הנאמן הבכיר החשוד בפלילים מארגן כנס לשופטים

שלמה נס נחקר באזהרה בחשד למעורבות בפרשת השוחד בחברת החשמל. למרות זאת נענו שופטים רבים להזמנתו להשתתף ביום עיון בנושא דיני חברות

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל
רויטל חובל

מנהל בתי המשפט, מיכה שפיצר, הפיץ לאחרונה הזמנה לשופטים להשתתף ביום עיון בנושא "חברות בקשיים ובהליכי חדלות פירעון" שיתקיים ב-20 ביולי באוניברסיטת בר אילן. ההזמנה הופצה פעמיים ונשלחה לכלל השופטים והרשמים. אלא שאת הכנס מארגן מי שנחשד במעורבות בפרשת השוחד בחברת החשמל, ד"ר שלמה נס, אחד ממפרקי החברות והנאמנים הבכירים בישראל. ל"הארץ" נודע כי נס פנה לשופטים ישירות והזמין אותם להשתתף בכנס. אלה נענו בחיוב לפנייתו ולא ביטלו את השתתפותם גם לאחר שנודע כי נס נחקר באזהרה במשרדי הרשות לניירות ערך.

בין המשתתפים בכנס המופיעים בהזמנה שהופצה: שופט בית המשפט העליון יורם דנציגר, סגן נשיאת בית המשפט המחוזי בתל אביב השופט איתן אורנשטיין, השופטת מיכל אגמון גונן והשופטת שרה דברת. נס אף צפוי להנחות את אחד המושבים ביום העיון, שבו משתתפים השופט עדי זרנקין והשופטת בדימוס ורדה אלשיך. עוד נודע ל"הארץ" כי לבקשת השופטים, הכנס יהיה סגור לתקשורת.

בתשובה לשאלה האם ראוי ששופטים ישתתפו בכנס שאותו מארגן חשוד בפלילים ואף משתתף בו והשופטים מקיימים איתו קשר בלתי אמצעי, וכן האם אין בכך טעם לפגם שהנהלת בתי המשפט משתפת פעולה עמו, נמסר מהנהלת בתי המשפט כי "הפקולטה למשפטים באוניברסיטת בר אילן אף היא ממארגני הכנס, כפי שעולה מן ההזמנה". 

מאוניברסיטת בר אילן נמסר: "ד"ר שלמה נס אינו חבר סגל באוניברסיטת בר אילן. הוא מועסק מפעם לפעם כמורה מבחוץ  במשרה מתחדשת בתחום עיסוקו. המרכז למשפט מסחרי נוהג להתקשר אד הוק עם רכזים מן הפרקטיקה לצורך העברת השתלמויות בתחומי עיסוקם. ד"ר שלמה נס נבחר לרכז את הכינוס הזה כאמור ביחד עם נציגי הכנ"ר ולשכת עורכי הדין בשל עיסוקו בתחום. לנוכח ההתפתחויות בעניינו של ד"ר נס, תשוב האוניברסיטה ותשקול את מעורבותו בכינוס.  לגבי המשך העסקתו של ד"ר נס, על פי הידוע לנו, לאדם יש חזקת חפות הכוללת גם את זכותו להמשך העסקה כל עוד לא הורשע או אפילו הועמד לדין. עם זאת, לנוכח הפנייה אעביר את השאלה גם ליועץ המשפטי לאוניברסיטה".

נס חשוד במעורבות בפרשת השוחד ששילמה חברת הענק הגרמנית סימנס לבכירי חברת החשמל בתמורה להטיית מכרזי רכש שפירסמה במשך העשור הקודם. בשנים 2005-2002 העבירה סימנס מיליוני דולרים לחשבונותיהם של בכירים בחברת החשמל ומקורבים לחברה באמצעות חשבונות של אנשי קש בחו"ל. במסגרת הפרשה הורשע השופט לשעבר דן כהן בקבלת שוחד ונגזרו עליו שש שנות מאסר. כהן קיבל שוחד בסך שלושה מיליון אירו, בעוד שסימנס הודתה כי שילמה בישראל כספי שוחד בסך 20 מיליון דולר. על אף שהיה ברור שמלבד כהן, היו עוד מעורבים בקבלת השוחד, הדבר נותר כתעלומה.

התפנית בפרשה אירעה כאשר בית משפט בשווייץ הסכים להעביר לפרקליטות מידע בנוגע לחשבון בנק השייך לאיש העסקים שלמה דניאל, גיסו של עד המדינה נגד כהן, מנכ"ל סימנס לשעבר אורן אהרונסון. דניאל היה "היועץ" של סימנס בישראל, שחשבון הבנק שלו שימש תחנה בהעברת כספי שוחד מסימנס לכהן. לאור המידע נבדק חשד שחשבונות הבנק של דניאל שימשו להעברת כספים מסימנס לבכירים נוספים בחברה, ובין היתר זוהתה העברת כספים גם לחשבונו של נס.

יועץ התקשורת של שלמה נס מסר בתגובה: "גם רוח החוק בישראל וגם מועצת העתונות קובעים כי יש לכבד את חזקת החפות, ולפיכך, אסור שלבעלי תפקידים כלשהם, כולל לשופטים, תהיה בעיה להיפגש לשמיעת הרצאות באוניברסיטה עם אדם שנחקר. חזקת החפות  לא אמורה להיות אמירה סתמית: אנו בדעה שהדרישה העולה מהידיעה לפיה כל אדם שנחקר ינודה על ידי החברה - מהווה שיפוט חברתי צבוע וטהרני, הסותר את קביעות האתיקה ורוח החוק המקדשים את חזקת החפות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ