פרשת דן כהן: בכירים בחברת חשמל חשודים בקבלת שוחד מסימנס

אורן אהרונסון מנכ"ל סימנס לשעבר, ששימש עד מדינה נגד השופט שהורשע בקבלת שוחד של מיליון אירו, נחקר בחשד ששיחד בכירים נוספים במיליונים

רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל

הרשות לניירות ערך עיכבה אתמול (שלישי) לחקירה את מנכ"ל סימנס לשעבר, אורן אהרונסון, ששימש עד מדינה נגד השופט לשעבר דן כהן שהורשע בקבלת שוחד מסימנס, בחשד כי שיחד בכירים נוספים בחברת חשמל.

במסגרת הסכם עד המדינה שנחתם עמו, הפליל אהרונסון רק את דן כהן, אף שהיה חשד כי שיחד נוספים. ההסכם מעניק לו חסינות כללית מפני העמדה לדין בפרשת השוחד, רק בתנאי שהמקרה של כהן הוא החמור ביותר. כתב אישום שהוגש נגד סימנס בארה"ב גילה כי רק בישראל שילמה סימנס שוחד בסך כ-20 מיליון דולר, ולכן נראה כי יש עוד כמה ישראלים, זולת כהן, שעל פי החשד, נהנו מכספי השוחד של הענק הגרמני. 

אתמול עוכב לחקירה ושוחרר למעצר בית חיים בר־נר, שכיהן עד לאחרונה כמנהל היחידה לפיתוח עסקי-ייצור בחברת החשמל, ובתקופה הרלוונטית לחקירה כיהן כסגן מנהל אגף תכנון בחברת חשמל. יחד עם אהרונסון, נעצרו גם גיסו שלמה דניאל ואיש העסקים אנטון דלין, המקורב לאהרונסון. 

האחים עופר, אלי לנדאו ועזרא הראל - גיבורי המשנה של פרשת דן כהן נחשפים

השופט לשעבר דן כהן בדיון בבית המשפט בשנה שעברהצילום: מוטי מילרוד

אתמול התקיים דיון בשחרורם בתנאים מגבילים בבית משפט השלום בתל אביב, והם שוחררו למעצר בית. היום צפוי להמשיך הדיון בעניינם. בפרקליטות אמרו בדיון כי "מהממצאים עלה כי החשודים הנ"ל פעלו בתחכום רב תוך הסוואת מסלול העברת כספי השוחד דרך חשבון מעבר, ואל חשבונות בנק במקומות שונים בחו"ל, וזאת במטרה להסוות את העברות כספי השוחד".  

בינואר השנה פרסם גידי וייץ ב"הארץ" כי בית משפט בשווייץ הסכים להעביר לפרקליטות מידע מחשבון בנק השייך לאחד האנשים שחשבונותיו ברחבי העולם שימשו כתחנה בהעברת מיליוני דולרים של כספי שוחד מחברת סימנס לשופט לשעבר והדירקטור דן כהן, שמרצה היום מאסר בישראל. על פי החשד, החשבונות הללו שימשו גם להעברת כספים לדמויות מפתח אחרות בחברה.

ב-2006 חשפה הרשות לניירות ערך כי חברת סימנס שילמה שוחד של מיליוני שקלים לדירקטור כהן, בתמורה לסיוע שהעניק לחברה במכרז ענק לרכישת טורבינות. כמה חודשים לפני כן נמלט כהן לפרו ושהה בה שבע שנים עד להסגרתו במארס שעבר לישראל. לאחרונה נחתמה בין המדינה לבין כהן עסקת טיעון, שבמסגרתה הודה כהן בקבלת שוחד של מיליון אורו מסימנס תמורת קידום המכרז, ונגזרו עליו שש שנות מאסר. הכספים עברו לכהן דרך חשבונות זרים לחברת אוף שור (חברת חוץ), שהחזיק באיי הבתולה הבריטיים, בדרך כלל באמצעות הסכמים פיקטיביים. האדם שחשבונותיו שימשו כתחנת מעבר לכספים, איש עסקים ישראלי, נהנה מעמלה של שישה אחוזים.

בדצמבר 2008 הגישה גם הרשות האמריקאית לניירות ערך כתב אישום נגד חברת סימנס. לפי כתב האישום, הגרמנים שילמו 1.4 מיליארד דולר כספי שוחד ברחבי העולם באותן דרכים עקלקלות שבהן הגיע הכסף לכהן, בעיקר במדינות מתפתחות ובהן ונצואלה, ארגנטינה, בנגלדש ועיראק.

יפתח רון טל יו"ר חברת החשמל אמר בתגובה למעצרים: "אני דורש את חקר האמת, נסייע למשטרה בכל דבר. המדיניות שלנו היא מיגור השחיתות, אני מברך על התקדמות החקירה וקורא למשטרה למצות את החקירה עד תום". 

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ