המשטרה בודקת חשד לפיו בן אליעזר לא דיווח על כחצי מיליון דולר ששמר בכספת

החקירה המשותפת עם רשות המסים העלתה חשד סביר שהתצהיר שהעביר השר לשעבר לא כלל מאות אלפי דולרים שלא דווחו ולא ברור עבור מה ניתנו

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

המשטרה ורשות המסים בודקות חשד שהמתמודד לנשיאות לשעבר בנימין (פואד) בן אליעזר הגיש תצהיר הון שקרי לרשות ולמבקר הכנסת. ברשת ב' דווח היום (שני) כי מלבד ההלוואה בסך מאות אלפי דולרים שנטל מאיש העסקים אברהם נניקשווילי, שעליה לא דיווח, התברר כי לבן אליעזר היתה ככל הנראה כספת בבנק דיסקונט בירושלים, שבה היו יותר מחצי מיליון דולר. לפי החשד, לכספת הועברו כספים מאנשי עסקים ומקרובי משפחה של בן אליעזר, שבשלב זה לא ברור בעבור מה ניתנו הכספים וכיצד הגיע הכסף שלא דווח לרשויות. 

בעקבות הפרסום, הגיעה תגובה ממקורבים לבן אליעזר, אשר אמרו: "איננו מתכוונים להיכנס לפרטי החקירה  או לשבבי ההדלפות ממנה, אך אנו שבים ומדגישים – לכל שקל שיש לבן אליעזר וכל שקל שהופנה לקניית הדירה, יש כתובת והוא ממוסמך ושקוף. 
אין לנו ספק שבקרוב האמת תצא לאור.
העובדה שהחומר נגד פואד שכב אצל גורמי אכיפת החוק במשך שנה ואיש לא עשה איתו דבר, תמוהה ומוזרה, ועל עובדה זו לא יחפו הדלפות מגמתיות ולא מדויקות, בלשון המעטה".

בשבוע שעבר נודע כי בן אליעזר זומן לחקירה ביחידת להב 433, שם נחקר בחשד שקיבל מאות אלפי דולרים מאיש העסקים אברהם נניקשווילי. נניקשווילי, שותף בבעלות בחברת "שמן" שנעצר לאחרונה בחשד למעורבות בפרשת השחיתות בנמל אשדוד. נניקשווילי נחקר גם הוא היום בנוגע להעברות כספים לבן אליעזר ולמקורביו.

בנימין בן אליעזר מגיש את מועמדותו לנשיאות. החשדות אילצו אותו לפרוש מהמירוץצילום: אוליבייה פיטוסי

במסגרת חקירת פרשת נמל אשדוד התגלו ראיות ישירות להעברות כספים מנניקשווילי לבן אליעזר ולבני משפחתו. בעקבות זאת פנתה רשות המסים ליועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין וביצעה סריקה של חשבונות הבנק של בן אליעזר וקרוביו, ללא ידיעתו של בן אליעזר. הבדיקה העלתה שהח"כ לא דיווח לכנסת על העברות הכספים.

ביום שישי האחרון זומן בן אליעזר לתשאול במשרדי יחידת להב 433 והתבקש להסביר את העברות הכספים, אך לא סיפק הסבר מניח את הדעת ולכן הפך התשאול לחקירה באזהרה. הח"כ צפוי להיחקר שוב בהמשך. נניקשווילי, מצדו, לא הכחיש שהעביר את הכספים, אך טען כי פעל במסגרת החוק.

על פי החשד, העברות הכספים מנניקשוילי לבן אליעזר התבצעו בכמה דרכים. חלקם, 400 אלף דולר, הועברו לכאורה כהלוואה לבן אליעזר ב-2011. במקרה אחד נעשתה העברה ישירה מחשבון בנק הקשור לנניקשווילי לחשבון בנק הקשור לבן אליעזר. בנוסף, נבדקות העברות כספים לבני משפחתו של הח"כ. עוד נבדקות הנסיבות שבהן פרט בן אליעזר ב"צ'יינג'" כ-250 אלף דולר, שגם הם הגיעו על פי החשד מנניקשווילי.

אתמול נודע כי המידע בדבר ההלוואה שנתן איש העסקים אברהם נניקשווילי לח"כ בנימין בן אליעזר (העבודה) התקבל במשטרה כבר לפני שנה, כך דווח אתמול (ראשון) בחדשות 10. ממידע שהגיע לידי "הארץ" עולה כי היחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה) יצרה קשר עם רשות המסים בעקבות קבלת המידע, אולם בשל הגבלות החוק בהעברת מידע בין הגופים, היא נאלצה למסור לה מידע חלקי בלבד בפרשה. למרות המידע שהתקבל, גם במשטרה וגם ברשות המסים החליטו אז שלא לפתוח בחקירה נגד השניים.

בשלב זה לא ברור מיהו הגורם במשטרה שהחליט שלא לבדוק את החשדות נגד בן אליעזר, ואם ההחלטה התקבלה בדרגים הגבוהים בארגון או בתוך יאח"ה עצמה.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ