בג"ץ דחה את העתירה שדרשה למגן את כפרי הבדואים מפני רקטות

השופטים קיבלו את עמדת המדינה וקבעו כי היא מתבססת על שיקולים מקצועיים - ולכן אין מקום להתערבותם. הם דחו את הטענה כי מדובר בפגיעה בשיוויון

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל
רויטל חובל

בג"ץ דחה היום (ראשון) את העתירה שדרשה להורות למדינה להציב לאלתר פתרונות מיגון מפני רקטות בכפרים הבדואים. בפסק הדין כתב השופט יורם דנציגר כי השופטים שוכנעו מהסברי המדינה, שנתמכו בדבריו של ראש מחלקת מיגון בפיקוד העורף, אל"מ בני שיק. על כן, כתב דנציגר, "הגענו למסקנה כי לא קיימת עילה להתערבותנו בהחלטת המשיבים (מפקד פיקוד העורף ושר הביטחון) שלא להציב מיגוניות בכפרי העותרים, נכון לעת הזאת". אל דנציגר הצטרפו השופטים צבי זילברטל ונעם סולברג.

מבצע "צוק איתן": עדכונים שוטפים

אין חולק כי על המדינה מוטלת חובה עליונה להגן על חייהם ועל שלמות גופם של אזרחיה ותושביה", נכתב בפסק הדין. "ואולם, חובת המדינה להגן על חיי תושביה ואזרחיה בעיתות חירום ניתנת להגשמה באמצעות מכלול רחב של אמצעים... טבע הדברים הוא כי כמות אמצעי המיגון העומדת לרשות המדינה ברגע מסוים אינה בלתי מוגבלת". דנציגר הוסיף כי החלטה על הקצאת אמצעי מיגון היא בתחום שיקול הדעת של הרשויות המוסמכות, והתערבות בג"ץ בהחלטות שכאלה, מתבצעת "במשורה ובמקרים חריגים שבחריגים".

עוד מצא דנציגר כי "החלטת המשיבים לפיה ראוי לכסות אזור כזה אך לא אחר מבוססת על שורה של נתונים והערכות - וביניהם מספר השיגורים המכוונים לכל אזור ומספרן של הנפילות בכל אזור, בהווה ובעבר; הערכות מודיעיניות בעניין רמות הסיכון באזורים שונים; מצב תשתיות המיגון המצויות בכל אזור ואזור; מידת יעילות המיגוניות בהתחשב בנתוניו הפיסיים של הישוב בו מדובר וכן מספרן הכולל של המיגוניות הזמינות להצבה. עיון בנתונים ובהערכות שהוצגו לפנינו מגלה כי החלטת המשיבים מבוססת כדבעי ולא נפל בה פגם המצדיק התערבותו של בית משפט זה". דנציגר דחה את טענת העותרים לכך שמדובר בפגיעה בשוויון והוסיף כי "נחה דעתנו כי שיקולים עניינים בלבד עומדים בבסיס החלטות המשיבים בעניין המיגוניות".

דנציגר התייחס גם לאמירתו של השופט זילברטל בדיון שהתקיים ביום חמישי, על כך שהאוכלוסיה באזור מרגישה נטושה ויש למיגון חשיבות פסיכולוגית, גם אם המיגוניות אפקטיביות פחות משכיבה על הקרקע בעת ירי, כטענת המדינה. "ליבנו עם תושבי הכפרים המצויים בטווח הרקטות", כתב. "אנו מאחלים לפצועים רפואה שלמה ושולחים תנחומינו למשפחת ההרוג. יודעים אנו גם כי מעבר לתפקידן ההגנתי, עשיות המיגוניות להרים תרומה מוראלית ופסיכולוגית שאין לזלזל בה. ואולם, בנסיבות העניין אין מנוס מדחיית העתירה בנושא זה, שכן לא נמצאה עילה להתערבותנו בהחלטותיהם המבצעיות של המשיבים, אשר התקבלו בעיצומה של לחימה".

בית משפחת אל-וואדג' שנפגע סמוך לדימונה, אתמולצילום: אליהו הרשקוביץ

בעתירה נטען כי בשל העובדה שהאזור מוגדר כשטח פתוח, מערכת "כיפת ברזל" לא מיירטת רקטות שמשוגרות אליו. עובדה זו הוזכרה בעתירה כהוכחה לטענת התושבים הבדואים שהם מופלים לרעה עומת יתר תושבי האזור. בדיון ביום חמישי שאל השופט זילברטל האם נכונה הטענה שהכפרים לא מוגנים ע"י "כיפת ברזל", אולם נציג הפרקליטות טען שהנושא חסוי וממילא העותרים לא מבקשים במסגרת העתירה להסיט את "כיפת ברזל".

השופט דנציגר התייחס בפסק הדין לסוגיה זו וכתב כי "בהעדר נתונים לא מצאנו להתייחס לדרכי פעולתה של מערכת 'כיפת ברזל'. מאמינים אנו כי הגנתה של מערכת זו נפרשת בהתבסס על שיקולים ענייניים, מבלי שניתן משקל כלשהו להופעתם או אי-הופעתם של יישובים במפות כאלה או אחרות".

בעתירה, שהגישה האגודה לזכויות האזרח יחד עם תושבי הכפרים הבדואים, נדרש בית המשפט לחייב את המדינה להציב בשטח הכפרים פתרונות מיגון כגון מיגוניות. ירי הרקטות לכפרים הבדואים הלא ממוגנים הביאו אתמול למותו של עודה אל־וואדג'  ולפציעה קשה של ארבעה מבני משפחתו. בשבוע שעבר נפצעו שתי ילדות מהכפר עוג'אן מירי רקטה. המדינה טענה כי האחריות על מיגון התושבים רובצת על כתפי התושבים עצמם, וכי ההחלטה שלא להקצות פתרונות מיגון התקבלה על סמך נתונים לפיהם שיעור הנפילות באזור נמוך יחסית.

עם זאת, פסק הדין הוגדר כחלקי, שכן השופטים ציינו כי הטענות בנוגע למצבן של תשתיות המיגון בכפרים הבדואים ראויות להמשיך ולהתברר, כמו גם מלאי המיגוניות הזמין לפרישה בעתות חירום וההנחיות להקמת מרחבים מוגנים ואמצעי הגנה מתאימים. על כן הורה בית המשפט למדינה למסור תגובה מפורטת יותר בעניין תשתיות המיגון בכפרים בתוך 30 יום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ