תוארך השעייתו של ראש העיר נצרת עלית המואשם בשוחד

הוועדה להשעיית ראשי רשויות החליטה להאריך בשלושה חודשים נוספים את השעיית שמעון גפסו ולמנוע ממנו לכהן בוועדות לתכנון ובנייה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

השעייתו של  ראש העיר נצרת עילית, שמעון גפסו המואשם בשוחד, תוארך בשלושה חודשים נוספים, כך החליטה הוועדה המיוחדת להשעיית ראשי רשויות, בראשות השופט בדימוס משה גל. 

ההחלטה התקבלה בהמשך להשעייתו הנוכחית של גפסו מאחר שההליכים המשפטיים בעניינו טרם הסתיימו. בנוסף לתנאים שנקבעו בהחלטתה הקודמת, גפסו לא יוכל לכהן בעת השעייתו כחבר ועדות התכנון והבנייה, לרבות הוועדה המקומית וועדת המשנה. 

המדינה ביקשה להשעות את גפסו מהשתתפות באותן ועדות כבר במארס השנה, אולם הבקשה נדחתה אז. עם זאת, כבר אז נקבע כי גפסו יושעה מוועדת הביקורת ומהדירקטוריון של החברה הכלכלית, וכן שלא יותר לו לכהן גם כסגן ראש העיר. השעיות אלה נשארות בתוקפן גם כעת. 

שמעון גפסו בבית המשפט, בשנה שעברהצילום: רמי שלוש

היועץ המשפטי ביקש עוד כי גפסו לא יוכל לכהן כחבר בוועדת ביקורת וכחבר בוועדות כספים ומכרזים. פרט להגבלת הכהונה בוועדות לתכנון ובניה לא מצאה ועדת ההשעיה לנכון להגביל כהונתו משאר הוועדות.

גפסו הושעה במארס השנה לתקופה שהיתה אמורה להסתיים ביום חמישי הקרוב בשל כתב אישום בגין שוחד שהוגש נגדו ביוני 2013. על פי כתב האישום, לאחר הבחירות לעירייה בשנת 2008, התנו גפסו וחבר מועצת העיר עדי ברקו את המשך העסקת גרושתו של חבר מועצה בחברה הכלכלית של העירייה בהצטרפותו לקואליציה או בהתפטרותו מהמועצה. 

במאי השנה הוגש נגד גפסו כתב אישום נוסף בגין מקרים נוספים של שוחד. על פי כתב האישום שהוגש אז, גפסו הבטיח לכמה פעילים שעבדו בעבורו ובעבור רשימת "עורי עיר" שבראשה עמד, כי ידאג למשרות עבורם בעירייה אם יפעלו להיבחרו ואם ינצח. בין היתר, צוין באישום, גפסו הבטיח לאחד הפעילים משכורת שתהיה גבוהה מ–6,000 שקל בחודש, ולפעיל אחר הבטיח תפקיד בכיר בעירייה. בעקבות כך, הפעילים אכן התגייסו למסע הבחירות של גפסו ורשימתו.

לאחר שהוגש כתב אישום זה טען גפסו כי "קשה להמנע מהתחושה שמדובר ברדיפה אישית. תלונה חסרת חשיבות מלפני שש שנים, ללא ראיות, ללא חקירה - הופכת לכתב אישום שבכוחו להשעות ראש עיר מתפקידו. צריכה להדאיג את כולנו העובדה שבכוחה של הפרקליטות לסמן קורבן כרצונה - ולחרוץ את דינו ללא משפט. אני יודע שמעולם לא עברתי על החוק, ואני משוכנע שכך יקבע גם בית המשפט, אבל האמת כרגע לא מעניינת אף אחד וגם לא קובעת דבר, מה שחשוב זהו רק מאזן הכוחות של מערכת שלמה ומאורגנת שהתגייסה כנגדי, ולא משאירה לי כל ברירות".  

גפסו פנה לבג"צ, באמצעות עורכי דינו פנינת ינאי והפרופ' רון שפירא, בטענה כי אין מקום לכתב האישום הזה. היום, במעמד הקראת כתב האישום גם אמרה עו"ד ינאי כי תעלה טענות מקדמיות של "הגנה מן הצדק ובעניין של אי שימוע כדבעי בתיק זה".

בקשת היועץ המשפטי לממשלה להארכת תקופת ההשעיה הוגשה נוכח הגשת כתב האישום החדש ובשל העובדה שההליך הפלילי בכתב האישום הראשון טרם הסתיים.

הועדה לבחינת השעיית ראשי רשויות מצאה כי לא נכון יהיה להתייחס בשלב זה לכתב האישום השני, וזאת משום שלטענתה אם בכתב האישום תהיה הרשעה ויקבע כי יש בה קלון, לא יהיה צורך לשקול את המשך ההשעיה. לכן החליטה להאריך ההשעיה עד סיום ההליך המשפטי בתיק הראשון.

גפסו מסר בתגובה כי "זו החלטה מאכזבת, שפוגעת לא רק בי, אלא גם בעיר נצרת עילית ובתושביה. אמשיך במאבק על הוכחת חפותי ואני משוכנע שגם אצליח בכך. בינתיים מאכזב לגלות שגם במדינת חוק, איש ציבור יכול להענש בחומרה כה רבה, שוב ושוב, על לא עוול בכפו".

התנועה לאיכות השלטון מסרה בתגובה כי ״קביעת פעימות קצרות פוגעת ביכולתם של קברניטי העירייה לתכנן מהלכים לטווח הבינוני והארוך ולקבל החלטות מושכלות.... נכון היה להמנע מקביעת תקופת השנייה כה קצרה, שהרי איננה יעילה כלל ומביאה לבזבוז כספי ציבור״.תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ