דנציגר רמז: ההכרעה בערעור על זיכוי אולמרט התעכבה בשל חילוקי דעות

הרכב של חמישה שופטים בראשות הנשיא אשר גרוניס יחליט אם להשיב את תיק טלנסקי לבית המשפט המחוזי ולאפשר שימוש בהקלטות שולה זקן

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל
רויטל חובל

הרכב של חמישה שופטי בית המשפט העליון דן היום (שני) בבקשת פרקליטות המדינה לפתוח מחדש את תיק טלנסקי - בו זוכה ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט ושערעור נגדו עומד ותלוי בבית המשפט - ולהחזירו לדיון בבית המשפט המחוזי בירושלים. אולם בתום דיון תמציתי בן שעה טרם התקבלה החלטה בנושא.

ההרכב, בראשות הנשיא אשר גרוניס ובהשתתפות סלים ג'ובראן, ניל הנדל, עוזי פוגלמן ויורם דנציגר, דן בשאלה האם אפשר לעשות שימוש בשתי הקלטות שולה זקן שהושגו במסגרת הסכם עדת המדינה עמה, להגיש את יומניה ולאפשר לה להעיד מחדש. גרוניס הטיל צו איסור פרסום על תוכן ההקלטות עד הכרעה בבקשה.

בקשת הפרקליטות הוגשה כשהצדדים ממתינים זמן רב לפסק הדין בערעור שהגישה המדינה בספטמבר 2012 על זיכויו של אולמרט בפרשות טלנסקי וראשונטורס. ביולי 2013 התקיימו שני ימי דיונים ומאז ממתינים לפסק דין שמועד פרסומו לא היה ידוע. במארס האחרון חתמה המדינה עם שולה זקן על הסכם עדת מדינה ובמסגרתו הגישה בחודש שעבר בקשה רשמית לפתוח את תיק טלנסקי על בסיס הקלטות זקן שלטענתה מחזקות את תיק טלנסקי ומבהירות מדוע זקן שמרה על שתיקה בתיק טלנסקי ולא עלתה להעיד. שתיקתה של זקן ומניעתה מלהעיד הובילו לכך שיומניה לא היו קבילים וכעת במסגרת הבקשה, מבקשת הפרקליטות להכשיר את היומנים, שמתעדים את קבלת הכספים מטלנסקי לאולמרט. לטענת הפרקליטות, מהקלטות זקן עולה שאולמרט הניא את שולה זקן מלהעיד במשפט ודן איתה לגבי משמעות עדותה, אם תעשה כן. על תוכן ההקלטות הוטל צו איסור פרסום.

היום, רמז השופט דנציגר מדוע פסק הדין התעכב זמן כה רב. "לא אגלה באיזה מצב תפסתם אותנו עם ההודעה והבקשה", פנה דנציגר לנציגת הפרקליטות, עו"ד נעמי גרנות. "לצורך ההנחה, ומבלי שזה בהכרח מדוייק, נניח שיש מחלוקת לגבי התוצאה של הערעור שאותו הגשתם. האם את סבורה שיש מקום שאנו, בטרם שיחררנו תחת ידינו את פסק הדין, נחשף כפי שאתם מבקשים שנעשה, לראיות החדשות?". גרנות השיבה: "אין אפשרות אחרת".

השאלה שעומדת כעת היא האם השופטים יבקשו לעיין בתמלילי ההקלטות כדי לאמוד את טיב הראיות עוד בטרם יכריעו האם לפתוח את המשפט, או שידחו את הבקשה על הסף.

אהוד אולמרטצילום: REUTERS

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ