כתב אישום נגד בגיר ושני קטינים ברצח אבו חדיר: "יצאו למסע ציד אדם"

לפי האישום, השלושה תכננו "פעולת נקם" ורצחו את אבו חדיר כי הוא ערבי. הם מואשמים גם בניסיון חטיפה של בן 7. וינשטיין: "מעשה מזעזע"

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ניר חסון

פרקליטות מחוז ירושלים הגישה היום (חמישי) לבית המשפט המחוזי בעיר כתב אישום נגד בגיר בן 29 מהיישוב אדם ושני קטינים בני 16 מירושלים ובית שמש, קרובי משפחה, בגין חטיפתו ורציחתו של מוחמד אבו חדיר, בן 16 משועפט. כמו כן, מואשמים הבגיר ואחד הקטינים בעבירות של ניסיון חטיפה של ילד בן 7.5 משכונת בית חנינא, תקיפה הגורמת חבלה של ממש וניסיון לשרוף מכוניות של ערבים. השניים גם מואשמים בהצתה של חנות בכפר חיזמה בחודש יוני. בשלב זה נותר בתוקף צו איסור הפרסום בנוגע לשמותיהם של הנאשמים. משרד הביטחון החליט להכיר באבו חדיר נפגע פעולות איבה. 

על פי כתב האישום, ב-1 ביולי השנה, על רקע חטיפתם של הנערים נפתלי פרנקל, גיל-עד שער ואייל יפרח, שנחטפו ונרצחו בפיגוע לאומני, יצאו הבגיר ואחד הקטינים ל"פעולת נקם" בחפים מפשע, במסגרתה ניסו לחטוף את מוסא ז'לום, בן 7.5 משועפט, מידיה של אמו בשעה שהלכה בעיר עם ילדיה הקטינים כשהיא דוחפת עגלת תינוק, ופגעו פיזית בקטין ובאמו. בהמשך אותו לילה, ניסו השניים לשרוף מכוניות של ערבים בשכונת צור באהר.

למחרת סיכמו הבגיר והקטין כי ייצאו ל"פעולת נקם" נוספת וצירפו את הקטין השני לתוכניתם. בשעות הערב המאוחרות, לאחר הכנה והצטיידות מוקדמת, יצאו הנאשמים ל"מסע ציד אדם", לשון כתב האישום, שנמשך מספר שעות, במסגרתו "חטפו ורצחו באכזריות את הקטין מוחמד אבו חדיר אך ורק משום היותו ערבי. המנוח נחנק והוכה בראשו על ידי הנאשמים, ובעודו מחוסר הכרה נשרף למוות על ידם".

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה ויינשטיין מסר עם הגשת כתב האישום: "כתב האישום אשר הוגש מפרט מעשה חמור ומזעזע, שבוצע על רקע גזעני כנגד נער חף מפשע. היועץ המשפטי לממשלה מבקש להביע את צערו העמוק על מעשה אכזרי זה, הנוגד את המוסר האנושי הבסיסי.  היועץ המשפטי לממשלה מסר הערכתו למשטרה ולפרקליטות על הטיפול המהיר באיתור הנאשמים ברצח והבאתם לדין. רשויות אכיפת החוק במדינת ישראל יעשו כל שלאל ידן ויפעלו בנחישות, בכל הכלים העומדים לרשותן, להיאבק בעבריינות שייסודה בשנאה וגזענות".

בניגוד לפרסומים קודמים, עולה מכתב האישום כי אבו חדיר לא הוכרח לשתות חומר דליק לפני שנרצח. כתב האישום הוגש על ידי עו"ד אורי קורב מפרקליטות מחוז ירושלים. יחד עם האישום, הגישה הפרקליטות גם בקשה למעצרם עד לתום ההליכים. בבקשה נכתב כי הראיות נגדם כוללות "הודאה במעשים, צילומים שלהם בזירת האירועים, ראיות מדעיות שקושרות אותם לאירועים ועוד". 

החשוד הבגיר בעת הגשת כתב האישום, היוםצילום: אמיל סלמן

לפי האישומים, אמר הנאשם הבגיר, לאחד הקטינים כי בעקבות מציאת גופותיהם של שלושת הנערים החטופים יש לבצע פעולת נקמה. הם סיכמו לפגוע פיזית בערבים. הם נסעו ברכבם בחיפוש אחר קורבן. כאשר הבחינו בילד מוסא ז'לום ובאמו התנפל עליהם אחד הנאשמים, "הקיף עם זרועו את גרונו מאחור בתנוחת חניקה והחל לגרור אותו לכיוון ההונדה", נאמר בכתב האישום. אמו של הילד החלה לזעוק ולהיאבק בחוטפים. "בתגובה, הסתובבה אמם והסתערה תוך כדי צעקות" על אחד הנאשמים כדי להציל את בנה, נכתב באישום, "ובין השניים התפתח עימות". במקביל, "רץ הקטין י' (אחיו של מוסא) להזעיק את עזרתם של תושבים במקום". אחד הנאשמים, "היכה באגרופו בעוצמה בפניה של האם שנפלה לרצפה כתוצאה מכך. הנאשם המשיך להכות ולבעוט בה בחלקי גופה השונים וניסה לסגור את פיה כדי למנוע ממנה לצעוק". בנוסף, לפי האישום, במהלך האירוע צעק אחד הנאשמים לשני להכניס את הקטין למכונית, אולם תושבים החלו להתקהל במקום, והשניים נמלטו.

מכתב האישום עולה כי לצורך המעשה הנאשמים החליפו את הבגדים כדי לשוות להם חזות חילונית או ערבית. הם הצטיידו באזיקונים, הוציאו את כיסא התינוק מהרכב כדי לפנות מקום לחטוף והכינו מפתח ברגים ומילאו בקבוקים בבנזין. הם נסעו במשך כמה שעות ברחובות מזרח ירושלים כשהם מחפשים קורבן, בכמה מקרים הם פתחו בשיחה עם ילדים ואף זממו לחטוף זוג פלסטינים מבוגרים, אך התחרטו לפני החטיפה. לבסוף, לאחר שרכשו סיגריות ומשקאות אנרגיה, "הנאשמים עישנו ושתו את המשקאות עד שתחושת הייאוש שלהם התפוגגה", נכתב באישום.

על פי האישום, שני הקטינים הבחינו באבו חדיר ותכננו לחטוף אותו, אך הבגיר איתר קורבן אחר - צעיר ערבי שביקש טרמפ, אך עד שהם שבו למקום הצעיר עלה על טרמפ אחר. השלושה המשיכו בנסיעה והבחינו שוב באבו חדיר כשהוא יושב לבדו, ושניים מהם יצאו מהמכונית לעברו. "במטרה לוודא כי הקורבן 'ערבי' וכדי להתקרב אליו", שאלו אותו הנאשמים כיצד מגיעים לשער שכם ולתל אביב. לפי האישום, "הקורבן החל להשיב להם עד שלפתע חשד בהם. הקורבן קם על רגליו וניסה להתקשר לחברו", אולם בשלב זה היכה אותו אחד הנאשמים, והוא החל לצעוק, וניסה להיאבק בחוטפיו שנאלצו להשתמש בכוח רב כדי לגבור על ההתנגדות שלו ולהימלט מהמקום.

המאבק בתוך הרכב נמשך במהלך הנסיעה. לפי האישום, "בשארית כוחותיו, המשיך הקורבן להילחם על חייו וברכב התפתחה מהומה". אחד הנאשמים, לפי כתב האישום, החזיק אותו בידיו, בעוד אחר סוגר את פיו וחונק אותו. הנאשם השלישי צעק לו: "תגמור אותו".

כשהגיעו ליער הכה הנאשם הראשון את אבו חדיר בראשו במפתח הברגים תוך שהוא צועק, "זה בשביל משפחת פוגל" במכה הראשונה, ו"זה בשביל שלהבת פס", במכה השנייה. לאחר מכן הוא בעט בו שלוש פעמים תוך שהוא צועק את שמות שלושת החטופים מגוש עציון. לאחר מכן, שפכו עליו הנאשמים בנזין והציתו אותו בעודו בחיים, כשהוא מחוסר הכרה. מהיער נסעו השלושה לגן סאקר, שם שרפו את הנעלים של אבו חדיר. הם שרפו גם חלק מהבגדים שלהם וניקו את הרכב. לאחר מכן, נסעו הנאשמים לבית של אחד מהם ביישוב אדם, "ניגנו בגיטרות והלכו לישון".

בעקבות הגשת כתב האישום והממצאים כי מדובר באירוע על רקע לאומני, החליט משרד הביטחון להכיר באבו חדיר כנפגע פעולות איבה.

הלווית אבו חדיר במזרח ירושלים, לפני כשבועייםצילום: רויטרס

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ