רכז מודיעין מלהב 433 חשוד שמכר מידע מסווג לבכיר בארגון פשיעה מהמרכז

במח"ש חושדים שהרכז, העובד ביחידה מסווגת שדנינו הכריז עליה באחרונה, העביר לארגון הפשיעה מידע על מקורות שפועלים בתוך הארגון תמורת כסף

יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניב קובוביץ

המחלקה לחקירות שוטרים עצרה באחרונה רכז מודיעין מיחידה להב 433 בחשד שמכר מידע מודיעיני מסווג לארגון פשיעה גדול מאזור תל אביב. הבוקר נעצר בכיר בארגון בחשד ששילם לרכז תמורת המידע והפיץ אותו בין בכירי הארגון. 

זה מספר שבועות מתנהלת במח"ש חקירה שבמרכזה רכז המודיעין, האחראי באופן שוטף על איסוף מודיעין נגד ארגון פשיעה מהחזקים בישראל. על פי החשד, שוטרים לשעבר יצרו קשר עם רכז המודיעין ותיווכו בינו לבין הארגון. בתקופה האחרונה סחר רכז המודיעין במידע שאפשר לארגון הפשיעה ללמוד על מצבו מתוך תיקי החקירות נגדו ומהתנהלות המשטרה. על פי החשד, הוא מסר שמות של מקורות משטרתיים שפועלים בתוך הארגון תמורת כסף.

בימים האחרונים החליטו במח"ש לערב את המשטרה בחקירה, והיא הועברה לטיפול ימ"ר תל אביב. הבוקר (חמישי) בשעה 6:00 עצרו בלשי ימ"ר תל אביב, בפיקודו של ניצב משנה גדי אשד, את אחד הבכירים בארגון הפשיעה רגע לפני שעלה על מטוס בנתב"ג בדרכו לאחת ממדינות אירופה. הבלשים הגיעו לשדה התעופה, חברו למרחב נתב"ג והצליחו לתפוס את האיש. 

על פי החשד, בכיר הארגון שנעצר דאג להעביר את הכספים לרכז בתמורה למידע שסיפק, והוא גם היה זה שהפיץ את המידע לשאר בכירי הארגון, שנמצאים בכלא ובדרום אפריקה.

גורמים המעורים בחקירה טוענים שהקשר בין ארגון הפשע ובכיריו לבין רכז המודיעין נמשך תקופה ארוכה. הם הגדירו את המידע שהועבר לארגון הפשיעה ככזה שמסכן חיים באופן ודאי. עצם הגעת המידע לארגון הוביל לפגיעה חמורה במערך המודיעין שנאסף לגבי ארגון הפשיעה.

רכז המודיעין הוא חלק מיחידה מסווגת וחדשה שהוקמה רק באחרונה בתוך להב 433, שעליה הכריז המפכ"ל יוחנן דנינו רק לאחרונה, ככזו שעשויה לעמוד בחוד החנית במאבק בארגוני הפשיעה, בייחוד בסוגיית הנחת המטענים. היחידה הוקמה לאחר מקרים רבים בשנה שעברה, שבהם הופעלו מטענים כחלק ממלחמות ארגוני הפשיעה במרכזי הערים.

בשנים האחרונות חלה עלייה במספר המקרים שבהם רכזי מודיעין משטרתיים הופכים סייענים של ארגוני הפשיעה. כך, בין השנים 2007- 2012 היו 13 רכזים שהיו מעורבים במקרים מסוג זה. 

ביוני 2012 הוגש כתב אישום חמור נגד שלמה סרבי, רכז מודיעין ביחידה מרכזית מובילה במשטרה, שהואשם כי במשך תקופה ארוכה הזהיר עבריינים מפני פשיטות על בתי ההימורים שהפעילו. בתמורה לסיוע, הוא קיבל מהם סכומי כסף גדולים. המקרה של סרבי הובא לידיעת המחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) בעקבות תלונת רכז מודיעין אחר ביחידה, שהבחין כי העבריינים סגרו את בתי העסק שלהם בזמן פשיטות המשטרה.

הרכז הבין כי מידע מודיעיני על מקורות שלו הועבר גם לעבריינים אחרים. במח"ש החליטו להעביר לסרבי מידע מוטעה על אקדח וסם מסוג קוקאין שנמצאו בדירת אביו של אחד ממקורותיו וציינו גם את מועד החיפוש. בשיחת טלפון שהוקלטה הזהיר סרבי את המקור וכך הבינו במח"ש שהוא הפך לרכז המופעל על ידי עבריינים במקום להפעיל אותם.

החקירות המנסות להתחקות אחר רכזי מודיעין שהפכו לעבריינים נחשבות לקשות ומורכבות, בעיקר משום שהרכזים הם אנשי מודיעין המחזיקים במידע מסווג ומכירים את שיטות החקירה. "הם נתפשים כמרגלים, ומתייחסים אליהם כאל מי שמכרו את החברים שלהם", אמר גורם בכיר לשעבר במשטרה, "במקרים רבים, המפקדים מבקשים מאתנו שנאפשר להם לבצע את המעצר בעצמם, כדי להסתכל לאותו רכז מודיעין בעיניים ולומר לו שהוא מכר אותם".

גם כאשר החקירה זוכה להצלחה יחסית, במח"ש מתקשים להגיש כתבי אישום נגד רכזי המודיעין, בעיקר משום שאישום נגד רכז מודיעין יצריך להביא לבית המשפט את המקורות המשטרתיים - מה שיכול לחשוף אותם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ