היועמ"ש מבקש להאריך את השעיית ראש העיר נצרת עילית

נגד גפסו הוגש לפני כחודש כתב אישום נוסף המייחס לו עבירות שוחד, הפרת אמונים ועבירות נוספות שהינן בעלות זיקה לכהונתו. גפסו: "רדיפה אישית"

אלי אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי אשכנזי

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, הגיש אתמול (שלישי) לוועדה לבחינת השעיית ראשי רשויות בקשה להארכת השעייתו של ראש העיר נצרת עילית, שמעון גפסו, עקב הגשתם של כתבי האישום המייחסים לו לכאורה עבירות חמורות, בעלות זיקה לכהונתו הציבורית.

וינשטיין ביקש מהוועדה להשעות את גפסו מכהונתו בחודש פברואר, וכן ביקש כי הוועדה תורה למנוע מגפסו לכהן מתוקף תפקידו כחבר מועצת העיר בתפקידים שיש להם השפעה מהותית על התנהלותה התקינה של הרשות המקומית, או בתפקידים הכרוכים בניהול כספי ציבור.

על פי החלטת הוועדה לבחינת השעיית ראשי רשויות, הושעה גפסו מתפקידו למשך ארבעה חודשים, עד ל-17 ביולי. כמו כן, קבעה הוועדה כי אין מקום לאפשר לו לכהן בתקופת ההשעיה כסגן ראש עיר, כחבר ועדת ביקורת וכחבר הדירקטוריון לפיתוח נצרת עילית בע"מ.

גפסו בבית המשפט בינואר. מאחוריו: העדים המרכזיים נגדוצילום: רמי שלוש

בסוף חודש מאי הוגש נגד גפסו כתב אישום נוסף המייחס לו לקיחת שוחד, התניית שוחד והפרת אמונים. לפי כתב האישום, כאשר גפסו התמודד על ראשות העיר נצרת עילית בשנת 2008, הוא הבטיח לכמה פעילים שעבדו עבורו ועבור רשימת "עורי עיר" שבראשה עמד, כי ידאג למשרות עבורם בעירייה אם יפעלו להיבחרו ואם ינצח. בין היתר, צוין באישום, גפסו הבטיח לאחד הפעילים משכורת שתהיה גבוהה מ-6,000 שקל בחודש, ולפעיל אחר הבטיח תפקיד בכיר בעירייה. בעקבות כך, הפעילים אכן התגייסו למסע הבחירות של גפסו ורשימתו.

הבקשה להארכת השעייתו של גפסו מוגשת נוכח כתבי האישום החדשים, אשר לפי היועץ המשפטי לממשלה מייחסים לו לכאורה עבירות בעלות זיקה לתפקידו הציבורי.

כמו כן, מבקש היועץ המשפטי לממשלה להרחיב את היקף ההגבלות החלות על גפסו, כך שיהיה מנוע מלכהן כחבר הוועדה המקומית או בוועדת המשנה לתכנון ולבנייה, בוועדת הכספים ובוועדת המכרזים של המועצה ובכל ועדה שיש לה השפעה על העסקת עובדים והתקשרות עם ספקים, קבלנים או נותני שירותים לעירייה וכן בוועדת ההנהלה. לדברי היועמ"ש, זאת על מנת למנוע ריקון מתוכן של ההשעיה, נוכח העבירות שיוחסו לכאורה לגפסו וחומרתן.

במקביל, עתר גפסו אתמול לבג"צ נגד כתב האישום שהוגש נגדו. לדבריו "מדובר בכתב אישום תמוה שכל מטרתו היא להאריך את תקופת ההשעיה". נציגו של גפסו הזכיר כי הוא הושעה מתפקידו בעקבות הגשת כתב אישום ראשון כנגדו, ולטענתו "כעת, כחודש לפני קבלת פסק הדין בעניין זה, כבר הכינה הפרקליטות את הקרקע להמשך ההשעיה בדמות כתב אישום מופרך, תמוה, מגמתי, ללא ראיות וללא חקירה מעמיקה, בגין ארועים שוליים מבחירות שנת 2008. בכך מנסה הפרקליטות להרחיק את גפסו מתפקיד ראש העיר גם במקרה שיזוכה מכתב האישום הראשון שהוגש כנגדו". לדברי הנציג, "אין צל של ספק שזו רדיפה אישית, לא עברתי על החוק, ולא סביר שאיש ציבור ייענש רק בגלל שמישהו בפרקליטות "סימן" אותו, מסיבותיו שלו. בקשתי מבג"צ היא להכיר במצב האבסורדי שבו נעשה שימוש בכתב אישום - לא בשביל להשיג הרשעה, אלא בשביל להשיג השעיה, באופן שנוגד את טובת הציבור, את זכותי לחפות, את רוח הדמוקרטיה, ואת העקרונות המשפטיים היסודיים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ