החשודים ברצח אבו חדיר תכננו את המעשה ורכשו מראש אזיקונים ובנזין

הותר לפרסום כי שלושת החשודים העיקריים הציתו חנות של פלסטיני כחודש לפני הרצח. שאר החשודים ידעו עליו רק לאחר מעשה

ניר חסון
ניר חסון
ניר חסון
ניר חסון

החשודים ברצח הנער מוחמד אבו חדיר משועפט הציתו חנות השייכת לפלסטיני בכפר חיזמה ליד ירושלים, כחודש לפני החטיפה והרצח. כך עולה מפרטי החקירה שהותרו היום (שני) לפרסום. בנוסף, הותר לפרסום כי מכשיר הטלפון של אבו חדיר נמצא בבית אחד החשודים. עד לסוף השבוע תגיש הפרקליטות כתב אישום נגד שלושת החשודים העיקריים.

מחקירת המשטרה עולה כי הרצח בוצע כדי לנקום את רצח שלושת הנערים בגוש עציון - נפתלי פרנקל, גיל־עד שער ואייל יפרח - וכי שלושת החשודים העיקריים, בן 29 ושני קטינים, תכננו מראש את החטיפה והרצח והצטיידו לשם כך באזיקונים ובבנזין. שלושת החשודים המשניים בפרשה, לעומת זאת, ידעו על הרצח רק לאחר מעשה. בין החשודים לבין אבו חדיר לא הייתה היכרות מוקדמת והוא נבחר באקראי.

אתמול פורסם כי סביב החשודים מתגבשת ההערכה שקו ההגנה שלהם יתבסס על טענה לאי שפיות בזמן ביצוע המעשה. בניגוד לפרטים שנחשפים כעת - לטענת החשודים הקטינים, כשחטפו את אבו חדיר לא התכוונו לרצוח אותו. "זה לא תוכנן כפעולת נקמה", אמר מקורבם, "זה היה אירוע מתגלגל ודבר הוביל לדבר". שלושת החשודים העיקריים עברו בדיקות פסיכאטריות במהלך מעצרם, אך לדברי גורמים המקורבים לחקירה, אין מדובר בבדיקות שיכולת לאשר או לשלול את האחריות הפלילית שלהם לביצוע הרצח, אלא בבדיקות שנועדו להתאים להם טיפול בתקופת מעצרם.

אמו של מוחמד אבו חדיר, סוהא, מראה תמונה של בנה, בשבוע שעבר צילום: רויטרס

בתוך כך, היום פרסם אתר YNET כי החשוד הבגיר, המתגורר בישוב ליד ירושלים, הוא בעל עבר פסיאטרי עשיר. לפני כשנה וחצי, כך פורסם, הוא אף נעצר לאחר שאמר לפסיכיאטר המטפל בו כי יש לו מחשבות לפגוע בבתו התינוקת, שהייתה אז בת חודש. על פי צו המעצר שהוצא נגדו הוא סיפר שבעבר גם ניסה לחנוק את התינוקת, אך הפסיק לאחר שאשתו נכנסה לחדר.

בדיון בהארכת מעצרו בגין החשד לרצון לפגוע בילדה אמר, לפי הפרוטוקול, עורך דינו מטעם הסנגוריה הציבורית: "הוא נמצא במצב נפשי מורכב, הדברים קשורים במחשבות ולא מעבר לכך (...) אנשים מהסוג שלו במרבית המקרים יש להם מחשבות של פגיעה בזולת, אבל הם אינם פועלים בעקבות אותן מחשבות". בסופו של דבר לא הוגש נגדו כתב אישום והוא שוחרר לאחר מספר ימי מעצר לאחר שהשופטת קבעה כי יש להעדיף את האפיק השיקומי.

שופטת בית המשפט השלום בפתח תקווה מירב גרינברג הסירה היום את צו איסור הפרסום בפרשת רצח אבו חדיר, שרוב פרטיה כבר פורסמו. הצו על שמות ופרטי החשודים ברצח נותר על כנו. על פי הודעה שפרסמה היום משטרת ירושלים, מהחקירה עולה כי שלושה מתוך ששת החשודים, שנעצרו בהתחלה, הם החשודים העיקריים בביצוע הרצח. שניים מתוך השלושה תקפו יום קודם לרצח את הילד מוסא זלום, בן תשע, גם הוא משועפט - ונמלטו. זלום נפצע קל בצווארו. בערב החטיפה והרצח, לפני שהגיעו לשועפט, ניסו החוטפים לחטוף ילד אחר בשכונת ואדי ג'וז אך נכשלו. בשועפט עצמה נסעו החטופים במשך 22 דקות עד שאיתרו את אבו חדיר.

מחקירת המשטרה את רצח אבו חדיר עולה כי ההודעה הראשונה על החטיפה התקבלה במוקד 100 בשעה 04:08. המשטרה הקימה במהירות מחסומים והחלה בסריקות לאיתור חשודים. במקביל החלו פעולות לאיכון מספר הטלפון של אבו חדיר ובשעה 05:20 נמצאה גופתו ביער ירושלים.

חשודים שנקלטו בסרטון מצלמת האבטחה שנמצא בידי המשפחה

לאחר מציאת הגופה הורה מפקד מחוז ירושלים, ניצב יוסי פרינטי, על הקמת צוות חקירה מיוחד (צח"מ) ביחידה המרכזית (ימ"ר) בירושלים בשיתוף השב"כ. בנוסף, חוקרי הימ"ר הקימו שני צוותי משנה במפלג התשאול כאשר האחד בחן את הכיוון הפלילי והשני את הכיוון הלאומני.

החקירה כללה, בין היתר, איתור 100 מצלמות ציבוריות ופרטיות לאורך נתיב המילוט שתיעדו את אירוע החטיפה, שחלקן תיעדו חלק מהחשודים כשהם משוחחים ביניהם ולאחר מכן מכניסים את אבו חדיר לרכב ונמלטים מהמקום. עם זאת, החוקרים לא הצליחו לזהות מהמצלמות את מספר הרכב או אפילו את צבעו המדויק, אך כן זיהו את סוג כלי הרכב, הנחשב פופולרי ומאות כמותו נעים בכבישי הארץ. שלושה ימים לאחר הרצח הצליחו החוקרים, באמצעות סימנים שונים, לאתר את הרכב ביישוב סמוך לירושלים. למחרת, במוצאי שבת שעברה, פשטו המשטרה והשב"כ על בתי ששת החשודים. הם נעצרו ומעצרם הוארך ב–8 ימים. בחקירה סיפרו החשודים על תקיפת זלום והצתת החנות.

"ביום 2.7.14 שלושת החשודים קיבלו החלטה משותפת לחטוף ולרצוח ערבי", נכתב בהודעת המשטרה, "הם חיפשו קורבן במספר שכונות ערביות במזרח ירושלים ולבסוף הגיעו לשועפט, ולאחר שהבחינו בנער מוחמד אבו חדיר כשהוא בגפו, חטפו אותו, הכניסו אותו לרכבם בכוח, היכו והיממו אותו, הובילו אותו ליער ירושלים, שם השליכו אותו מרכבם, שפכו עליו חומר דליק, הציתו אותו ונמלטו מהמקום. 3 החשודים הודו בחקירתם במיוחס להם ושיחזרו את האירועים. עוד ציינו כי המעשים בוצעו על רקע חטיפת ורציחת שלושת הנערים היהודים".

בנוסף להודאות, אחת הראיות החשובות נגד החשודים היא מציאתו של הטלפון של אבו חדיר בביתו של אחד מהחשודים. בנוסף, נמצאו נגד השלושה ראיות פיזיות הקושרות אותם לזירת הרצח ולקורבן.

בניגוד לטענות שנשמעו מכיוון מקורבי החשודים הקטינים, במשטרה לא מתרשמים כי החשוד הבגיר סחף אחריו את שני הקטינים, מבלי שהם מבינים את כוונותיו. גורם המקורב לחקירה אמר כי התרשם שהתכנון היה משותף. עם זאת, לא מדובר בתא מחתרתי מאורגן וגם ניסיונותיהם של החשודים לשבש את החקירה ולהעלים ראיות היו מגושמים. החמור מכל היה שהם הותירו ברשותם את מכשיר הטלפון של אבו חדיר, שנתפס בעת החיפוש בבתיהם.

שלושת החשודים המשניים, כאמור, לא היו מעורבים ישירות ברצח, אך ידעו עליו לאחר מעשה. הם שוחררו ממעצר בתנאים מגבילים לפני ארבעה ימים. היום הגישה הפרקליטות הצהרת תובע לבית המשפט השלום בפתח תקווה, לפיה יוגש נגד שלושת החשודים העיקריים כתב אישום בגין עבירות של רצח, חטיפה לשם רצח, הצתה, ניסיון הצתה - כל זאת מתוך מניע גזעני־לאומני. כתב האישום צפוי להיות מוגש בבית המשפט המחוזי בירושלים על ידי פרקליטות מחוז ירושלים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ