דו"ח החקירה: אירוע הירי בכלא רימונים נגרם בשל כשלים חמורים באבטחה

ועדת בדיקה קבעה כי נושאי תפקידים בכירים בכלא ובשב"ס כשלו בתפקידם, הטילה עליהם אחריות אישית והמליצה לנקוט נגדם בצעדים, כולל הדחה

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

לאירוע הירי שהתרחש בפברואר האחרון בכלא רימונים, במהלכו נורה למוות האסיר סמואל שיינביין שפתח באש לעבר הסוהרים, קדמו כשלים מתמשכים באבטחת המתקן - כך קבעה ועדת הבדיקה החיצונית לחקירת האירוע. בדו"ח הסופי שהוגש היום (חמישי) לשר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ', קבעה הוועדה כי נושאי תפקידים בכירים בכלא רימונים, ובעלי תפקידים במערך האבטחה והמודיעין של שירות בתי הסוהר כשלו בתפקידם. היא הטילה עליהם אחריות אישית לתקרית, והמליצה לנקוט נגדם בצעדים מתאימים, החל בדין משמעתי, דרך סנקציות אישיות ועד הדחה משירות.

הוועדה, בראשות ד"ר גיא רוטקופף, מנכ"ל משרד המשפטים לשעבר, מצאה כי שיינביין הצליח להבריח אקדח לתוך הכלא ללא סיוע מבפנים, תוך כדי שהוא מנצל את המחדלים החמורים ותפיסות העבודה המיושנות של שב"ס. בין היתר, מצאה הוועדה כי נהלי העבודה בכלא לא נבחנו מחדש ולא עודכנו בהתאם למציאות הקיימת, וכי גם הנהלים הקיימים לא בוצעו כהלכה. בנוסף, נכתב בדו"ח כי הכלא סובל מ"תפיסה מיושנת ולא אפקטיבית של מנגנוני החיפוש בחצרות, על גוף האסירים ובכל מעגלי האבטחה הקיימים", וכי לא הוקצו משאבים לשילוב אמצעי גילוי טכנולוגיים בכלא.

חברי הוועדה התייחסו גם לתפיסה "הדוגמטית וחסרת המעוף של המודיעין בשב"ס", במסגרתו האסירים מהווים מקור המידע המודיעיני היחיד. הם ציינו כי תרחיש של "בריחת אסיר" הוגדר כאיום העיקרי במתקן, וכי לתרחיש של "החדרת נשק חם" יוחסה חשיבות משנית.

שיינביין הוגדר בכלא כאסיר "נחבא" - אסיר "חיובי" היוצא לחופשות ומשובץ לעבודות במתקן. לפי הדו"ח, בהתנהלות עובדי הכלא ניכר "היעדר חשיבה 'מחוץ לקופסה'" לגבי אסירים כאלו, עד כדי כך שהסוהרים התייחסו אליהם באדישות כמי שלא מהווים סיכון. כחלק מכך, נכתב בדו"ח כי בכלא לא הקפידו על ביצוע רוטציה בקרב האסירים העובדים, הן באגפים בהם התגוררו, לעיתים לאורך שנים, והן בתפקידים שמילאו.

שיינביין, שעבד בניקיון במחלקת בדק הבית בכלא, נחשב לאדם שקט ומופנם שלא משך תשומת לב מיוחדת מצד הסוהרים. בנוסף, בדומה לאסירים רבים אחרים, הוא נהג להגיש עתירות לאחר כל עימות עם הסוהרים, שהעדיפו לבסוף להימנע מלהתעמת איתו, דבר שניצל לטובת הברחת האקדח לתוך המתקן. "האסיר נתפס כ'אמריקאי מוזר', אך בהחלט לא כמי שיש סיבה להיזהר מפניו. שיוכו לכלא רימונים והעובדה שעבד שעות רבות בכלא אופק הסמוך הפכה אותו ל'בן חורג': כל 'הורה' חשב שה'הורה' האחר מפקח עליו", כתבו חברי הוועדה.

לפי הדו"ח, לשיינביין היתה גישה חופשית לציוד העבודה במחלקת בדק הבית בה עבד, לרבות למפתחות כלי הרכב של אנשי הסגל במתקן. כמו כן, הותר לו לצאת אל מחוץ לבניין בו נכלא לצורך ביצוע עבודות ניקיון. עוד נכתב כי עבודתו בתפקיד זה לאורך תקופה ארוכה כל כך "אפשרה לו להכיר את תוככי הכלא, תחלואיו והמקומות המוכמנים בו יותר מכל אסיר אחר, ואף יותר מחלק מהסוהרים והמפקדים" במקום.

הוועדה סבורה שאת האקדח בו השתמש שיינביין בתקרית הוא הצליח לגנוב מתושב בת ים למעלה מחצי שנה לפני האירוע. לפי בדיקתם, האסיר, שהיה בחופשה מהכלא באותו הזמן, הדביק את האקדח הגנוב מתחת למכוניתה של מפקדת הכלא, וזו הכניסה אותו למתקן ללא ידיעתה עם הגעתה לכלא למחרת. שיינביין, שניצל את מחדלי האבטחה במקום, הכניס את האקדח לדלי פלסטיק שהיה ברשותו ושם מעליו דלי נוסף, וכך הצליח להבריחו אל תוך כותלי המתקן. הסוהרים, שלא טרחו לבדוק את הדליים, אפשרו לו להכניס מלבד האקדח גם מחסניות, כדורים, סמארטפון ומדים של סוהר. "האסיר השתמש בפיר הנמצא בתא שירותי הסגל על מנת להסליק שם את נשקו. הפיר לא נתפס אצל סגל רימונים או יחידות החיפוש המיוחדות כנקודת תורפה, וכך הוסלק שם הנשק משך תקופה ממושכת".

המניע שבגלל החליט שיינביין להתבצר בחדר שירותים במתקן ולפתוח באש לעבר הסוהרים עוד לא ברור. עם זאת, בוועדה מעריכים כי שיינביין הבין שהוא לא עומד להשתחרר בניכוי שליש מתקופת מאסרו, ולכן החליט לעשות מעשה. בתחילה, הוא ניסה לפנות לנציגי שב"ס באמצעות עורך דין, והציע למסור מידע אודות נשק חם שמוחזק בכלא בתמורה לשחרורו. "ניסיונו של עורך הדין נכשל עקב אי הסכמתו לחשוף את פרטי האסיר, והעובדה שהרשויות (שב"ס, משטרת ישראל והפרקליטות, אליהן פנה עורך הדין) לא השכילו למצות את המהלך עמו", נכתב בדו"ח.

לאחר כישלון המהלך הבין שיינביין ככל הנראה ששחרורו ממאסר לא יקרה בשנים הקרובות, ולכן, על פי החשד, "החליט לבצע את 'התוכנית הגדולה' לפיה יערוך אירוע ממשי שייזכר לשנים". לשם כך, ניסה שיינביין לגנוב אקדח נוסף מתושב רמלה במהלך חופשה מהכלא, אך הוא נתפס והניסיון נכשל. לפי עדויות שאספה הוועדה, בכוונתו היה לבצע אירוע שיכלול בני ערובה, הרג ושחרור המוני של אסירים, ובין היתר לעורר תשומת לב ציבורית "לעובדה שאסירי ה'חוליה' - האחראים לחלוקת האוכל - הם 'השולטים' בכלא ולא הסוהרים". לפי עדויות, הוא כעס על אסירי "החוליה" באגפו, שלדבריו החסירו ממנו אוכל ולא סיפקו את דרישותיו הטבעוניות.

עוד מצאה הוועדה כי "באגף בו שהה, וכן בעוד אזורים בכלא, פשתה התופעה של דלתות תקולות לתקופה ארוכה - חודשים ושנים", וכי הסוהרים הזניחו את הטיפול בתקלה. הדבר היה ידוע לאסירים, אך הסוהרים טענו כי לא ידעו שהדלתות אינן תקינות, ועל כן לא טיפלו בתקלה - אותה ניצן שיינביין ביום האירוע. "האסיר, שהכיר לעומק את נבכי הכלא מעבודתו בבדק הבית, ניצל תופעה זו והיא שאפשרה את בריחתו מהסוהרים והגעתו לאקדח המוסלק".

בתגובה לפרסום ממצאי הוועדה אמר נציב שירות בתי הסוהר (שב״ס), רב גונדר אהרון פרנקו: "אני מבקש להודות לחברי ועדת הבדיקה בראשות ד״ר גיא רוטקוף על עבודתם המקיפה והמסורה. כמו כן אני מבקש  להודות לשר לביטחון הפנים, ח״כ יצחק אהרונוביץ׳, על האמון הניתן בשב״ס, בחוסנו של הארגון וביכולתו ללמוד מן הכשלים שנתגלעו ולהפיק את הלקחים הנדרשים. אין ספק כי אירוע הירי בבית הסוהר רימונים הוא אירוע קיצוני וחמור והשאלות שעלו ממנו הן קשות ומחייבות לימוד יסודי ותיקון. כבר לאחר האירוע ננקטו מספר פעולות מידיות למניעת אפשרות להישנות מקרה דומה. כמו כן, במקביל לחקירה המשטרתית ולעבודת ועדת הבדיקה ביצענו תחקיר מקצועי והתחלנו בהפקת הלקחים הנדרשים שיצטרפו כעת למסקנות ולקחי הוועדה ונוכל להתחיל ביישומם. שב״ס נעדר את האפשרות לעצור את עבודתו ומחויב לעשות את התהליך במקביל להמשך ביצוע כלל המשימות והאתגרים העומדים לפתחו בצורה הטובה ביותר".

עוד אמר פרנקו כי: "נלמד את הדו״ח ואת מסקנותיו המערכתיות והאישיות ונוכל להתייחס אליהן בצורה יסודית ואחראית. באשר למסקנות האישיות העולות מן הדו"ח, אציין כי בעלי התפקידים המוזכרים בדו״ח, חברנו, הם קצינים וסוהרים עתירי זכויות. אנו נקפיד לשמור על כבודם ולכבד את זכותם להגיב על הנאמר בהליך תקין ומסודר כמתחייב. במקביל, יש לזכור כי במהלך האירוע היו בעלי תפקידים שביצעו תפקידם בצורה אמיצה ומעוררת הערכה שמנעה תוצאות חמורות יותר. זהו מעמד לא פשוט לארגון כולו, אך שב״ס הוא ארגון חזק ונחוש ללמוד, להפיק לקחים ולצעוד קדימה. נמשיך לממש את ייעודנו במקצועיות וברגישות, נבצע את כל המשימות המוטלות על כתפינו ונעמוד איתן בפני האתגרים הכבדים שלפתחנו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות