שר הפנים מבקש לשלול את אזרחותו של מבצע הפיגוע במבצע עמוד ענן

על מחמד מפארג'ה, תושב טייבה שאחראי לפיצוץ באוטובוס בת"א, נגזרו 25 שנות מאסר בגין ניסיון רצח, גרימת חבלה חמורה ועבירות נוספות

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל
רויטל חובל

שר הפנים הודיע היום (שלישי) כי פנה ליועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין בבקשה לשלילת אזרחותו של מחמד מפארג'ה, תושב טייבה שהורשע בדצמבר האחרון בביצוע בזמן מבצע "עמוד ענן" בנובמבר 2012.

במארס האחרון גזר עליו בית המשפט המחוזי בתל אביב 25 שנות מאסר בפועל בגין הרשעתו בעבירות של ניסיון רצח, עשיית מעשה המגלה כוונה לסייע לאויב, גרימת התפוצצות חומר נפיץ וגרימת חבלה חמורה. בפיגוע נפצעו 24 בני אדם. סער ציין בפנייתו כי מפארג'ה, שבעת הנחת המטען היה בן 18, קיבל את אזרחותו במסגרת איחוד משפחות כקטין יחד עם אביו.

בקשתו של סער נסמכת על חוק האזרחות, שמאפשר לבית משפט לעניינים מינהליים לבטל לבקשת שר הפנים את אזרחותו הישראלית של אדם שביצע מעשה שיש בו משום הפרת אמונים למדינת ישראל, כגון מעשה טרור, בגידה או ריגול חמור - אך בתנאי שהוא לא יוותר חסר כל אזרחות. תיקון לחוק שעבר ב-2011 מאפשר לבית המשפט להשתמש בסמכות לשלול אזרחות לבקשת שר הפנים גם כעונש. החוק מחייב את הסכמתו בכתב של היועץ המשפטי לממשלה לבקשתו של שר הפנים לשלילת האזרחות.

האוטובוס שפוצץ בתל אביב, ב-2012צילום: אילן ליאור

סער סירב למסור ל"הארץ" את פנייתו הרשמית ליועץ המשפטי לממשלה, בטענה כי מדובר ב"תכתובת פנימית". בהודעה לעיתונות שפרסם, הזכיר כי מפארג'ה הורשע לפי הודאתו במסגרת הסדר טיעון, בעבירות שעונות על ההגדרה כמעשה טרור. לדבריו, "מעשה של שלילת אזרחות ממחבלים שהורשעו בעבירות טרור הינו אקט מובהק של דמוקרטיה מתגוננת נגד אזרח הפועל לרצח אזרחי ישראל".

קודמו של סער בתפקיד שר הפנים, אלי ישי, הודיע בעבר כי בכוונתו לבקש לשלול את אזרחותו של מפארג'ה, אולם כיוון שהדבר היה טרם הרשעתו ותוך כדי ניהול ההליך המשפטי נגדו, היוזמה לא קודמה.

שופטי בית המשפט המחוזי בתל אביב נתנו משקל רב לעובדה שמפארג'ה הוא אזרח ישראלי. בגזר הדין צוין כי "משקל משמעותי לחומרה יש ליתן לכך שהנאשם הוא אזרח ישראל וכתוצאה מכך, לפגיעת הנאשם באמון המדינה באזרחיה. הנאשם ניצל אמון זה והבריח לתוך תחומי מדינת ישראל את המטען, מבלי לעבור בדיקות ביטחוניות. אלמלא אזרחות הנאשם, ספק אם הנאשם ושולחיו היו מצליחים להכניס את המטען לתוך תחומי מדינת ישראל".

הודיעה ישראל לכמה חברי פרלמנט מטעם חמאס המתגוררים במזרח ירושלים, ובראשם מחמוד אבו טיר, כי בכוונתה לשלול מהם את תושבותם לאחר קיום הליך שימוע בפני שר הפנים אם לא יתפטרו מהפרלמנט הפלסטיני ומתנועת חמאס. ההחלטה גובשה במשרד המשפטים, בעקבות המלצה של מי ששימשה אז כשרת החוץ והמשפטים, ציפי לבני, ואושרה בהתכנסות שרים שכינס ראש הממשלה בפועל דאז, אהוד אולמרט, בעקבות פיגוע התאבדות בתל אביב.

 טרם התיקון לחוק שהעביר את הסמכות לשלילת אזרחות משר הפנים לבית המשפט, הודיע שר הפנים דאז אלי ישי לבני משפחתו של קייס עובייד על שלילת אזרחותו. עובייד, השוהה בלבנון, הוא האזרח הערבי-הישראלי השני שאזרחותו נשללת בהוראה מנהלית של שר הפנים. יינתן לו חודש ימים לערער על ההחלטה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ