בפעם השנייה בשבועיים: גבר מת מהזרקת סם הפיצוציות "נייס גאי"

האיש, בן 29 מירושלים, הגיע אמש לבית החולים הדסה בבירה כשהוא סובל מהרעלה, והיום נקבע מותו. ה"נייס גיא" הוצא מחוץ לחוק ב-2013

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

תושב ירושלים בן 29 מת היום (שני) לאחר שהזריק לעצמו את סם הפיצוציות "נייס גאי". הוא הגיע אמש לחדר המיון בבית החולים הדסה עין כרם שבבירה כשהוא סובל מהרעלה ומפגיעה רב מערכתית, והיום נקבע מותו.

לפני כשבועיים אירע מקרה דומה כשגבר בן 30, תושב תל אביב, מת לאחר שהזריק את אותו הסם. האיש הגיע  לחדר המיון בבית החולים איכילוב בעיר אחרי הזרקת הסם לווריד, התמוטט והובהל לטיפול נמרץ. מבית החולים נמסר כי הוא סבל מכשל רב־מערכתי ולמרות מאמצי הרופאים לשפר מצבו במשך הלילה, בבוקר שלמחרת נקבע מותו.

הנייס גאי, בדומה לחגיגת, הוכלל לפני שנה בפקודת הסמים המסוכנים. בעבר אירעו בישראל מקרי מוות כתוצאה מצריכת חגיגת. ״מדובר בסם מסוכן שיש בו מרכיבים שבהזרקה לדם גורמים ליתר חום ממאיר, כשל רב־מערכתי ומוות", אמר פרופ׳ פטריק סורקין, מנהל היחידה לטיפול נמרץ באיכילוב, "בשנה האחרונה טיפלנו ביחידה בכמה חולים דומים לאחר הזרקה לווריד של הסם הזה. אני זועק בבוקר עצוב זה להפסיק את השימוש בחומר זה ובעיקר מדגיש שלעולם אין להזריק אותו לווריד".

שינוי פקודת הסמים המסוכנים אושר פה אחד בוועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת במאי 2013. בהחלטת הוועדה נכללו, לצד "חגיגת" ו"נייס גאי", גם "מבסוטון", "קטורת" ו"בולים". ההחלטה כללה רשימה של תשעה חומרים שהגיש לוועדה משרד הבריאות, ומכילה את כלל הנגזרות הכימיות של החומרים שנמכרו באופן חוקי.

עסק המוכר סמי פיצוציות בתל אביבצילום: תומר אפלבאום

לדברי ישראל פיטוסי, רכז ארצי לייבוא סמים במשרד הבריאות, "ההחלטה מכסה הרבה חומרים בעלי השפעה פסיכו-אקטיבית והזיות שנמצאו בארץ וחומרים נוספים שמוכרים בעולם". מעבר לתשע משפחות החומרים שנאסרו למכירה, כוללת ההחלטה שמות ספציפיים של שישה חומרים פעילים כימיים שהמשרד איתר בחומרי הזיה הנמכרים בפיצוציות, לרבות URB597, UR144, MAM2201, XLR11, AD001 ו-25INBONE. לדברי פיטוסי, "היה חשוב לפרט את ששת החומרים הללו כדי להבהיר לכל יצרני המוצרים היצירתיים כי המוצרים הם לא חוקיים".

במשך השנים נכללו בפקודת הסמים האסורים גם האמפטמין ונגזרותיו. ד”ר חיים מהל, ראש אגף טיפול ומניעה ברשות הלאומית במלחמה בסמים ובאלכוהול, אמר בעבר כי ב–2007 היו 14 מקרי מוות בישראל כתוצאה משימוש במטאמפטמינים וב–2010 היו 20 מקרי מוות. “מדובר באנשים צעירים, בני 20–30, שנמצאו מתים ובבדיקה שלאחר המוות נמצא בגופם חומר התואם את המותג 'חגיגת'", הוסיף. בשנתיים האחרונות אושפזו כמה בני נוער, חלקם במצב קשה, בעקבות צריכת "נייס גאי".

בחודש שעבר תפסה המשטרה מעבדת ייצור "נייס גאי" בבאר שבע, ובה יותר מ-3.4 טונות סם. בלשי המשטרה וכוח מג"ב חשפו מחסן גדול ובו למעלה מאלף שקיות המוכנות למכירה ועוד טונות של חומר גלם, שממנו היה ניתן להכין יותר ממיליון שקיות להפצה. במשטרה מעריכים כי הרווח על מכירת הסמים שנמצאו עשוי היה להגיע ל-70 מיליון שקלים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ