בן 22 מבאר שבע נעצר בחשד להסתה נגד ערבים ברשת

המשטרה עצרה את ליאור כהן, שקרא בפייסבוק לפגוע בערבים. כהן לא הביע חרטה על דבריו. למרות חומרת העבירות, הוא שוחרר לביתו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

תושב באר שבע, בן 22, נעצר היום (חמישי) בחשד להסתה לאלימות ולגזענות ברשת. החקירה נגד ליאור כהן נוהלה ביחידת הסייבר הארצית בלהב 433, והחלה באישור פרקליטות המדינה. בדף הפייסבוק של כהן פורסמו עשרות אמירות בעלות אופי גזעני, ושיש בהן חשד להסתה לאלימות כלפי ערבים.

הבוקר באו בלשי היחידה לביתו של כהן וערכו בו חיפוש, בסופו הוחרם מחשבו האישי. החשוד נעצר ונחקר, והוחלט להביא אותו לבית המשפט לדיון בהמשך מעצרו בתנאים מגבילים. בבקשה למעצר ייחסה המשטרה לכהן חשדות להסתה לגזענות, והסתה לאלימות או טרור. ואולם, המשטרה לא דרשה את הארכת מעצרו, אלא שחרור בתנאים מגבילים למעצר בית בן עשרה ימים. השופט, מנחם מזרחי, החליט לבסוף שלא להטיל על כהן מגבלות תנועה, ורק אסר עליו להשתמש ברשת האינטרנט או במחשב למשך 30 יום. כמו כן נאסרה עליו השתתפות בהפגנות בלתי חוקיות.

פעיל ימין בהפגנת ארגוני שמאל בכיכר רבין, לפני שבועצילום: תומר אפלבאום

"מדובר בתיק הסתה חמור" אמר נציג המשטרה בדיון בבית משפט השלום בראשון לציון, שציין כי לחשוד מיוחסת קריאה להתארגנות לפגוע במגזר הערבי בשני דפים ברשת, לאחד מהם קרא 'ערבי גבר ערבי בקבר'. בחקירתו במשטרה וגם בבית המשפט, כהן לא הביע חרטה על הדברים שכתב. השופט מזרחי כתב בהחלטתו כי יש להבדיל בין קריאה לאלימות לבין דעות של אדם, גם אם הם לא נעימות לאוזן. "עיינתי במסמך, שם מצאתי תכתובות שאותן כתב החשוד, שיש בהן הסתה לכאורה, וכוונתי לתכתובות המזמינות את הציבור לנקוט אלימות, להבדיל מהבעת דעתו האישית".

מאז החל סבב הלחימה בעזה החלו במשטרה להתחקות אחר פעילי הימין האלימים שפועלים ברשת דוגמת "כנופיית אל יהוד", "האריות של הצל" וקבוצות נוספות. במשטרה עוקבים בדאגה אחר ההקצנה של צעירים מהימין, עליה הם מקבלים דיווח גם מהקו החם לתלונות הציבור על גילויי הסתה לגזענות. המוקד נפתח לפני כחודש ביוזמת משרד המשפטים, ועד כה התקבלו בו 1,100 פניות.

במשרד המשפטים ציינו כי חלק ניכר מהתלונות חוזרות על דיווחים שכבר התקבלו, ואמרו כי 200 מהפניות הועברו לטיפול המשטרה. במקרה של "כנופיית אל יהוד", עיכבה המשטרה שלושה חשודים לחקירה והם שוחררו למעצר בית. בימים האחרונים, התיק הועבר לבחינת הפרקליטות, מאחר שכתב אישום בגין הסתה לאלימות או לגזענות מוגש באישור היועץ המשפטי לממשלה בלבד.

תלונות נוספות במוקד נגעו להתבטאויות קשות של שוטרים והועברו לבחינת המחלקה לחקירות שוטרים. שתי תלונות נגעו גם לעובדי משרד המשפטים. אחת נגעה לסנגור שעבד במיקור חוץ עם הסנגוריה הציבורית והתבטא בפייסבוק נגד יהודים. בשימוע שנערך לו הוא לא הביע חרטה על דבריו והוחלט להפסיק לשכור את שירותיו. סטודנטית שעבדה במשרד המשפטים התבטאה בפייסבוק נגד ערבים וזומנה לשימוע. הצעירה הביעה חרטה על דבריה וטענה שהדברים נאמרו בעידנא דריתחא. היא הוחזרה לעבודתה לתקופת ניסיון בת שישה חודשים.

במשרד המשפטים מעידים כי תלונות רבות מגיעות מאנשי ימין כנגד אנשי שמאל, וכן מתקבלות תלונות מצד אנשי שמאל על אנשי ימין, אולם במידה פחותה. מתחילת מבצע "צוק איתן", אומרים במשרד המשפטים, אזרחי ישראל הערבים ממעטים לפנות למוקד, ועיקר הפניות מגיעות מקרב הימין או עוסקות בביטויי שמחה בגין רצח חיילים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ