פרשת הולילנד: פיינר ירצה חצי שנת עבודות שירות בשל נכותו

השופט רוזן אימץ את הסדר הטיעון בעניין חבר מועצת העיר ירושלים לשעבר, אך ציין כי היה ראוי למאסר בפועל. לופוליאנסקי אושפז וגזר דינו נדחה לשבוע הבא

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל
רויטל חובל

גזר דינו של ראש העיר ירושלים לשעבר אורי לופוליאנסקי בפרשת הולילנד נדחה ליום חמישי בשל אשפוזו אתמול. למרות הניסיונות להגיע להסכמה לגבי עונשו, הודיעה הבוקר (שני) הפרקליטות כי היא עומדת על כך שלופוליאנסקי ירצה עונש מאסר חרף מצבו הבריאותי.

לדברי התובע, עו"ד יהונתן תדמור, יש אסירים הסובלים ממצב בריאותי דומה ללופוליאנסקי ועל פי חוות דעת רפואית של המדינה הוא יוכל לשהות בבית סוהר ההולם את מצבו הרפואי. סנגוריו של לופוליאנסקי ביקשו שגזר הדין יינתן היום ולא יידחה. זאת אף שמרשם לא היה נוכח באולם ובשל חששם מעינוי דין שייגרם לו אם מתן ההחלטה יידחה. המדינה התנגדה והשופט רוזן דחה את מועד גזר הדין.

סנגורי לופוליאנסקי התעקשו כי בשל מצבו הרפואי ריצוי עונש בכלא יסכן את חייו, אולם רוזן העיר כי חוות דעת רפואית קובעת שהמצב אינו כך. הפרקליטות ביקשה לגזור על לופוליאנסקי עונש של שש שנות מאסר בפועל. השופט דוד רוזן העיר בדיונים קודמים כי יש מקום להתחשב בלופוליאנסקי בשל העובדה שלא לקח את כספי השוחד לכיסו  אלא היו אלה תרומות לארגון "יד שרה", וכן בשל מצבו הבריאותי הרעוע. 

בנוגע לחבר מועצת העיר ירושלים לשעבר אברהם פיינר אימץ השופט רוזן את ההסדר בין הפרקליטות לסנגוריו של פיינר, וגזר עליו שישה חודשי עבודות שירות בבית החולים הדסה הר הצופים. פיינר יחל לרצות את עונשו ב-6 באוגוסט. כמו כן, הוטל עליו לשלם קנס בסך 250 אלף שקל, רבע מהסכום אותו ביקשה הפרקליטות לגזור עליו.  

אברהם פיינר בבית המשפט, היוםצילום: מוטי מילרוד

פיינר הורשע בקבלת שוחד בגובה 680 אלף שקל שניתנו באמצעות תרומות למוסד הקשור אליו, בית מלכה. על פי חוות דעת רפואית, מצבו הרפואי של פיינר, נכה בשיעור של 98.5 אחוז המתנייע באמצעות כסא גלגלים, אינו מאפשר ריצוי מאסר בפועל מאחורי סורג ובריח.

בהתחשב במצבו הרפואי, הגיעו הצדדים להסכמה, לפיה יסתפקו בעונש של עבודות שירות, על אף שהפרקליטות ביקשה לגזור עליו ארבע עד שש שנות מאסר בפועל. פיינר הביע חרטה על מעשיו וציין כי פעל מתוך חוסר הבנה למשמעות פעילותו בעירייה לטובת יזמי פרויקט הולילנד.

בגזר הדין כתב רוזן כי "לולא מצבו הרפואי החריג והמיוחד, שאינו מאפשר שהייה בין כתלי בית הסוהר, היה עונשו שונה בתכלית השינוי מהעונש עליו הסכימו באי כוח הצדדים. העונש הראוי - לאחר ניכוי כל הנתונים העומדים לזכותו ולטובתו ולאחר שקלול מצבו הרפואי והעובדה כי לא אגורה שחוקה אחת נחתה בכיסו - היה לא פחות מחמש שנות מאסר". על כן הדגיש רוזן כי מאחר ומדובר בהסדר טיעון, "אין בכוחו של העונש החריג לשמש תקדים כלשהו". 

אתמול דחה השופט רוזן את בקשותיהם של אהוד אולמרט ואורי שטרית, שנגזרו עליהם עונשי מאסר ממושכים במסגרת הרשעתם בתיק הולילנד, לצאת מהארץ לצרכי עבודה. השניים, כמו כל מורשעי פרשת הולילנד, נדרשו להפקיד את דרכונם ונאסר עליהם לצאת מהארץ. בחודש שעבר נגזרו על אולמרט 6 שנות מאסר בפועל ועל שטרית 7 שנות מאסר בפועל. ביצוע העונש עוכב ל-1 בספטמבר.

רוזן כתב בהחלטתו כי "מדובר בנאשמים שהורשעו בעבירות חמורות ונדונו לתקופות מאסר ארוכות. פסיקת בית המשפט מורה כי האינטרס הציבורי בהשגת הרתעה אפקטיבית, כמו אפקטיביות הענישה ואמון הציבור במערכות האכיפה, מחייבים את בית המשפט בבדיקה דווקנית. רק מקרים חריגים כמו טיפול רפואי דחוף, שאין בכוחם של שירותי הרפואה בארץ ליתן, מצדיקים מתן היתר לנאשמים לצאת ולבוא מגבולות הארץ כאזרחים שחירותם נתונה בידם - כאילו לא הורשעו ועומדים הם בפני תחילת ריצוי עונשם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ