אולמרט: ניתוח היחסים ביני לזקן אינו מעניינו של ביהמ"ש

רה"מ לשעבר מתנגד לבקשה לפתוח את תיק טלנסקי על בסיס הקלטות זקן: "הפרקליטות מבקשת מקצה שיפורים"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ארבעה ימים לפני שחמשת שופטי העליון ידונו בבקשה החריגה של הפרקליטות לפתוח את משפט טלנסקי מחדש, הגיש ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט את התנגדותו. בתגובה רשמית שנשלחה אתמול (חמישי), תוקף אולמרט את הראיות החדשות אותן מבקשת הפרקליטות להציג בערעור על זיכויו בפרשה - הקלטות שולה זקן - וטוען כי מדובר ב"מקצה שיפורים".

אולמרט מדגיש בתגובתו את העקרון המשפטי של סופיות הדיון (עקרון התוחם את מסגרת הזמן של ההליך הפלילי, כך שלא יהיה ניתן בקלות לפתוח מחדש משפט שהסתיים). לדבריו, עקרון זה מטה את הכף לטובתו ומונע את עינוי הדין הכרוך בפתיחת המשפט מחדש. חמשת סנגוריו, החתומים על התגובה, מציינים שאין מדובר רק בהגשת שתי ההקלטות של זקן, אלא הגשת יומניה, שלא היו קבילים בהליך בבית המשפט המחוזי בירושלים בשל שתיקתה של זקן. הסנגורים מתנגדים להגשת היומנים, שכן לא מדובר בראיות חדשות.

בנוסף, מזכירים הסנגורים כי גם לשיטתה של הפרקליטות, הערעור על זיכויו של אולמרט בפרשת טלנסקי עומד על קרקע מוצקה גם ללא הראיות החדשות. "כאשר מטרת הגשת הראיה החדשה היא אך לחזק את הבניין הראייתי, אשר לטענת המערערת עומד ממילא איתן על תלו, ברי כי גביית הראיות החדשות אינה דרושה לצורך 'עשיית צדק', וכי ידו של עקרון סופיות הדיון היא על העליונה", נכתב בתגובה. עוד תוקפים הסנגורים את עמדת הפרקליטות שמצד אחד טוענת כי קבלת כספים במזומן על ידי נבחר ציבור, מתושב חוץ, וללא דיווח היא תופעה פסולה ללא קשר לשימוש שנעשה בהם, ומנגד מבקשת בבקשתה לפתוח מחדש את המשפט כדי להוכיח שבית המשפט המחוזי טעה בכך שקבע שקיים ספק כי הכספים שימשו לצרכים פוליטיים.

לטענת הסנגורים, הפרקליטות יכלה לפעול להגשת היומנים עוד בבית המשפט המחוזי ולא עשתה כן, ומ"שנדחתה בקשתה, מנסה הפרקליטות להכשיר את היומנים כ'ראיות חדשות', ובכך לבצע 'מקצה שיפורים', תוך שהיא נתלית לשם כך בקלטות שדבר קיומן הובא לידיעתה רק לאחרונה", נכתב.

אולמרט במועד גזר הדין בפרשת הולילנד, בחודש שעברצילום: יותם רונן / וואלה

אולמרט מציין כי משמעות הגשת ראיות חדשות אינה רק שמיעת קלטות "שאינן מדברות בעד עצמן", וכי יהיה צורך לשמוע עדויות נוספות ולפתוח את המשפט מחדש. כמו כן, הוא מציין שההרכב ששפט את אולמרט לא קיים עוד, עקב פרישתה של מי שישבה בראש ההרכב, נשיאת בית המשפט המחוזי בירושלים, מוסיה ארד.

חלק נכבד בתגובתו מקדיש אולמרט לשולה זקן, שלדבריו עדותה אינה מהווה ראיה חדשה, שכן היא בחרה שלא להעיד להגנתה במשפט הקודם. באשר לטענה כי הוא הפעיל עליה לחץ כדי שזו תשמור על שתיקתה, כתב שמדובר בטענה "חסרת שחר". עוד הוא מציין כי זקן אינה עדה רגילה, אלא עדת מדינה, ש"מלכתחילה בעלת משקל נמוך, בפרט כשהיא באה בסיומם של ההליכים המשפטיים, כאשר ידוע לה בדיוק מהם 'החורים הראייתיים' שהיא יכולה למלא בעדותה". הוא מוסיף כי זקן היא שפנתה לפרקליטות וביקשה להציל את עורה ולהעיד נגדו בתמורה לעונש מופחת בהרבה מהעונש שהיה צפוי לה.

לגבי היחסים עם זקן, והחשד כי שיבש הליכי משפט, כתבו הסנגורים שמדובר בחקירה נפרדת שהפרקליטות ממילא לא קיבלה החלטה עליה. "ניתוח היחסים בין זקן למשיב, הוא מלאכה מורכבת שאינה מעניינו של בית המשפט הנכבד בהליך זה. אין מחלוקת, שהמשיב וזקן שוחחו ביניהם, גם כשהיו נאשמים יחדיו, כתף אל כתף, גם בקשר לדברים הקשורים להליך המשפטי. אין מחלוקת, שהמשיב סייע לזקן לקבל תמיכה כספית מידידים שחפצו לעזור לה לצורך הוצאות משפטה, וזאת נוכח היחסים החמים והקרובים ששררו בין השניים בזמנו ונוכח תלונותיה ובכייה אודות מצבה הכלכלי והנפשי הקשה. ההכרעה בדבר טיב יחסים אלו, האם הם מותרים או שיש בהם פגם או פסול, מעוררת שאלות משפטיות מורכבות, שאין זה המקום לדון בהן".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ