בית המשפט הורה לשחרר פלסטיני שנעצר לאחר שהתבטא נגד ישראל בפייסבוק

הצעיר, תושב השומרון, נעצר בשבוע שעבר. "במדינה דמוקרטית המקדשת את חופש הביטוי אין מקום למעצרם של אנשים בשל התבטאויות", קבע השופט

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל
רויטל חובל

בית משפט השלום בתל אביב הורה לשחרר פלסטיני בן 24 תושב עקרבא שבשומרון, שנעצר בשבוע שעבר בשל דברים שכתב בפייסבוק נגד ישראל. המשטרה עצרה אותו בחשד לשהייה בלתי חוקית בישראל והסתה לגזענות. לפי פרוטוקול הדיון שהתקיים ביום רביעי האחרון, אשרף סלימאן כתב בפייסבוק, "מוות ליהודים" יחד עם תמונה של טנק שרוף.

הרגע למעצרו היה בתלונה על כך שפרסם בפייסבוק קריאות נגד ישראל ונגד יהודים, על רקע מבצע צוק איתן. השופט איתי הרמלין כתב בהחלטה להורות על שחרורו שהתרשם שמעצרו על שהייה בלתי חוקית בישראל נבע מהדברים שכתב בפייסבוק ושעליהם דווח למשטרה. הוא נעצר באולם אירועים באזור בני ברק, ומסר למשטרה כי הוא עובד במקום.

סנגורו, עו"ד חאלד סוואלחה שייצג אותו מטעם הסנגוריה הציבורית, טען בדיון בבקשת המשטרה להאריך את מעצרו בכמה ימים, כי "יש הבדל בין להתבטא בצורה שמיוחסת לו לבין לומר שמדובר בעבירה פלילית. הדברים נאמרו ואם נאמרו במסגרת חופש הביטוי. אני מניח שבתקופה קשה זו גם יהודים וגם ערבים מתבטאים באופן שאינו מבטא את האישיות שלהם באופן רגיל. ההבדל בינו לבין אחרים שהוא במעצר ואילו האחרים מסתובבים חופשי. גם פוליטיקאים ושרים מבטאים בימים אלה בצורה בוטה".

השופט הרמלין, שמונה אך לפני שלושה חודשים לשיפוט לאחר ששימש כסנגור ומנחה הקליניקה לזכויות בהליך פלילי באוניברסיטת תל אביב, קיבל את טענות הסנגור והורה לשחרר  את סלימאן בערבות. "כפי שאמר הסנגור, מדובר בתקופה של מתח ביטחוני וחברתי שמשלהבת את היצרים וגורמת לאנשים להתבטא לעיתים בתוקפנות ותוך פגיעה ברגשות הזולת", כתב הרמלין בהחלטתו.

"עדיין, במדינה דמוקרטית המקדשת את חופש הביטוי, אין מקום למעצרם של אנשים בשל התבטאויות בלבד, כל עוד לא מדובר בשידול לביצוע עבירה או בקריאה מובהקת לפגוע באחר. לא התרשמתי שבמקרה מעין זה מדובר אלא רק ולכל היותר, בהתבטאויות בעלמא שהן פרי של התלהטות היצרים הכללית, שהיא כמובן מצערת", סיכם השופט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ