שופט בית משפט השלום בירושלים מרדכי בורשטין התיר לפרסום היום (ראשון) כי עו"ד רונאל פישר חשוד כי ביקש מאלון חסן שוחד עבור אנשי משטרה, בתמורה לכך שלא יוגשו נגדו כתבי אישום בחלק מהפרשיות עליהן נחקר. הוא חשוד בתיווך לשוחד ושיבוש מהלכי משפט.  הפרטים הותרו לפרסום בעקבות בקשת "הארץ" וכלי תקשורת נוספים. בקשת "הארץ" הוגשה באמצעות עורכי הדין תמיר גליק וליאת ברגמן-רביד ממשרד עו"ד ליבליך מוזר. ממשרד עורכי הדין של פישר נמסר בתגובה: "אנו משוכנים כי הסיפור יחלוף בלא כלום".

על פי החשד, עו"ד פישר הודיע לחסן על החקירה שנפתחה נגדו, וביקש מאנשי משטרה בכירים מידע על מועד מעצרו. במח"ש, שעקבו אחרי פישר, מסיקים מכך כי לא פעל בחלל ריק, וקיים חשד שאנשי משטרה שיתפו איתו פעולה והעבירו לו מידע. בשיתוף פעולה בין מח"ש לחסן תועדה ביום חמישי העברת 150 אלף דולר לעו"ד פישר בתמורה להבטחה לסגירת התיק נגדו. מיד לאחר מכן הוא נעצר. פישר לא אפשר לחוקרים לערוך חיפוש בתיק וברכבו, בין היתר בהסתמך על כך שקיים לו חיסיון עורך דין. הוא טען כי מדובר בשכר טרחה של חסן וכי צ'קים של חסן חזרו בעבר. נציגי מח"ש גילו בבית המשפט כי ישנן הקלטות של שיחות בין השניים. בין היתר נשמע פישר אומר בשיחות "שאם הדברים יתגלו שנינו נשב בכלא".

עו"ד רונאל פישר. חשוד בתיווך לשוחד ושיבוש הליכי משפטצילום: תומר אפלבאום

חסן ומקורביו פנו למח"ש והעבירו לה מידע מחשש שפישר או קציני משטרה מנסים להפיל אותו. טרם ידוע איזו הקלה יקבל חסן בתמורה למידע שמסר. נציגי מח"ש אמרו כי בינתיים אין עצורים או נחקרים בקרב אנשי המשטרה, אך צפויים להיחקר כאלה.

באשר לטענות השיבוש הליכי חקירה, נטען כי פישר התקשר לחסן לפני שנעצר כדי להודיע לו שבקרוב ייעצר. הוא קבע איתו פגישה באולפני הרצליה ולאחר מכן ביטל את הפגישה. לאחר שנעצר, סיפר פישר לחסן בדיעבד שהתכוון להזמין אותו לפגישה כדי שירגיע את משפחתו לפני המעצר המתוכנן. עוד לטענת מח"ש, חצי שנה לפני שנחשפה החקירה הגלויה נגד חסן, פישר פנה אליו ואמר לו שיש נגדו חקירה במשטרה ואפשר לו לסגור אותה תמורת מיליון דולר. 

החקירה הסמויה נגד פישר החלה במקביל לחשיפת פרשת השחיתות בנמל אשדוד, והפכה לגלויה ביום חמישי האחרון עם מעצרו. החקירה הסמויה העלתה חשד לפיו הכסף יועד לעבור כשוחד לקצינים בלה"ב 433 עבור מידע ועזרה מבפנים. פישר ייצג בשנים האחרונות קצינים בכירים רבים במשטרה ובהם ראש יאח"ה תת ניצב אפרים ברכה. במח"ש בודקים האם היו מקרים נוספים בהם הוא ניצל את הקשרים בצמרת המשטרה כדי לקבל מידע לטובת לקוחותיו בתיקים שאותם הוא מנהל.

אלון חסןצילום: מוטי מילרוד

בהודעת מח"ש נכתב כי "מחומר הראיות שנאסף עד כה עולה חשד, כי עורך הדין הבטיח לפעול לכך ששתי פרשיות משנה בהן עלה חשד נגד אלון חסן לא יבשילו לכלל הגשת כתב אישום נגדו. על פי החשד שמח"ש חוקרת, עורך הדין ביקש מחסן סכום כסף משמעותי על מנת להעבירו לגורמים שיסכלו את הבשלת החקירה. נוסף על כך, עורך הדין חשוד שמסר לחסן פרטים חסויים מהחקירה המתנהלת נגדו". החלטת מח"ש התקבלה באישור פרקליט המדינה שי ניצן. 

בין השוטרים שייצג פישר גם השוטרים הנוקמים מנהריה ואחד השוטרים בפרשת מותו של השב"ח שהופקר עומר אבו ג'ריבאן. הוא מוכר גם כמקורב לח"כ מיקי רוזנטל, שלו סייע במסגרת הסרט "שיטת השקשוקה", אולם  דווקא מוכר יותר כעורך דין שמייצג גופים התובעים עיתונאים, על לשון הרע, ביניהם ארקדי גאידמק. בעבר ייצג פישר את אלון חסן, במסגרת הביקורת על ניגוד העניינים שלו וניהול העסקים הפרטיים בנמל, עוד בטרם נחשפה החקירה הפלילית נגדו. בשנים האחרונות הוא השתתף בתוכניות רבות בערוץ 2 , ובסוף השבוע נודע כי לא ישתתף יותר בתוכניות הבאות של "המיזם", בהן הופיע בתפקיד שופט.

פישר עצמו אמר בדיון הארכת מעצרו ביום חמישי, כי "אני אמנם מייצג הרבה מאוד אנשי ביטחון וציבור, וחשוב לי הרושם שיישאר בפני בית המשפט. אני לא פושע, אני לא נותן שוחד לאנשים. אני לא עושה זאת. אני יכול להיקלע לסחרור שבו לקוח לא משלם לי, אני מספר לו סיפורים כדי לקבל את שכר טרחתי. הסברתי למר חסן, אבל אני מתבייש בעובדה שבית המשפט יעלה על הדעת שאני אעשה דבר כזה ולא במקרה". פישר הוסיף כי "כל מה שיש זה מה שחסן הקליט אותו. אני לא עושה דברים כאלה ולא יהיו דברים כאלה. אם מח"ש היו חושבים חוץ מהכעס עלי שיש לי מרחץ דמים מולם אם היו חושבים שיש דבר כזה למה לא נתנו לעבירה להתבצע. מה העבירה שביצעתי? שישבתי מול לקוח ודיברתי. למה אני צריך בית סוהר עכשיו? מה עשיתי? כי אמרתי דברים לא יפים. זה לא סיבה לשים אדם במעצר".

במהלך הדיון היום הצהירה נציגת מח"ש, עו"ד ליאת יונניאן, כי מאז מעצרו היתה התקדמות בחקירה וכי בכוונתם לבקש מחר להאריך את מעצרו של עורך הדין. "לא מדובר בחשד בעלמא, אבל בדברים כהוויתם", אמרה עו"ד יונניאן. הסנגורית של פישר והשותפה שלו, עו"ד רות בלום דוד, לשעבר פרקליטת מחוז תל אביב (פלילי), טענה בדיון כי הטענות של מח"ש רחוקות מהמציאות וכי הפרסום יביא להתמוטטות המשרד ולבריחה המונית של לקוחות. בהחלטתו ציין השופט בורשטיין כי "מדובר בחשדות ראשוניים בלבד, אך אין מדובר בחשדות מופרכים". 

ממשרד עורכי הדין של פישר נמסר בתגובה: "עו"ד פישר לא עושה הנחות, לא לעצמו ולא לאחרים, כאשר הדבר נוגע לטיפול בלקוחות המשרד, ולכן ברור מדוע הצלחותיו ויכולותיו המוכחות ממריצות גורמים שונים ואינטרסנטים לנסות ולפגוע בו. המשרד מעולם לא זכה להנחות מגורמי אכיפה שונים ובמסגרת הטיפול המשפטי, נלחם הוא והופך כל אבן, ומעלה כל טענה, מבלי לחשוש מדבר". עוד נמסר כי "גם כעת, דבר לא ימנע ממשרדנו להמשיך ולתת את השירות הטוב ביותר עבור לקוחותיו. עו"ד פישר עושה כל הדרוש לבירור הדברים במהרה, ומשכך, אנו משוכנים כי הסיפור יחלוף בלא כלום".

עו"ד ירון לונדון המייצג את חסן אמר לגל"צ כי "אלון חסן התנהג בצורה יוצאת מגדר הרגיל, ועשה את מה שאזרח ישר והגון צריך לעשות. כל אחד יכול לחשוב מה שהוא רוצה, אני אומר שהוא עשה את זה כי הוא חשב שזה המעשה הראוי והנכון לעשות. החקירה נפתחה על בסיס מאוד מוצק. אם החקירה הזו תסתיים בקטן, לדעתי, משהו התפקשש פה". באשר לסטטוס של חסן פייסבוק אמר לונדון כי זה סגנון של התבטאות בשעת כעס. "הוא שיחרר קיטור". 

עובדים במערכת אכיפת החוק, האחראים על חקירתה, טוענים שיש בידם די חומרים כדי לפתוח בחקירה בגין החשדות החמורים. אישים נוספים המעורים בפרטים, טוענים שייתכן שהחשיפה מנעה את הוצאת התוכנית לפועל. חסן רמז על הדברים בפוסט שפרסם שלשום בפייסבוק. 

הפרשה החדשה היתה לשיחת היום בכנס מחוזות לשכת עורכי הדין שהתקיים בסוף השבוע באילת. המשתתפים כולם, שופטים, פרקליטים ועורכי דין הסתקרנו ובמהרה קיבלו את פרטי המידע. חרף צו איסור הפרסום פרטיה התפשטו לכל עבר, ובמיוחד ברשתות החברתיות ובוואטסאפ, לרבות שמועות לא מדויקות, ככל הידוע בשלב זה. במשטרה ובמשרד המשפטים ניסו לצנן את הכותרות ולהבהיר כי עוד מוקדם להעריך אם המשטרה אכן תובך מהפרשה. אולם כל מי שהכיר את פרטיה, לא הופתע מזהות המעורבים בה, לפחות ממה שידוע עד כה.

ביום שישי האחרון ביקשו עיתונאים מהמפכ"ל להתייחס לפרשה. דנינו, שביקר באותה העת את כוחות המשטרה ברחבת הכותל, ענה: "אני נראה לך מטולטל? אני לא אתייחס לזה. יש לי ניסיון גדול מאוד בתחום, ואני ממליץ לכולם לא להתרגש מכותרות, אלא לחכות לממצאים". 
במח"ש בודקים כעת מה היתה מידת הנגישות של פישר למידע בתיקים בהם היה מעורב. כעת מתברר כי אחד החוקרים המנוסים של היחידה הכלכלית בלהב 433 היה בקשרי ידידות עם פישר. מדובר בקצין שניהל את התיק של העבריין ריקו שירזי והתיק נגד ראש עיריית קריית מלאכי לשעבר. נראה כי הקצין טס עם פישר לחו"ל בעבר, מבלי לדווח על כך לחוקריו של פישר. ייתכן שבעלי תפקידים נוספים בלהב 433 יוזמנו לחקירה במח"ש, בשל קשריהם עם פישר בפרשיות שונות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא: