פרשת הרפז: מזכיר הממשלה אביחי מנדלבליט נחקר באזהרה

בעקבות שיחות שהוקלטו בלשכת אשכנזי, נבדק החשד שמנדלבליט, אשר שימש בתפקידו הקודם כפרקליט הצבאי הראשי, היה שותף לשיבוש חקירה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מזכיר הממשלה, אביחי מנדלבליט, נחקר אתמול באזהרה במשטרה בפרשת מסמך הרפז במשך עשר שעות. מנדלבליט חשוד בעבירות של מרמה והפרת אמונים, על רקע הטיפול של סביבת הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי במסמך המזויף. הוא צפוי להיחקר שוב בימים הקרובים.
האלוף (מיל') מנדלבליט שימש כפרקליט הצבאי הראשי עד לשנת 2011.

זימונו לחקירה באזהרה לווה בהתלבטות ממושכת בצמרת פרקליטות המדינה, על רקע תפקידו הבכיר כיום ובעבר. החשדות נגדו מתבססים ככל הידוע בעיקר על הקלטות של שיחות טלפון והתייעצויות שהתקיימו בלשכת הרמטכ"ל אשכנזי. 

אולם, כשהתברר כי היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין שוקל לאשר את זימונו לחקירה, העלה מנדלבליט את הטענה כי על שיחותיו עם הרמטכ"ל חל חיסיון עורך דין־לקוח ולכן אין להשתמש בשיחות כראיות נגדו. בסופו של דבר החליט וינשטיין לאשר את החקירה. החשד נגד מנדלבליט מתמקד באירועי הימים הראשונים שלאחר פרסום המסמך המזויף, באוגוסט 2010. 

ב-6 באוגוסט פורסם המסמך בערוץ 2 וכעבור יומיים הודיעה המשטרה על פתיחת החקירה, לאחר שהיועץ האסטרטגי אייל ארד הגיש תלונה על זיוף הלוגו של משרדו במסמך. המשטרה פנתה תחילה לחדשות ערוץ 2 כדי להשיג עותק של המסמך, אולם משנענתה בשלילה נאלצה לפנות לבית המשפט. רק ב-10 באוגוסט הודיע אשכנזי לוינשטיין כי העותק המקורי של המסמך נמצא בידיו ורק למחרת העבירו, בתיאום עם וינשטיין, לידי המשטרה. על רקע זה, ועל רקע שיחות שונות שהתקיימו בין אשכנזי לעוזרו, אלוף־משנה (מיל') ארז וינר ולאדם שהודה בזיוף המסמך, סגן־אלוף (מיל') בועז הרפז, בודקת המשטרה חשדות לתיאום עדויות ולשיבוש הליכי משפט.

מנדלבליטצילום: מוטי מילרוד

נראה כי חקירת המשטרה כעת מנסה לברר מתי ומה ידע מנדלבליט על המסמך. במהלך אותו שבוע שוחח מנדלבליט בטלפון עם וינשטיין - והכוונה היא לבדוק אם הפצ"ר ניסה לדלות מהיועץ מידע עבור אשכנזי ואם סיפר לוינשטיין את כל מה שידע במועד. זימונו של מנדלבליט עשוי להעיד כי חקירת הפרשה מתקרבת לסיומה. המשטרה מתכוונת לזמן בקרוב, כנראה עוד בחודש הנוכחי, גם את הרמטכ"ל לשעבר אשכנזי לחקירה ראשונה באזהרה.

במשרד הביטחון הוחלט שלא להשעות מתפקידיהם את ראש המלמ"ב (הממונה על הביטחון במערכת הביטחון) אמיר קין ואת סמנכ"ל המשרד, תת־אלוף (מיל') בצלאל טרייבר. השניים נחקרו באזהרה בפרשת הרפז, בחשד שהעבירו מידע רגיש לאשכנזי בלא היתר. לאחר התייעצות עם  היועץ וינשטיין הגיעו בצמרת המשרד למסקנה כי החשדות אינם מצדיקים השעייה וכי השניים יכולים להמשיך בעבודתם כרגיל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ