הממשלה פועלת להחמרת ענישה נגד מיידי אבנים לעבר מכוניות נוסעות

תזכיר חוק שהופץ על ידי משרד המשפטים יאפשר לגזור על מיידי אבנים 10 שנות מאסר מבלי להוכיח כוונה לפגוע, ויאפשר הרשעת משליכי אבנים לעבר ניידות

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

הממשלה פועלת להחמרת הענישה נגד מיידי אבנים לעבר מכוניות נוסעות, כך שניתן יהיה להרשיעם ולהענישם גם מבלי שהמדינה תצטרך להוכיח שהתכוונו לפגוע במכונית או בנוסעיה. בנוסף, יאפשר החוק המוצע להרשיע לראשונה גם מיידי אבנים לעבר ניידות משטרה.

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, רז נזרי, הפיץ הבוקר (ראשון) תזכיר חוק המבוסס על המלצות ועדה בראשות מזכיר הממשלה, אביחי מנדלבליט, שבחנה את ההתמודדות עם המצב הביטחוני במזרח ירושלים. בדיוני הוועדה התברר שהחוק הנוכחי, המתייחס ליידוי אבנים, כובל את המשטרה ובתי המשפט ומקשה על ההרתעה גם באזורים אחרים במדינה, שבהם מפגינים יידו אבנים לעבר מכוניות נוסעות. שכן המדינה נדרשת להוכיח כוונה מודעת לפגיעה או להסתמך על חוקים אחרים על מנת להרשיע את מיידי האבנים.

על פי תזכיר החוק החדש, עבירת יידוי האבנים תחולק כעת לשני מדרגים: מדרג הבסיס, שהעונש בצדו הוא עשר שנות מאסר, יאסור על יידוי אבן או חפץ אחר אל כלי תחבורה בנסיעה, באופן העשוי לסכן את בטיחות הנוסע או את מי שבקרבתו. המדרג המחמיר, שהעונש בצדו יהיה 20 שנות מאסר, יכלול על פי המוצע גם יסוד של כוונה, כך שיאסור על יידוי אבן או חפץ אחר אל רכב נוסע בכוונה לגרום לנוסע חבלה חמורה.

במקביל, קובע החוק החדש עבירה נוספת שתאסור על יידוי אבן או חפץ אחר לעבר שוטר או לעבר כלי רכב משטרתי בכוונה להפריע לשוטר במילוי תפקידו או להכשילו בכך. העונש למיידה אבנים לעבר ניידת יהיה חמש שנות מאסר.

מיידי אבנים במעבר ביתוניא ב-2013צילום: אמיל סלמן

כיום, הרשעת משליכי האבנים מתאפשרת, בין היתר, באמצעות הסתמכות על עבירות אחרות לפי ספר החוקים, בהן עבירות של תקיפת שוטר, חבלה במזיד ברכב או ניסיון לעבור אחת מעבירות אלה.

כמו כן, החוק הנוכחי קבע רף של 20 שנות מאסר למיידה אבנים לעבר מכונית נוסעת, בתנאי שהמדינה הצליחה להוכיח שהוא פעל מתוך כוונה מודעת לפגיעה ברכב. אלא שלא פעם, כשידויי האבנים בוצעו מתוך התקהלות של מפגינים, התקשו בתי המשפט לקבוע האם למשליך האבנים היתה כוונה מודעת לפגוע במכונית שבה פגע.

ראש עיריית ירושלים, ניר ברקת, קבל כבר לפני כחצי שנה על מדיניות הדלת המסתובבת כלפי מידי האבנים בהיעדר חקיקה משמעותית בנושא: “יש גידול בכמות זורקי האבנים בירושלים", סיפר ברקת בראיון לגלי צה"ל. לדבריו, “ברגע שציבור זורקי האבנים ידע שהוא משלם מחיר מאוד כבד, הדבר הזה ייעלם". ברקת סיפר כי משטרת ירושלים עוצרת את מידי האבנים, אך אלו משוחררים לביתם לאחר מכן ללא ענישה ראויה. ברקת הוסיף כי תופעת ידויי בקבוקי התבערה בשכונות התפר בירושלים התמעטה באופן משמעותי משום שזורקי הבקבוקים הועמדו לדין ונענשו – בניגוד למיידי האבנים. “החוליה החלשה במערכת הציבורית היא בתי המשפט, בגלל שאין לה יכולת להעניש ולהרתיע שלא כדאי לזרוק אבן", אמר ברקת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ