הותר לפרסום: הנאשם המרכזי ברצח מוחמד אבו חדיר הוא יוסף חיים בן דוד

תושב ההתנחלות גבע בנימין מואשם כי הכה את הנער במפתח ברגים, שפך עליו בנזין והצית אותו. סנגוריו טענו כי הפרסום עלול לחשוף את משפחתו לסכנות

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ניר חסון

בית המשפט העליון התיר היום (ראשון) את פרסום שמו של יוסף חיים בן דוד, תושב ההתנחלות גבע בנימין, הנאשם המרכזי ברציחתו של הנער מוחמד אבו חדיר משועפט. על פי כתב האישום היה זה בן דוד שאסף ברכבו את שני הנאשמים האחרים, שניהם קטינים ועל כן שמם לא יפורסם. כמו כן, לפי האישום, בן דוד נהג בכלי הרכב בעת החטיפה משועפט ועד ליער ירושלים, וביער היה זה בן דוד שהכה את אבו חדיר בראשו באמצעות מפתח ברגים, בעט בו ולבסוף שפך עליו בנזין והצית אותו.

בן דוד הוא בעל עסק קטן ומצליח לייבוא ומכירת מסגרות משקפיים ברחוב גאולה בירושלים. לקוחותיו של בן דוד סיפרו כי הוא איש נעים, ולא ידועים קשרים שלו לארגוני ימין קיצוני. בן דוד למד לימודים חלקיים בישיבה בשכונת הר נוף בירושלים. אביו של בן דוד אמר ל"הארץ" יום לאחר מעצר השלושה: "מי שעשה את זה הוא חולה נפש".

בן דוד סובל מהפרעה נפשית מסוג הפרעה טורדנית כפייתית (OCD), עובדה המצויינת גם בכתב האישום נגדו. לפני כשנה וחצי הוא התוודה בפני פסיכיאטרית שמטפלת בו כי עולות בו מחשבות לרצוח את בתו התינוקת, וכי הוא אף ניסה לעשות זאת פעם באמצעות חניקה. הוא נעצר בעקבות הדיווח של הפסיכיאטרית, אך שוחרר להליך שיקומי ולא הוגש נגדו כתב אישום.

יוסף חיים בן דוד

עורכי דינו מטעם ארגון חוננו, העריכו לאחרונה כי קו ההגנה שלו יתבסס על טענת אי-שפיות בעת ביצוע הרצח. בפרקליטות צפויים לדחות את הקו הזה באמצעות הצבעה על התכנון המפורט והממושך של הרצח, שכלל בין היתר הוצאת כיסא התינוק מהרכב, כדי לפנות מקום לחטוף, רכישת אזיקונים ובנזין ואף ניסיון חטיפה ביממה קודם של ילד בשם מוסא ז'לום, אף הוא משועפט.

פרקליטיו של בן דוד, אהרון רוזה ונפתלי ורצברגר, ביקשו להותיר את צו איסור הפרסום על כנו. לטענתם, פרסום שמו של בן דוד עלול לחשוף את משפחתו לסכנות שכן פלסטינים עלולים לנסות לנקום את מותו של אבו חדיר. לטענת עו"ד ורצברגר, היה אף ניסיון ליידות בקבוק תבערה לבית קרובי משפחתו של בן דוד. בשבוע שעבר דחה נשיא בית המשפט המחוזי בירושלים, דוד חשין את הטענה והיום דחה אותה גם שופט בית המשפט העליון אליקים רובינשטיין, שכאמור התיר את הפרסום.

בדיון בבית המשפט העליון, אמר נציג הפרקליטות, עו"ד אורי קורב, כי אין כל תיעוד לידויי בקבוק התבערה וכי למשטרה אין מידע מודיעיני על כך שהמשפחה נמצאת בסכנה. בנוסף הזכיר קורב כי גם במקרים דומים – דוגמת עמי פופר וג'ק טייטל – פורסם שמם של החשודים ברצח ערבים. בהחלטתו כתב השופט רובינשטיין: "עינינו הרואות, כי בכפוף לסייגים שבדין, לעקרון הפומביות מעמד מרכזי, ולא כל שכן מקום שהעניין הציבורי רב ביותר, בשל אופי המעשים בהם עסקינן. בנידון דידן אין חולק, גם לא הסנגור המלומד, על העניין הציבורי המיוחד בפרשה טרגית זו, ורוב מלים אך למותר". עם זאת הוסיף רובינשטיין כי אין "להוציא מכלל אפשרות כי יהיו מי שעלולים לרצות להתנכל למשפחה", ועל כן הוא הורה למשטרה ולגורמי הביטחון להיות ערנים לגבי האיומים ולהנחות את המשפחה לגבי התנהגות שתפחית את הסכנה. 

הלווית מוחמד אבו חדיר בירושלים, לפני כשבועיים וחציצילום: רויטרס

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ