דרעי: ביטול פסק הדין שחייב אם למול את בנה - "שערורייה"

נשיא בית הדין הרבני הגדול קורא לדיון חוזר בהחלטת בג"ץ לבטל את פסק הדין נגד האם, אותה כינה "תמוהה". ח"כ אזולאי (ש"ס): חובה עלינו לרסן את בג"ץ

רבנים וחברי כנסת חרדים תקפו אמש (ראשון) את החלטת בג"ץ לבטל את פסק התקדימי של בית הדין הרבני, שחייב אם למול את בנה. הרב הראשי ונשיא בית הדין הרבני הגדול, הרב יצחק יוסף, כינה את ההחלטה "תמוהה" וקרא לנשיא בית המשפט העליון, אשר גרוניס, לערוך דיון חוזר בסוגיה. יו"ר ש"ס אריה דרעי הגדיר את הפסיקה "שערורייה", ואילו חבר סיעתו, ח"כ דוד אזולאי, קרא לח"כים "לרסן את פסיקות בג"ץ".

אביו של הילד דרש לכפות על האם לבצע את ההליך חרף התנגדותה במסגרת הליך גירושין. שישה מתוך שבעה שופטי בג"ץ קיבלו את עתירת האם נגד ההחלטה בנימוק שבית הדין חרג מסמכותו, אך קבעו כי האב זכאי לפנות לבית המשפט לענייני משפחה, שיכריע בעניין בהתאם לטובת הילד.

יו״ר ש״ס, אריה דרעי, אמר כי "החלטת בית המשפט העליון שלא לאפשר לאב לקיים את מצות ברית המילה עליה מסרו רבבות יהודים את נפשם לאורך דורות היא לא פחות משערורייה. אבותינו ואבות אבותינו שהתפללו משך אלפי שנות גלות לשוב לארץ ישראל לבטח לא ייחלו שהמדינה הזו עליה חלמו לא תאפשר לאב יהודי למול את בנו".

ח"כ אזולאי השווה את החלטת בג"ץ לקריאות באירופה לאסור על מנהגי ברית המילה והשחיטה הכשרה, ואמר כי "פסק הדין נותן תמיכה לאותם אירופאים המבקשים להשכיחם תורתך ולבטל את חוקי התורה". אזולאי הוסיף כי "חובה עלינו כמחוקקים לרסן את פסיקות בג"ץ הפוגעות ביחסי דתיים חילוניים פעם אחר פעם".

אריה דרעיצילום: אליהו הרשקוביץ

הרב הראשי יצחק יוסף אמר כי "החלטת בית המשפט העליון להעדיף בית משפט אזרחי על פני בית דין דתי, אפילו בסוגיות דתיות כמו קיום ברית מילה, מעבר להיותה חמורה לכשעצמה, היא גם מסמלת את המשך המגמה המדאיגה של השנים האחרונות לצמצם את סמכויות בית הדין הרבני. כנשיא בית הדין הרבני הגדול, אני קורא לנשיא בית המשפט העליון לקיים דיון חוזר בסוגיה ולבטל את ההחלטה התמוהה".

בג"ץ דחה את טענת האם כי אין לאף ערכאה שיפוטית סמכות להכריע בסוגית ברית המילה. השופטת מרים נאור הזכירה בפסק הדין כמה מקרים שבהם בתי המשפט לענייני משפחה התערבו בסוגיות רגישות שבהן היתה מחלוקת בין ההורים: בתי משפט הורו על עריכת ברית מילה לקטין חרף התנגדות אחד מהוריו; על מתן דיאליזה לקטין חרף התנגדות שני ההורים; ועל מתן טיפול פסיכולוגי לקטין, כאשר האב התנגד לטיפול.

הרב יצחק יוסףצילום: מרק ישראל סלם / ג'רוזלם פוסט

השאלה שעמדה במוקד העתירה, ונדונה לראשונה על ידי שופטי העליון, היא האם בית הדין הרבני מוסמך להכריע במחלוקת בין הורים בדבר מילת בנם כעניין הכרוך בתביעת גירושין. "אין לדעתי הצדקה עניינית לכריכת המחלוקת האמורה בתביעת גירושין, שכן לא מתקיימת זיקה מספקת בין מחלוקת זו לבין הליכי הגירושין", קבעה השופטת נאור. נאור הבהירה כי לשני ההורים נתונה הזכות להביע דעה בנושא ברית המילה, וכי מחלוקת כזו יכולה להתעורר גם בין בני זוג שאינם מצויים בהליכי גירושין או שכלל אינם נשואים.

"החלטה בעניין ברית מילה היא החלטה מורכבת ורגישה", כתבה נאור. "היא מערבת, פרט לאקט פיזי בלתי הפיך בגופו של ילד שאינו צד להליכי הגירושין, שאלות הקשורות בזכויות יסוד כחופש דת או חופש מדת ושיקולים חברתיים ותרבותיים. לדעתי, במחלוקת בין ההורים בסוגיה כזו, שעליה חולש כאמור עיקרון טובת הילד, לא רצוי להכריע אגב הליכי הגירושין בין הוריו של הילד שבנדון. דברים אלה נכונים בבחינת קל וחומר בענייננו, שבו עריכת ברית המילה תחייב, עקב גילו של הקטין, פרוצדורה רפואית חריגה של הרדמה או טשטוש. הכרעה בסוגיה הנדונה כסוגיה 'טפלה' לגירושין, עלולה לקפח את זכויותיו של הילד ואת טובתו.

לפסק הדין של נאור הצטרפו השופטים חנן מלצר, אסתר חיות, ניל הנדל, יורם דנציגר וסלים ג'ובראן. בעמדת מיעוט נותר השופט אליקים רובינשטיין, שתמך גם הוא בקבלת העתירה, אך לא מהנימוקים שציינו עמיתיו. רובינשטיין סבור כי ניתן לכרוך את נושא ברית המילה בתביעת גירושין, אלא שבית הדין הרבני לא בחן כנדרש את טובת הקטין ולכן יש להחזיר את התיק לבית הדין האזורי הרבני לאחר שיקבל לידיו חוות דעת רפואית.

פסק הדין של בית הדין הרבני בנתניה, שניתן באוקטובר האחרון ואושר על ידי בית הדין הרבני הגדול, חייב את האם למול את בנה והטיל עליה קנס בסך 500 שקל לכל יום שבו לא תעשה זאת. "ברית מילה היא פעולה כירורגית סטנדרטית הנערכת בכל ילד יהודי, ולכן כאשר אחד מההורים דורש זאת - אין הצד השני יכול לעכב בידו, אלא לאחר שיוכח שהדבר מסוכן מבחינה רפואית", כתבו הדיינים הרב מיכאל עמוס, הרב שניאור פרדס והרב אריאל ינאי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ