למרות התנגדות גרוניס: לשכת עורכי הדין מחזירה את משוב השופטים

ראש הלשכה החליט לחדש את שאלון ההערכה של שופטים בקרב עורכי דין, שבוטל לפני 9 שנים. מערכת בתיהמ"ש הודיעה על ניתוק הקשר עם הלשכה

רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל

אחרי הפסקה של 9 שנים, הוועד המרכזי של לשכת עורכי הדין החליט אמש להחזיר את המשוב על תפקוד השופטים בשנת המשפט הבאה שתיפתח בספטמבר. ב- 2005 הופסק הנוהג, בעקבות לחצים של השופטים שניהלו מאבק אגרסיבי לביטולו.

המשוב הוא שאלון שממלאים עורכי הדין, שבו הם מתבקשים להעריך את תפקוד השופטים, על פי מקצועיותם והתנהלותם, כגון יחס נאות לעורכי הדין ולעדים ושליטת השופט בחומרי התיק.

בהודעה שפורסמה היום (חמישי) נמסר כי "הוועד המרכזי מבקש להדגיש כי משוב השופטים אינו כלי ניגוח, אלא כלי חשוב להערכת התנהלותם של שופטים והמערכת המשפטית. אין ספק שאמון הציבור במערכת המשפט מצוי במגמת ירידה, שכן שופטים ממוקדים במתן תוצאה והכרעה שיפוטית, הוגנת, בעוד שציבור המתדיינים מתמקד בהתנהלות שהובילה לתוצאה".

עוד מסרה לשכת עורכי הדין כי היא "רואה לנכון לשוב ולהדגיש כי היא רואה חשיבות רבה במערכת משפטית חזקה וזוכה לאמון הציבור ועל כן עושה כמיטב היכולת לשמירה על אכיפת החוק והסדר, תוך שיתוף פעולה אדוק עם השופטים, הנהלת בתי המשפט, פרקליטות המדינה, היועץ המשפטי לממשלה וזרועות השלטון".

ברזילי וגרוניס, בכנס לשכת עורכי הדין בשנה שעברהצילום: יוסי זמיר

בתגובה על החזרת המשוב הודיעה מערכת בתי המשפט ונציגות השופטים כי עד להודעה חדשה ייפסקו הקשרים עם לשכת עורכי הדין. משמעות המהלך, שננקט כבר בעבר, הוא אי שיתוף חברי הלשכה בסוגיות שוטפות, דוגמת הצעות חוק, הימנעות מהתייעצויות ואי הזמנת אנשי הלשכה לאירועים שמקיימת מערכת בתי המשפט.  

"מערכת בתי המשפט איתנה בעמדתה נגד קיומו של משוב השופטים", נמסר ממערכת בתי המשפט, "המשוב, שעיקרו פופוליסטי, אינו תורם לשיפור עבודת השופטים או לשיפור הקשר שבין השופטים ועורכי הדין. המשוב אינו מנגנון בקרה מתאים לבחינת עבודת השופטים ועריכתו על ידי עורכי דין היא בעייתית. העלאת רעיון המשוב בשלב זה נועדה להחדיר תרבות רייטינג לבתי המשפט, ובינו ובין המטרה של שיפור מערכת המשפט אין כל קשר". עוד נמסר כי "יש להצטער כי יש מי שמנסה לגרוף הון פוליטי על גבה של מערכת המשפט תוך ניסיון להעכיר יחסי עבודה טובים הקיימים כיום".

מאז 2005 ניסו בלשכת עורכי הדין להחיות את היוזמה, אך זכו למתקפה מצד השופטים. לשם שכרה נציגות השופטים את שירותיו של יועץ התקשורת מוטי מורל. נשיאת בית המשפט העליון לשעבר דורית ביניש התבטאה ב-2010 שרעיון המשוב, שהוא זר בטיבו למערכת המשפט, מחייב ליצור יחסי תלות של שופט בעורך דין. לדבריה, הניסיון לזכות באהדה במשוב פגע באי-התלות השיפוטית, והעכיר את היחסים בין השופטים לעורכי הדין.

כחלק מקמפיין הבחירות של דורון ברזילי, יו"ר הלשכה הנוכחי הבטיח להחזיר את המשוב. הצהרות אלו עלו מדרגה על רקע פרשת ורדה אלשיך, אז גם הבהיר נשיא בית המשפט העליון, אשר גרוניס, שהוא מתנגד ליוזמה וביקש להזהיר מפני חידושה.

אתמול הוחלט בוועד המרכזי להקים ועדה שתקדם את המשוב, שבראשה יעמוד ברזילי. חברי הוועדה יהיו עורכי הדין פיני מרניסקי, יהודה רוה, ציון אמיר, פרופ' רון שפירא, אבי חימי, דפנה רוזן־זינגר, ברוריה לנקנר ודב גלבוע. 

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ