הסכם החשאיות של ח"כ שטרית: עוזרת הבית טענה שהטריד אותה מינית

המידע אודות הפרשה התקבל במשטרה כבר לפני כשנה וחצי, אך הוחלט שלא לפתוח בחקירה - כך נחשף הערב בחדשות ערוץ 10

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הסכם הפיצויים החשאי בין המועמד לנשיאות לשעבר, ח"כ מאיר שטרית ועוזרת הבית שלו נחתם עמה לאחר שאיימה לתבוע אותו על הטרדה מינית - כך נחשף הערב (רביעי) בחדשות ערוץ 10. עוד פורסם כי מידע אודות ההסכם התקבל במשטרה כבר לפני כשנה וחצי, אך זו לא פתחה בחקירה.

על פי הדיווח בערוץ 10, עוזרת הבית, שהועסקה על ידי שטרית ורעייתו רות במשך שנה וארבעה חודשים, איימה ב-2012 להגיש נגדם תביעה לאחר שפוטרה מתפקידה. זאת בגין מה שראתה כשורה של מעשים שפגעו בזכויותיה ובתנאי העסקתה, הן מצד שטרית והן מצד רעייתו. בין היתר היא תיארה שורת הטרדות מיניות והציגה ראיות שחיזקו לכאורה את טענותיה. ככל הנראה מדובר בהקלטות של שיחות שקיימה העוזרת עם שטרית, בהן היא טוענת שמערכת היחסים ביניהם התקיימה בניגוד לרצונה ואילו הוא עונה כי היא התקיימה בהסכמתה.

עם הגשת האיום בתביעה, פנה שטרית לעורך הדין הבכיר נחום פיינברג, העוסק בדיני עבודה, וזה ניהל עבורו משא ומתן מול העובדת. בסופו חתמו הצדדים על הסדר לפיו הזוג שטרית ישלם לה 270 אלף שקל. בתמורה היא התחייבה לוותר על כל טענה כלפיהם ועל כל תביעה עתידית. שני הצדדים התחייבו לשמור על סודיות ההסכם, וקבעו כי אם אחד מהם יפר את תנאיו - ישלם לצד השני 250 אלף שקל.

ח"כ שטרית במליאת הכנסת בזמן הבחירות לנשיאות, אתמולצילום: אמיל סלמן

חרף החתימה על ההסכם, זמן קצר לאחר מכן, התקבל במשטרה מידע אודות הפרשה. החוקרים הצליחו להגיע אל המתלוננת, אך זו התחמקה מהם ולא שיתפה פעולה. לכן הוחלט במשטרה שלא לפתוח בחקירה.

בהודעה שפרסמו מקורביו של שטרית לפני כמה שבועות, נאמר כי היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, בדק את הטענות נגד חבר הכנסת ומצא כי אין בהן ממש. עם זאת, היום הבהיר בתגובה דובר משרד המשפטים כי המידע אודות הפרשה הגיע ליועץ רק לפני כשבועיים.

עם פרסום הפרטים הראשוניים אודות הסכם הפיצויים, נשאל שטרית באופן ישיר על ידי יו"ר מפלגת העבודה, יצחק (בוז'י) הרצוג, אם ביצע מעשה לא ראוי בעובדת, והוא השיב שלא. עם זאת, הוא נמנע מלספר להרצוג על תוכן ההסכם ועל טענות העובדת.

גם בפעמים נוספות בהן נשאל שטרית לפשר הסכם הפיצויים התמוה עליו חתם עם עוזרת הבית שלו - הוא דחה מכל וכל את הטענות להטרדות מיניות. הוא פטר את השואלים בכך שמדובר בסכסוך על ענייני עבודה. "אדם חכם פותר את הסכסוכים בהסכם סודי - ולא הולך לבית משפט ונותן לדברים להתפרסם ברעש גדול", הסביר שטרית באחרונה.

כמה מחברי הכנסת שתמכו בו היכו היום על חטא. גורמים בעבודה ובמרצ אמרו כי מוטב היה לתמוך בדורנר, או לחלופין לקבל את הצעת יולי אדלשטיין, לדחות את הבחירות לנשיאות בשבועיים ולחפש מועמד חדש. "זה היה טיפשי ללכת על תמיכה בשטרית כשלא נתן תשובות מספקות בענייני ההסכם. עברנו מתמיכה במועמד שידענו שיש עננה בנוגע לרכישת ביתו - למועמד שלא ברור אם היה פגם מוסרי שהוביל אותו לחתום על ההסכם הזה", אמר אחד מהם. בין המצביעים עבור שטרית בסיבוב השני היו גם זהבה גלאון (מרצ), יצחק הרצוג (עבודה), ציפי לבני ועמרם מצנע (התנועה), מאיר כהן (יש עתיד) ורוב חברי הכנסת הערבים. 

מלשכת שרת המשפטים נמסר אמש כי לאחר הפרסום הראשון בערוץ 10 על ההסכם, היא שוחחה עם ח"כ שטרית שהתחייב בפניה כי מעולם לא הטריד מינית נשים, לרבות במקרה זה. לדבריה "שרת המשפטים שוחחה עם שטרית גם הערב והוא חזר על כך שלא הטריד מינית וכי הוא מוכן להילחם על חפותו". 

עד מוצאי שבת סיכוייו של שטרית לזכות בנשיאות היו תיאורטיים בלבד. שטרית ידע לדקלם כיצד יוכל לגייס את השמאל, הערבים והחרדים לטובתו, אבל באותה העת כל הח"כים האלה התלבטו עדיין דווקא בין המועמדים האחרים. רק לאחר פרישתו של בנימין בן אליעזר נטרפו הקלפים מחדש. תחילה זכתה השופטת דורנר בקולות השמאל, אך רק ביום ראשון החלו להיסגר קצוות הדיל שאפשר את התמיכה המשמעותית בשטרית.

מטעמו של ח"כ שטרית נמסר בתגובה: "כל פעילותי הציבורית והאישית, לכל אורך חיי, היתה נקייה מכל רבב. עובדה זו נכונה באופן חד משמעי וללא יוצא מן הכלל גם באירוע המתפרסם בכלי התקשורת בימים האחרונים, מאז שמועמדותי לנשיאות צברה תאוצה. לגופו של עניין, המחלוקת האזרחית והכספית שהיתה לנו עם עובדת משק בית, יושבה מטעמי על ידי עורך דין בכיר המתמחה בדיני עבודה, במסגרת הסכם שאנו מכבדים את סעיפי הסודיות והפרטיות שבו.

"יתרה מכך, בתגובה לפניות התקשורת בעניין זה בימים האחרונים, פרסם משרד המשפטים את התגובה הבאה, שההתרחשויות המוזכרות בה לא היו ידועות לנו: 'לפני כשנה וחצי הגיעה למשטרה שמועה באשר לרקע לכריתת ההסכם עם עוזרת הבית של חבר הכנסת מאיר שטרית. המידע נבדק בשעתו על ידי המשטרה ששוחחה עם עוזרת הבית ונמצא כי אין היתכנות לחקירה. המידע הגיע ליועץ המשפטי לממשלה לפני כשבועיים'. בעקבות כל האמור לעיל, ובהמשך לארבעים שנות פעילות ציבורית פתוחה ושקופה לעין כל מצידו של ח"כ שטרית, אנו מקווים כי גל הפרסומים המכפיש, הפוגע והמעוות ייפסק במהרה".

שטרית, שהתייחס בחודש שעבר לפרסומים על הסכם הפיצויים, אמר שמצער אותו "לראות לאיזה שפל מגיעים יריבים פוליטיים במרוץ (לנשיאות). מי שמנהל מערכת של הטלת רפש לא ראוי להיות נשיא בישראל". ממשרד עורכי הדין קאסוטו נוף המייצג את שטרית נמסר בתגובה: "כנגד ח"כ שטרית מעולם לא נפתחה חקירת משטרה כלשהי. ח"כ שטרית מעולם לא התבקש למסור עדות ו/או התבקש להתייחס בפני רשויות החקירה לדברים הכוזבים שנטענים. מעולם לא נשקל אפילו ברמז לנקוט כנגד ח"כ שטרית בהליך פלילי".

עורך הדין עודד גיל, המייצג את העוזרת, סירב להגיב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ