פרשת הולילנד: המדינה ערערה על קולת עונשם של צ'רני וקלנר

הפרקליטות מבקשת להחמיר "במידה ניכרת" בעונשים של השניים ש"אינם הולמים את החומרה המופלגת וחסרת התקדים של מעשיהם"

רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל

בחלוף 45 יום מאז גזר הדין בתיק הולילנד, הגישה היום (שישי) המדינה ערעור על עונשם של אביגדור קלנר והלל צ'רני שהורשעו במתן שוחד בפרשה ונדונו לשלוש ושלוש שנות מאסר וחצי, בהתאמה. זאת בשעה שהמדינה ביקשה לגזור עליהם עונשים כבדים יותר - 9 שנים לצ'רני ו–8 שנים לקלנר.

צ'רני הורשע ב–19 עבירות של מתן שוחד ותיווך לו בסכום של כשישה מיליון שקל, שתי עבירות של רישום כוזב במסמכי תאגיד והלבנת הון. קלנר הורשע בשש עבירות של תיווך לשוחד, המקביל למתן שוחד בסכום של שני מיליון שקל ושתי עבירות של הלבנת הון.

הפרקליטות מבקשת להחמיר "במידה ניכרת" בעונשי המאסר שנגזרו עליהם, וכן להחמיר בקנסות שנגזרו על החברות שבאמצעותן בוצעו העבירות, הולילנד תיירות והולילנד פארק. לטענתה, עונשי המאסר שנגזרו על השניים "אינם הולמים, בכל צורה או דרך, את החומרה המופלגת וחסרת התקדים של מעשיהם".

את הערעור פותחת המדינה כך: "בפני בית המשפט המחוזי הוכחה תמונה קשה וכמעט בלתי נתפשת של מעשי נתינה וקבלה של שוחד חוזרים ונשנים ושל עבירות נלוות לעבירת השוחד – מעשים, שנעשו במהלך שנים ארוכות (כעשור), בסכומי כסף גבוהים וחסרי תקדים במשפט הישראלי; מעשים, שנעשו בשיטתיות ובעקביות לאחר תכנון מוקדם; מעשים, שנעשו מול עובדי ציבור שונים ועל ידיהם – לרבות נבחרי ציבור בעלי דרג בכיר; מעשים שנעשו כדי לקדם פרויקטים של נדל"ן שהיקפם הכספי עולה כדי מאות מיליוני שקלים.

מימין: הלל צ'רני, אביגדור קלנר ואורי שטריתצילום: מוטי מילרוד

"בהתאם לתמונה האמורה – תמונת שחיתות חמורה ומבהילה בהיקפה ובממדיה – הטיל בית המשפט קמא הנכבד על מקבלי השוחד עונשים ראויים על פי עקרון ההלימה. בית המשפט תרגם את קביעותיו הקשות בהכרעת הדין ובפתח גזר הדין – באשר לחומרתן המופלגת של עבירות השוחד, ובאשר לנזקן הרב למערכות השלטון ולאמון הציבור במערכות אלה – לשפה עונשית הולמת. לא כך נהג ביחס לנותני השוחד. באופן תמוה ובלתי נהיר בחר בית המשפט קמא הנכבד להקל על נותני השוחד בפרשיות שלפנינו, והטיל עליהם עונשים, שאין בהם כל הלימה למעשים החמורים ויוצאי הדופן שבהם הם הורשעו, ושחורגים בעליל ובמידה רבה מן הענישה הראויה להם בהתאם למקובל בפסיקתו של בית המשפט הנכבד".

מנגד, צפויים מורשעי הולילנד להגיש ערעור על הכרעת הדין של השופט דוד רוזן ועל גזר הדין. מלבד קלנר, שכבר הגיש את הערעור שלשום, ואברהם פיינר שעליו נגזרו עבודות שירות בלבד, שאר המורשעים ביקשו מבית המשפט העליון דחייה במועד להגשת הערעור. חלקם הגיש את בקשת הדחייה כדי לשנות את צוות ההגנה. כך דני דנקנר, שהורשע אף הוא במתן שוחד, ביקש דחייה עד אמצע אוגוסט כדי לצרף את יעקב וינרוט לצוות ההגנה שלו. אהוד אולמרט ביקש וקיבל דחייה עד 30 ביולי כדי לאפשר לסנגורית החדשה שלו בתיק, נוית נגב, ללמוד את התיק. גם צ'רני, אלי שמחיוף, אורי שטרית ומאיר רבין ביקשו דחייה. אורי לופוליאנסקי צפוי להגיש ערעור אף הוא על הרשעתו ועל גזר דינו, אך כיוון שגזר דינו ניתן רק בשבוע שעבר, עוד לא עברה מכסת הזמן להגשת הערעור - 45 יום ממתן גזר הדין.

קלנר, שהגיש השבוע את ערעורו תוקף את פסיקת השופט רוזן. סנגורו איתן מעוז כתב כי "מהכרעת הדין ניכר בבירור, כי המטרה שורטטה סביב החץ, וכי מצב דברים זה הביא את בית המשפט הנכבד לטעות יסודית בקריאת הראיות, ולפרשנות בלתי הוגנת לחובתו של המערער".

השופט רוזן עיכב את ביצוע העונש עד ל–1 בספטמבר ועל כן בקרוב יבקשו כלל הסנגורים להאריך את ביצוע העונש עד להכרעה בערעור. לאחר שיוגשו הערעורים, יידרש נשיא בית המשפט העליון לבחור את הרכב השופטים, שלושה או חמישה שופטים וכן את זהותם. הרכב השופטים שדן כיום בעניינו של אולמרט במסגרת הערעור על זיכויו בפרשות טלנסקי וראשונטורס כולל את הנשיא אשר גרוניס ואת השופטים סלים ג'ובראן, יורם דנציגר, ניל הנדל ועוזי פוגלמן. טרם קביעת ההרכב, הודיעו חמישה משופטי העליון לנשיא גרוניס כי הם מנועים מלדון בתיק בשל היכרות קודמת עם ראש הממשלה לשעבר. החמישה הם אליקים רובינשטיין, מרים נאור, אסתר חיות, עדנה ארבל וחנן מלצר. גרוניס לא צפוי לשבת בתיק, בשל פרישתו בינואר הקרוב. בעת שיבוץ השופטים בערעור על טלנסקי וראשונטורס נמסר מהנהלת בתי המשפט כי "חברי ההרכב נקבעו לפי הוותק. עם זאת, שופטים ותיקים מסוימים לא נכללו בהרכב המורחב לנוכח היכרות עם המעורבים בהליך, בין במסגרת מילוי תפקיד ובין על רקע אחר". משכך, ההערכה היא כי לערעור הולילנד ישובצו השופטים שנחשבים חדשים יותר, ביניהם יצחק עמית, נעם סולברג, דפנה ברק־ארז ואורי שוהם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ