע לנניקשווילי. חבר הכנסת עבר בימים האחרונים טיפולי דיאליזה ועל כן נדחה מועד חקירתו. על אף מצבו הבריאותי הרעוע, במשרד המשפטים הבהירו כי אין כוונה שלא להתקדם עם החקירה או להימנע מהעמדתו לדין בשל כך.

מחר הבחירות לנשיאות

הנשיא העשירי של מדינת ישראל ייבחר מחר בהצבעה חשאית במליאת הכנסת. סבב ההצבעה הראשון לנשיאות ייפתח בשעה 11:00 לפני הצהריים ובעקבותיו יתקיים ככל הנראה סבב הצבעה נוסף.

יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, החליט אתמול שלא לדחות את הבחירות לנשיאות חרף בקשתה של סיעת קדימה, ובצל פרישתו של המועמד בנימין בן אליעזר מההתמודדות על התפקיד. בהתייעצות שקיים בלשכתו התברר שהנסיבות שנוצרו אינן משמעותיות מספיק כדי לשנות את סדר הזמנים שמכתיב החוק כיום.

סיעת העבודה צפויה לאמץ היום את המלצת יו"ר המפלגה, יצחק (בוז'י) הרצוג, ולהעניק חופש הצבעה לחברי הכנסת שלה. מאז פרישתו של בן אליעזר בשבת האחרונה, פעלו חברי המפלגה בניסיון לאתר מועמד מוסכם שיזכה לתמיכת מפלגתם. הרצוג ביקש לבדוק אפשרות לקדם מועמד משותף לאופוזיציה כולה, אך זו ירדה מהפרק.

על פי ההערכות, לפחות חמישה מבין חברי הכנסת של העבודה, שהתכוונו לתמוך בבן אליעזר, יעבירו את תמיכתם לשופטת בדימוס דליה דורנר. שלושה נוספים, בהם שלי יחימוביץ' ומיקי רוזנטל, הבטיחו את תמיכתם בראובן (רובי) ריבלין (הליכוד). היתר עשויים לפצל את תמיכתם בין המועמדים הנוספים. ח"כ ניצן הורוביץ ממרצ הכריז אתמול רשמית על תמיכתו בדורנר, והוא מתווסף לארבעה ח"כים נוספים מהמפלגה שהעבירו את תמיכתם אליה שלשום.

היום צפויים כל המתמודדים להסתובב במשכן הכנסת בניסיון לצוד תומכים נוספים. ח"כ מאיר שטרית (התנועה) פועל לנסות ולהרחיב את בסיס התמיכה בו במפלגת יש עתיד, כמו גם בסיעות האחרות בכנסת ולצבור מצביעים נוספים מקרב תומכיו המאוכזבים של בן אליעזר. דורנר צפויה לקיים מרתון פגישות עם ח"כים מש"ס, מחד"ש ומישראל ביתנו בניסיון להעביר אליה קולות נוספים. פרופ' דן שכטמן, שאיש מבין חברי הכנסת לא הכריז עד כה בפומבי על נכונות לתמוך במועמדותו, צפוי לכנס בצהריים מסיבת עיתונאים שבה יסכם את הקמפיין ויעריך את סיכוייו.

גם הסיעות החרדיות והערביות אמורות להחליט היום סופית אם לתמוך באחד המועמדים או להעניק חופש הצבעה לחבריהן. גם אם יוחלט על משמעת סיעתית, ספק אם הח"כים יישמעו לה לאחר שהבהירו שבכוונתם לתמוך בכמה מועמדים שונים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ