אשכנזי ואשתו נחקרו במשך 11 שעות בפרשת הרפז

בני הזוג נחקרו היום לראשונה - ארבע שנים לאחר תחילת הפרשה. המשטרה מבקשת לברר אם אנשי אשכנזי עיכבו את העברת "מסמך הרפז" במתכוון

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הרמטכ"ל לשעבר, גבי אשכנזי, נחקר היום (חמישי) בפעם הראשונה באזהרה בפרשת הרפז. גם אשתו, רונית, נחקרה באזהרה בנפרד. חקירתם של השניים נמשכה כ-11 שעות. ואילו מזכיר הממשלה, האלוף (מיל') אביחי מנדלבליט, זומן היום בפעם השלישית בתוך ארבעה ימים לחקירה, שגם הפעם התארכה על פני כל שעות היום.

אשכנזי זומן למשרדי להב 433 בלוד ונחקר בחשד להפרת אמונים, שיבוש מהלכי חקירה ומסירת מידע לגורם בלתי מוסמך. רעייתו נחקרה בחשד לשיבוש החקירה. בהודעת המשטרה נמסר כי "נסתיימה חקירתם להיום", ומשתמע ממנה כי עוד יהיה לכך המשך. מנדלבליט, שכבר נחקר לאורך כ-20 שעות באמצע השבוע, נחקר היום במקביל אך בינתיים לא התקיים עימות בינו לבין אשכנזי. מנדלבליט נחקר בחשד לעבירות של הפרת אמונים ומרמה, שביצע לכאורה בהיותו הפרקליט הצבאי הראשי בתקופה שבה התפוצצה הפרשה. הוא מיוצג דרך הסניגוריה הצבאית, על ידי עורך הדין ז'ק חן, העושה זאת במסגרת שירות מילואים.

ההודעה הלאקונית של המשטרה אינה מפרטת את תוכן החשדות נגד הרמטכ"ל לשעבר, שזומן לחקירה כמעט ארבע שנים אחרי תחילת הפרשה. סעיף הפרת האמונים נחשב ל"עבירת סל", שדרכה אפשר להעלות טענות באשר לעובד ציבור. נראה כי חלק מהחשדות נוגע לאיסוף המידע המכפיש על יריבו של אשכנזי, שר הביטחון באותה עת אהוד ברק, בידי מקורבי הרמטכ"ל. דו"ח מבקר המדינה מתח ביקורת קשה על התנהגות אשכנזי ואנשיו. עוזרו של אשכנזי, אלוף־משנה (מיל') ארז וינר ומקורבו, זייפן המסמך סגן־אלוף (מיל') בועז הרפז, כבר נחקרו באזהרה על חשדות דומים.

גבי ורונית אשכנזי, בפברואר האחרוןצילום: תומר אפלבאום

נקודת מפתח בחקירה, הנוגעת גם למנדלבליט, קשורה בחשד לשיבוש הליכים. חשד זה מתמקד במעשי אשכנזי ואנשיו בחמשת הימים שבין פרסום המסמך המזויף בערוץ 2, ב-6 אוגוסט 2010, לבין המועד שבו העביר הרמטכ"ל את המסמך למשטרה, ב-11 באוגוסט. בימים אלה התקיימו שיחות תיאום שונות בין אשכנזי, וינר והרפז (אשכנזי והרפז שוחחו ישירות פעם אחת) והמשטרה בודקת חשד לתיאום עדויות. אולם, רק ב-10 באוגוסט הודיע אשכנזי ליועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, כי העותק המקורי של המסמך נמצא בידיו.

נראה שהמשטרה מבקשת לברר אם הרמטכ"ל ואנשיו עיכבו את העברת המסמך במתכוון במטרה להקשות על החקירה. באשר למנדלבליט, נבדק מה ומתי ידע על המסמך, האם היה שותף לניסיון לכאורה להטעות את וינשטיין ואם ניסה לדלות מהיועץ מידע על החקירה בשליחותו של אשכנזי.

בהקלטות מלשכת הרמטכ"ל מתועדת שיחה בין אשכנזי למנדלבליט ב-9 באוגוסט בערב, שבה הרמטכ"ל מודיע לפצ"ר כי המסמך נמצא בידיו ושואל לדעתו. תשובתו של מנדלבליט היתה בנוסח: "תן לי לישון על זה לילה". למחרת, בהמלצת הפצ"ר, פנה הרמטכ"ל ליועץ המשפטי לממשלה. אשכנזי הודיע לווינשטיין כי "שמע עכשיו בחדשות" שהמשטרה מחפשת את המסמך וכי יש בידיו עותק. בפועל, כפי שמתועד בהקלטות קודמות של שיחות הרמטכ"ל ומקורביו, נראה שאשכנזי ידע שהמשטרה מחפשת את המסמך זה יומיים.

סעיף העבירה האחרון שנבדק, מסירת מידע לגורמים בלתי מוסמכים, נוגע לחשד של המשטרה כי לשכת אשכנזי עשתה שימוש שיטתי בהדלפות של מידע מסווג לעיתונאים. על רקע זה זומנו באחרונה לעדות במשטרה כמה אנשי תקשורת, שעמדו בקשר עם לשכת אשכנזי מתוקף תפקידם ונשאלו שאלות על שיחות המופיעות בהקלטות.

יועץ התקשורת של אשכנזי מסר היום כי הוא "שבע רצון מכך שלאחר זמן רב התאפשר לו למסור את הצד שלו בפרשה. יש לרב־אלוף במילואים אשכנזי הרבה מה לומר בנושאי החקירה ולכן חקירתו לא הסתיימה והיא תימשך בקרוב. אשכנזי אמר לחוקריו כי הוא מקווה שהחקירה תהיה ממצה ותכלול בדיקה מלאה של התנהלותו של שר הביטחון ברק וניסיונותיו לפגוע ברמטכ"ל, למרות הקושי שנובע מהיעלמות ההקלטות בלשכת השר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ