ח"כ זועבי לא התייצבה לחקירה בחשד שקראה לשוטרים ערבים משת"פים

לטענת עורך דינה, זועבי לא הגיעה לחקירה מפני שלא קיבלה את התשתית העובדתית לחשדות נגדה, כפי שהיא זכאית על פי חוק החסינות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

חברת הכנסת חנין זועבי (בל"ד) לא התייצבה היום (ראשון) לחקירת המשטרה בחשד להסתה לאלימות ולהעלבת עובד ציבור, לאחר שלא קיבלה לידיה את הפרטים על התלונות נגדה, עליהם מתבססת החקירה. זועבי חשודה כי התבטאה בצורה פוגענית כלפי שוטרים ערבים, ובין היתר קראה להם "משת"פים".

בעקבות אי התייצבותה לחקירה, הודיעה המשטרה כי הנושא הועבר לטיפולו של היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין. זועבי פנתה בסוף השבוע לווינשטיין ולפרקליט המדינה, שי ניצן, וביקשה לקבל טרם התייצבותה לחקירה את החומרים עליהם מבוסס התיק נגדה, ובהתאם לכך לדחות את מועד חקירתה. במשרד המשפטים טרם הגיבו לפנייתה.

לטענת בא כוחה של זועבי, עו"ד חסן ג'בארין, מרשתו לא בורחת מחקירה - להפך, היא מעוניינת למסור את גרסתה. עם זאת, ג'בארין ציין כי הוא מבקש לדעת מראש מהו נושא החקירה ומהם החשדות המיוחסים לזועבי, כדי לתת לה ייעוץ משפטי בתור חברת כנסת שחל עליה חוק החסינות. הוא הוסיף כי ייצג בעבר חברי כנסת בגין חשד לעבירות דומות - אז הם קיבלו את החומר שעליו מבוססת החקירה נגדם - "אך במקרה של זועבי נראה שהמשטרה מתלהמת, ומבקשת לחקור אותה במהירות בזק".

ח"כ זועבי בישיבת ועדת הפנים של הכנסת, ב-2013צילום: אמיל סלמן

בשבוע שעבר אישר היועץ המשפטי לממשלה לפתוח בחקירה פלילית נגד זועבי, בעקבות התבטאויות שהשמיעה ברחבת אולם בית המשפט בנצרת. שני שוטרים התלוננו כי במהלך דיוני הארכות מעצר של חשודים ערבים שנעצרו במהלך הפגנות, זועבי התבטאה נגדם באופן פוגעני בשל העובדה שהם ערבים המשרתים במשטרה. בין היתר, פירטו בתלונתם שזועבי קראה לעברם: "אלה שמשתפים פעולה עם המדכא נגד בני עמם, צריך לנקות בהם את הרצפה", "שיפחדו מהשבאב" ו"צריך לירוק להם בפרצוף".

מנגד, בשבוע שעבר הודיע וינשטיין כי בכל הנוגע לתלונות על התבטאויותיה של זועבי באשר לחוטפי שלושת הנערים הישראלים - לפיהן הם אינם טרוריסטים, במקרה זה אין מקום לנקיטת הליכים פליליים נגדה. הסיבה לכך היא שזועבי הסתייגה מפעולת החטיפה, וחזרה על הסתייגות זו כמה פעמים.

לפי חוק, כחברת כנסת עומדת לזועבי חסינות מפני העמדה לדין בשל הבעת דעה בעל פה או בכתב, אם עשתה זאת במסגת מילוי תפקידה. בנוסף, החוק מעניק לחבר כנסת חסינות מפני מעצר, אלא אם נתפס בשעת מעשה פשע "שיש עמו שימוש בכוח, הפרעת השלום או בגידה".

היועץ המשפטי לממשלה רשאי לפנות לוועדת הכנסת ולבקש ליטול מזועבי את החסינות מפני מעצר. וינשטיין פירש את דבריה של זועבי ככאלה שלא נעשו במסגרת מילוי תפקידה, ועל כן לא עומדת לה חסינות מפני העמדה לדין. 

כך היה גם במקרה של ח"כ עזמי בשארה, ראש בל"ד לשעבר. ב-2001 החליט היועץ המשפטי לממשלה דאז, אליקים רובינשטיין, לעמיד את בשארה לדין בגין תמיכה בארגון טרור, לאחר שנשא שני נאומים - באום אל־פאחם ובסוריה - בהם שיבח את חיזבאללה ואת ההתנגדות בישראל.

בשארה עתר לבג"ץ נגד ההחלטה להעמידו לדין וליטול ממנו את החסינות, בטענה כי מדובר בהבעת דעה בנושאים פוליטיים מדיניים. עתירתו התקבלה לבסוף ברוב של שניים - השופטים אהרן ברק ואליעזר ריבלין, מול אחת - השופטת אסתר חיות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ