בג"ץ למבקשים למחות נגד המבצע בעזה: למה דחוף להפגין עכשיו?

השופט יצחק עמית דחה בקשה לדיון דחוף בעתירת פעילים לקיים תהלוכה במרכז חיפה. בנוסף, הוא דחה דיון על היעדר מרחב מוגן בחולות למועד לא ידוע

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל
רויטל חובל

דחה בשבוע שעבר בקשה לדיון דחוף בעתירת שני תושבי שהמשטרה אסרה עליהם לקיים אמש (שבת) מחאה במרכז העיר נגד . זאת, בין השאר, בטענה שהוגשה זמן קצר מדי טרם האירוע. הדיון נקבע, לבקשת המדינה, ליום רביעי. השופט יצחק עמית קבע כי לא ברורה הנחיצות והדחיפות בקיום ההפגנה באופן מיידי. בנוסף, השופט עמית דחה בקשה לדיון דחוף בעתירה שהוגשה בנושא היעדר קיומו של .  

ביום רביעי האחרון תכננו שני צעירים אקטיביסטים מחיפה לקיים הפגנה ותהלוכה במוצאי שבת בלב העיר, נגד המבצע. השניים, רג'א זעאתרה ואורי וולטמן, פעילי המפלגה הקומוניסטית, פנו למשטרה לצורך קבלת רישיון לקיים תהלוכת מחאה "נגד המלחמה בעזה". הם נענו כי ההפגנה תותר בתנאים מסוימים, אולם התהלוכה אסורה. הנימוק שנמסר למארגנים הוא "עומס בפעילותה". פנייה למפקד מחוז חוף במשטרה ניצב חגי דותן לא נענתה ועל כן החליטו ביום חמישי לעתור לבג"ץ, באמצעות עורכי הדין פאדי ח'ורי וחסן ג'בארין מעדאלה, נגד ההחלטה בטענה לפגיעה בזכות להפגין.

העותרים הופתעו לגלות שהשופט עמית ציין שהעותרים "לא הסבירו מה הדחיפות לקיים את התהלוכה בציר כה מרכזי בחיפה דווקא במוצאי שבת הקרובה", כפי שכתב בהחלטתו. הוא הוסיף כי "בהתחשב בכך שהעתירה הוגשה סמוך מאוד לדקה ה-90 (העתירה הוגשה ביום חמישי אחר הצהריים), ובהתחשב בכך שיש ליתן סיפק למשיבה להמציא תשובתה - בהתחשב בכל אלה - איני רואה סיבה טובה המצדיקה הזעקת הרכב לקיום דיון בעתירה היום בערב או ביום שישי בבוקר".

הפגנה בצפון לשכנות טובה בין יהודים לערבים בצפון, בשבוע שעברצילום: גיל אליהו

בסופו של דבר, קבע עמית את הדיון בעתירה למחר, אולם דחה את המועד לבקשת המדינה. עמית בחר לחתום את החלטתו בציון העובדה כי "החלטה זו נתעכבה למשך מספר דקות עקב אזעקת צבע אדום ומספר נפילות שנשמעו באזור ירושלים".

עם זאת, מבדיקת "הארץ" עולה כי בעתירה כן היתה התייחסות לרקע לתהלוכה. "כאשר מתקיימת מלחמה בגבול הדרומי של המדינה הגובה מחיר גבוה של חיי אדם וזוכה להתנגדות בקרב חלקים לא מבוטלים מקרב הקולות הפוליטיים בחברה הישראלית הדורשים להעמיד אלטרנטיבה בעד השלום הצודק והפסקת שפיכות הדמים, חשוב הוא שהמשטרה תהיה ערוכה לאפשרות שקולות אלה יבקשו להביע את התנגדותם תוך שמירה על הסדר, אך לא פחות חשוב מכך, תוך מימון הרצון והזכות להישמע, ולא רק להשמיע".

בעקבות הגשת הבג"ץ, התקיימו דיונים בין העותרים לבין הפרקליטות, אולם המשטרה הסכימה לאפשר תהלוכה רק בשכונת ואדי ניסנאס, שכונה בחיפה המאוכלסת רק על ידי ערבים. המארגנים התעקשו כי יתאפשר להם להפגין ולהתהלך גם במרכז העיר מבלי להגביל את מקום ההפגנה לאזור ערבי בלבד, אולם המשטרה סירבה.

ביום שישי נתן השופט עמית החלטה אחרת בעתירה שהוגשה נגד היעדר קיומו של , שמוגדר כשטח פתוח ואינו מוגן על ידי מערכת כיפת ברזל. במקרה זה קבע השופט כי המדינה תגיב לעתירה רק בעוד שבוע ולא נקבע מועד לדיון בעתירה, חרף המצב הביטחוני. 

לדברי עו"ד אורן בן, המייצג את אחד מהפליטים השוהים במתקן חולות, הלקוח שלו התקשר אליו בשבוע שעבר וסיפר לו כי בזמן האזעקות אין למבקשי המקלט איפה לשהות, בעוד שהסוהרים נכנסים מיד למרחבים מוגנים. בעקבות כך, פנה בבקשה לבג"ץ, במסגרת העתירה הכללית נגד חוקיות מתקן חולות, וביקש להורות על שחרורם. אולם כלל לא ברור מתי יתקיים דיון בבקשה. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ