המשטרה עצרה שמונה ישראלים בגין סעיף של החוק הצבאי שחל רק בשטחים

השמונה נעצרו באירוע מחאה נגד רצח מוחמד אבו חדיר. בית המשפט האריך את מעצרם מבלי להתייחס לכך שהם חשודים בעבירות שאינן תקפות בישראל

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל
רויטל חובל

שמונה תושבי תל שבע, שנעצרו בשבוע שעבר באירועי המחאה נגד הרצח של הנער מוחמד אבו חדיר, הופתעו לגלות בבקשת המעצר שלהם סעיף של יידוי אבנים שמקורו בצו להוראות ביטחון, שהנו צו המוצא על ידי המפקד הצבאי בשטחי יהודה ושומרון ואינו בר החלה בתוך שטחי המדינה, לרבות היישוב תל שבע.

ביום ראשון בשבוע שעבר הגיעו שוטרים לבית קפה ביישוב תל שבע שבנגב בסביבות השעה 23:00 ועצרו את השמונה בחשד להשתתפות בהתקהלות אסורה, עבירה של סיכון חיי אדם בנתיב תחבורה, הצתה על רקע לאומי - לפי חוק העונשין החל בישראל - וכן עבירה של יידוי אבנים לפי צו הוראות הביטחון. השמונה הכחישו מעורבות באירועי ההפגנה, שהתקיימו במרחק של כקילומטר מבית הקפה שבו ישבו.

במסגרת הערר שהוגש על מעצרם התייחס עורך הדין פאדי ח'ורי מארגון עדאלה לעובדה שברשימת העבירות מיוחסת לעצורים גם עבירה של יידוי אבנים לפי הצו להוראות ביטחון החל על שטחי יהודה ושומרון. "פגם זה הינו פגם מהותי שאמור היה להוביל לבטלותה. המדובר הוא בייחוס עבירה לעוררים שאינה קיימת כלשונה בחוקי העונשין. כך קרה שבקשת המעצר ניפחה באופן מלאכותי את העבירות המיוחסות לחשודים, באופן שיש בו כדי להשפיע לרעה על התרשמות בית המשפט מהעוררים".

עימותים בין פלסטינים לכוחות הביטחון במזרח ירושלים בעקבות רצח הנער אבו חדיר, לפני כשבועייםצילום: אי-אף-פי

באופן תמוה, בית משפט השלום בבאר שבע, שהאריך את מעצרם של השמונה, וגם בית משפט המחוזי התעלמו מהעובדה שברשימת העבירות ישנה עבירה שאינה חלה על ישראל. לדברי ח'ורי, "הליכי המעצר הראשוני כוללים שימוש בחומר חסוי שאינו מוצג בפני העצור או סנגורו. מכאן הציפייה שבית המשפט הדן בבקשה להארכת המעצר ישמש כעיני העצור בבחינת החומר ויפקח על הליכי המעצר בכלל. מכאן התמיהה במקרה הזה, שכן בפרוטוקול הדיון בבית משפט השלום אין ולו אזכור אחד לשימוש המופרך שעשתה המשטרה בסעיף צו הביטחון", מסר ח'ורי ל"הארץ".

מהמשטרה נמסר בתגובה: "שוטרי מרחב נגב מחוז דרום עצרו 60 חשודים במעורבות בהפרות הסדר וביידוי האבנים לעבר רכבים חולפים וכוחות הבטחון. עד כה הוגשו 25 כתבי אישום וצפויים כתבי אישום נוספים. החשודים הובאו בפני בית המשפט להארכת מעצר ושם פורטו הסעיפים השונים שכובדו על ידי בית המשפט".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ