פרשת הולילנד: שש שנות מאסר לאורי לופוליאנסקי

השופט גזר על ראש העיר י-ם לשעבר מאסר בפועל חרף מצבו הבריאותי, והתעקשות סניגוריו כי עונש בכלא יסכן את חייו. עורכת דינו: "נערער לעליון"

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל
רויטל חובל

השופט בתיק הולילנד, דוד רוזן, גזר היום (חמישי) שש שנות מאסר בפועל על ראש העיר ירושלים לשעבר, אורי לופוליאנסקי. כמו כן, הוטל עליו לשלם קנס בסכום של 500 אלף שקל. מועד תחילת ריצוי העונש נקבע ל-1 בספטמבר, אך לופוליאנסקי צפוי לבקש עיכוב ביצוע עד לקבלת פסק הדין בערעור שיגיש. 

בגזר הדין אימץ למעשה השופט רוזן את בקשת התביעה להשית עליו עונש של שש שנות מאסר. לופוליאנסקי הורשע בקבלת שוחד בסכום הגבוה ביותר מבין הנאשמים, למעלה מ-2.5 מיליון שקל, אולם אלה הועברו כתרומות לארגון שהקים - "יד שרה". בדיון הטיעונים לעונש אמר רוזן כי יש מקום להתחשב בלופוליאנסקי - כמו גם בחבר מועצת העיר ירושלים לשעבר, אברהם פיינר - שלא לקחו את השוחד לכיסם, וכן במצבם הרפואי, ועל כן גזר הדין התקבל היום בהפתעה.  

בגזר דינו של לופוליאנסקי, כתב השופט כי הוא "בורך בסגולות רבות, לא מדובר בפושע רגיל השקוע אך ורק בעולם הסיאוב והפשע. נהפוך הוא, נאשם 6 (לופוליאנסקי) ביקש לאורך כל חייו לתרום ולעשות לטובת הקהילה אליה השתייך ולטובת הציבור כולו... עם זאת, גם משלא נטל כספי שוחד לכיסו, כספי השוחד שימשו להעצמתו והגדלת כוחו והשפעתו".

לופוליאנסקי בבית המשפט, הבוקרצילום: מוטי מילרוד

עורכת הדין שלומית הראל שוורץ, המייצגת את לופוליאנסקי, מסרה בתגובה לגזר הדין כי בכוונתם לערער עליו לבית המשפט העליון. "אנחנו חושבים שהכרעת הדין וגזר הדין שגויים מיסודם. קיבלנו בהפתעה גמורה ובאכזבה את גזר הדין, במיוחד נוכח דברים הפוכים שאמר בית המשפט בדיון קודם, שאינם עולים בקנה אחד עם מה שנגזר היום".

לטענתה, חוות הדעת בעניינו של לופוליאנסקי הן חד משמעיות. "הכליאה במתקני השב"ס תהווה סכנה לחייו ותקצר את תוחלת חייו. זה לא נכון ששב"ס שולל את הטענה הזאת, הוא רק אומר שהוא מוכן לקחת את האחריות לטפל בו במתקני השב"ס. בנסיבות האלו, חובה היה עליו לשקלל את סיכון החיים ואת קיצור תוחלת החיים שבתנאי האשפוז בכלא, כפי שאמרה הקצינה הרפואית הראשית של שב"ס לשעבר, המהווים עונש אכזרי ולא אנושי".

מפרקליטות מחוז תל אביב (מיסוי וכלכלה) נמסר בתגובה: "העונש משקף את עמדת הפרקליטות - לפיה יש להטיל עונש מאסר ממושך שיהלום את חומרת המעשים, היקפי כספי השוחד והתפקידים הבכירים אותם מילא הנאשם לאורך השנים. נדגיש כי מדובר בסכום השוחד הגבוה ביותר שהתקבל על ידי מי מהנאשמים בפרשה חמורה זו - פי שניים מכספי השוחד שקיבל אורי שטרית ופי חמישה מכספי השוחד שהועברו לאהוד אולמרט.

"יחד עם זאת, בגזר הדין התחשב בית המשפט בעובדה שכספים אלו הועברו, ברובם, למוסד ציבורי. בהקשר זה נציין כי בית המשפט הדגיש שהשוחד שימש להאדרת שמו וביסוס מעמדו הציבורי של הנאשם. משנקבע כי הנאשם כשיר למאסר בפועל, על בסיס חוות דעת קצין רפואה ראשי בשב"ס (שהוא הגורם היחיד שיכול לחוות דעה בשאלה זו), אין מנוס משליחתו למאסר בהתאם למעשים בהם הורשע".

בשבוע שעבר נדחה מתן גזר דינו של לופוליאנסקי בשל אשפוזו. על אף שמרשם לא היה נוכח באולם, ביקשו סנגוריו של לופוליאנסקי שמתן גזר הדין לא יידחה, בשל חששם מעינוי הדין שייגרם לו. עם זאת, המדינה התנגדה והשופט רוזן דחה את מועד גזר הדין.

למרות הניסיונות להגיע להסכמה לגבי עונשו, הודיעה אז הפרקליטות כי היא עומדת על כך שלופוליאנסקי ירצה עונש מאסר חרף מצבו הבריאותי. לדברי התובע, עו"ד יהונתן תדמור, יש אסירים הסובלים ממצב בריאותי דומה ללופוליאנסקי, ועל פי חוות דעת רפואית של המדינה הוא יוכל לשהות בבית סוהר ההולם את מצבו הרפואי. 

סנגורי לופוליאנסקי התעקשו כי בשל מצבו הרפואי ריצוי עונש בכלא יסכן את חייו, אולם רוזן העיר כי חוות דעת רפואית קובעת שהמצב אינו כך. הפרקליטות ביקשה לגזור על לופוליאנסקי עונש של שש שנות מאסר בפועל. השופט דוד רוזן העיר בדיונים קודמים כי יש מקום להתחשב בלופוליאנסקי בשל העובדה שלא לקח את כספי השוחד לכיסו, אלא היו אלה תרומות לארגון "יד שרה", וכן בשל מצבו הבריאותי הרעוע.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ