במהלך ביקורו בניו יורק: המפכ"ל פגש את בניהו, החשוד בפרשת הרפז

על אותה נסיעה של דנינו נמתחה ביקורת, לאחר שלא שב ארצה מיד אחרי החטיפה. על פי הנוהל, כאשר קצין בא במגע עם חשוד עליו להעביר מזכר המתעד את המפגש

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

מפכ"ל המשטרה, רב־ניצב יוחנן דנינו, נפגש לפני כמה שבועות עם דובר צה"ל לשעבר, אבי בניהו, החשוד במעורבות בפרשה 404, הידועה גם כפרשת הרפז. המפגשים התרחשו במלון בניו־יורק. על פי הנוהל המשטרתי, כאשר קצין משטרה או חוקר בא במגע עם חשוד — ולו המגע המינימאלי ביותר — עליו להעביר לצוות החקירה מזכר המתעד את הפגישה. במשטרה עוד לא ענו לשאלת "הארץ" האם דנינו העביר מזכר כזה.

הפגישה הראשונה התקיימה יום לפני חטיפת שלושת הנערים בגדה, בשעה שדנינו סעד בבית מלון עם קונסול ישראל בניו יורק, עידו אהרוני. בניהו, שהיה מלווה בעו"ד ציון אמיר, בירך את דנינו לשלום וניהל איתו שיחה קצרה. סביב השולחן ישבו גם קצינת משטרה נוספת ונספח משטרת ישראל בארה"ב. למחרת נפגשו השניים שוב במלון, ונופפו אחד לשני לשלום.

לאחרונה נמתחה ביקורת חריפה על אותה נסיעה של דנינו לארה"ב, ובעיקר על העובדה שלא חזר ארצה מיד כאשר נודע לו על חטיפת שלושת הנערים. הוא הגיע לארה"ב ביום חמישי, יום לפני החטיפה, אך שב לישראל רק ביום ראשון בערב. בניסיון להתמודד עם הביקורת, פורסמה בסוף השבוע באתר המשטרה רשימת נסיעותיו של המפכ"ל לחו"ל במהלך תפקידו, תחת הכותרת "שקיפות מלאה". בדו"ח שפורסם מופיעה גם הנסיעה לניו יורק.

המפכ"ל דנינו בכנס בתל אביב, בחודש שעברצילום: תומר אפלבאום

כבר בשעות הבוקר המוקדמות של יום שישי עודכן המפכ"ל על החטיפה ועל התקלה החמורה שהתרחשה במוקד המשטרה — שם התקבלה שיחת הטלפון מגיל־עד שער, בה אמר "חטפו אותי", אך המידע הועבר לשב"כ רק לאחר שעות. דנינו עודכן על סדר הגודל של התקרית, ובסביבות השעה 12:00 אף הבין כי האירוע מנוהל בידי שר הביטחון וראש הממשלה. למרות זאת, הוא לא עולה על מטוס לישראל, והמשיך בתוכנית להשתתף ב"כנס המפכ"לים", כפי שטענה דוברות המשטרה.

לפני כשבועיים פורסם ב"הארץ" כי למרות טענות המשטרה שדנינו נמצא בכנס מפכ"לים, מדובר בכנס שאמור היה להתחיל רק ביום שני, ולהתקיים בסן־פרנסיסקו. את הזמן עד לתחילת הכנס ניצל המפכ"ל לפגישות אישיות.

באתר הבית של הכנס מופיעות תמונותיהם ושמותיהם של נציגי משטרות מהעולם שהוזמנו אליו — בהן נציגי בלגיה, טנזניה, סין, אוסטרליה והולנד — אך לא תמונתו של דנינו. "הארץ" פנה למארגני הכנס, אולם אלו לא ידעו לומר מדוע תמונתו של דנינו לא הופיעה באתר. המארגנים הפנו את "הארץ" לחברה הולנדית שהיתה אחראית על הפקת הכנס, אולם תשובתה בעניין זימונו של דנינו טרם התקבלה עד לזמן סגירת הגיליון.

"כשמפכ"ל משטרת ישראל מוזמן לכנס מפכ"לים זה אירוע חשוב, והישג גדול של המארגנים", אמר גורם בכיר במשטרה, "לא ברור איך כנס מפכ"לים שמצליח להביא את מפכ"ל משטרת ישראל לא ישים את התמונה שלו. בין המשטרות בעולם, ישראל היא עדיין שם דבר".

לאחר חזרתו של דנינו לישראל פנה "הארץ" לדוברות המשטרה כדי לקבל פרטים בנוגע לטיסות המפכ"ל לחו"ל, ולא בפעם הראשונה: כבר לפני שנה נעשתה פנייה בנושא, אולם אז הסתפקה הדוברות בתשובה לקונית, במקום בחשיפת הפרטים המלאים. "משטרת ישראל רואה חשיבות רבה בטיפוח קשרי עבודה אלו", נכתב. "מתוקף כך הורה מפכ"ל המשטרה להגדיל את היקפי שיתוף הפעולה הבינלאומי של משטרת ישראל עם משטרות זרות, לרבות מיסוד צוותי עבודה משותפים, עריכת השתלמויות וחילופי משלחות. כל הנסיעות מטופלות ומיושמות בהתאמה להנחיות החשב הכללי ללא חריגים. תקציב משטרת ישראל המוקצב לתחום זה הינו זעום כשלעצמו, וגם בהשוואה לגופים מקבילים, ועם זאת משטרת ישראל מפיקה את המיטב והמרב במגבלות התקציב".

מאז נעשו ניסיונות חוזרים לקבל מידע על תקציב הטיסות, וב–18 ליוני האחרון אף הגיש "הארץ" בקשה מתוקף חוק חופש המידע בנוגע לטיסות המפכ"ל, אולם זו טרם נענתה. רק לאחר מכן פורסם הדו"ח המדובר באתר המשטרה, אולם עם זאת, הנתונים שפורסמו אינם מתייחסים לעלות הטיסות ולמימונן.

על פי אותם נתונים שפורסמו באתר המשטרה, דנינו טס לחו"ל 12 פעמים מאז נכנס לתפקידו, בחודש מאי 2011. בעבר נשמעה ביקורת לפיה הסגל המצטרף למפכ"ל בטיסותיו מנופח ללא הצדקה, וכי הפמליה לנה במלונות מפוארים.

מהמשטרה נמסר בתגובה: "בשום אופן אין מדובר בפגישות. מדובר במפגש אקראי ופומבי בבית המלון בו שהו ולאור ההיכרות המוקדמת, מטבע הדברים, החליפו בינהם מילות שלום. מצער כי שוב אנו עדים להתלהמות חסרת מעצורים של חלק מכלי התקשורת ללא כל בסיס עובדתי, המתעקשים לפרסם את הדברים על אף שהובהר להם במה הם אמורים. זהו אינו אלא ניסיון מתמשך להכפיש את המפכ״ל".

פרקליטו של בניהו, עו"ד ציון אמיר, מסר בשמו כי "היו שני מפגשים אקראיים, ולא ידענו שדנינו נמצא באותו מלון. פעם אחת פגשנו אותו בארוחת הבוקר כשהוא ישב עם קציני משטרה ומאבטחים, והיתה שיחת נימוסים של דקה או שתיים. למחרת נפגשנו פעם נוספת, נופפנו אחד לשני לשלום וזהו. אם היה ניתן להוציא את תיעוד מצלמות האבטחה מבית המלון, היו מבינים שאין פה שום דבר מלבד מפגש אקראי במקום ציבורי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ