תשובת המדינה לעתירה נגד הריסת בתיהם של שלושת החשודים במעורבות בחטיפתם ורציחתם של גיל-עד שער, נפתלי פרנקל ואייל יפרח מגלה פרטים נוספים על פעילות חוליית חמאס. מתשובת המדינה, שהוגשה היום (שלישי), עולה כי מי ששימש כמפקד חוליית החטיפה היה דווקא חוסאם קוואסמה, וכי המימון הגיע מפעילי חמאס ברצועת עזה. קוואסמה נעצר בידי כוח ימ"מ בבית קרוביו במחנה הפליטים שועפט באישון לילה בחודש יולי. בג"ץ צפוי לדון בעתירה של בני משפחותיהם נגד החלטת המפקד הצבאי באזור יהודה ושומרון ביום חמישי הקרוב. 

לטענת המדינה, קוואסמה הודה בחקירתו בשירות הביטחון הכללי בכך שקיבל מימון לביצוע הפיגוע מפעילי חמאס בעזה, ייתכן שהוא נעזר באחד ממשוחררי עסקת שליט לצורך העברת המימון. 

עוד התברר מתשובת המדינה כי לאחר שנחטפו ונרצחו הנערים, מרואן קוואסמה הגיע אל חוסאם, והשניים נסעו לחלקת האדמה באזור חלחול, אותה רכש חוסאם מראש, שם קברו את גופות הנערים. לדברי השב"כ חוסאם אף סייע לאחר מכן לשני מבצעי החטיפה - עאמר אבו עישה ומרוואן קוואסמה - להסתתר. השניים טרם נתפסו. חוסאם עצמו הסתתר בבית קרוב משפחתו בכפר ענתא ונעצר ב-11 ביולי. לפי תשובת המדינה, חוסאם תכנון להימלט לירדן באמצעות תיעוד מזויף ובסיוע בני משפחתו.

שלושת הנערים החטופים, נפתלי פרנקל , גיל עד שער ואייל יפרחצילום: רויטרס

פרקליטות המדינה טוענת בשם צה"ל כי אין עילה להתערבות בג"ץ בהחלטה. לדבריה, "על רקע ההידרדרות החמורה במצב הביטחוני באזור יהודה ושומרון, שהגיעה לשיאה בחטיפתם ורציחתם של שלושת הנערים הישראלים לפני כחודש וחצי", הפעלת הסמכות המאפשרת לצה"ל להרוס בתים של מעורבים בטרור, "הינה חיונית, כדי להרתיע מפגעים נוספים מלבצע פיגועים חמורים נוספים".

הפרקליטות מציינת כי בידיה "ראיות מינהליות ברורות וחד משמעיות המלמדות ברמה של קרבה לוודאות כי מרואן קואסמה ועאמר אבו עיישה הם שחטפו ורצחו את שלושת הנערים ביום 12 ביוני כאשר הרצח בוצע זמן קצר לאחר החטיפה". בנוסף ציינה את ההיסטוריה הביטחונית של השלושה שכללה פעילות נגד מטרות ישראלית, מעצרים ומאסרים.

עוד נכתב כי מאז הפיגוע והרצח, קואסמה ואבו עיישה מתנהגים כ"מבוקשים" ומסתתרים מכוחות הביטחון. צה"ל והשב"כ הגיעו לבתיהם של מרואן קואסמה ועאמר אבו עיישה שלושה ימים לאחר המקרה במטרה לעוצרם. משלא נמצאו עצרו את נשותיהם, ששוחררו בהמשך. גופותיהם של שלושת הנערים החטופים נמצאו קבורות בחלקת אדמה השייכת לחוסאם קואסמה.

החשודים בחטיפת הנערים מרואן קוואסמה ועמאר אבו עיישה

בתחילת חודש יולי הרסו כוחות צה"ל את דירת משפחתו של זיאד עוואד, בן 42 מאידנא, שנאשם בגרימת מותו בכוונה של קצין המשטרה סגן-ניצב ברוך מזרחי בליל הסדר. הריסת ביתו של עוואד היא חידוש למדיניות הריסת בתים כצעד ענישה בשל מעורבות במעשי טרור. בעבר נהגה מערכת הביטחון באופן שיטתי להרוס בתי מחבלים, אך ב-2005 מצאה ועדה צבאית שבחנה צעד זה, כי הריסת הבתים גורמת יותר נזק מתועלת.

עתירה שהגישו בעבר בני משפחתם של הנאשם ברצח ברוך מזרחי, זיאד עוואד, נדחתה בחודש שעבר על ידי שופטי בג"ץ. באשר לטענה כי מדובר בסטייה מהמדיניות שנקבעה בהמלצות ועדת שני, שאומצו על ידי הרמטכ"ל דאז משה (בוגי) יעלון, כתבה השופטת מרים נאור: "בעיקרון מותר לרשות לשנות את מדיניותה, גם אם המדיניות נהגה משך תקופה של קרוב לעשור, ובפרט מותר לה לעשות כן עקב שינוי נסיבות. עמדנו בפתח הדברים על הנסיבות הקיצוניות השוררות בתקופה האחרונה באזור יהודה ושומרון. נסיבות שהביאו לכלל מסקנה, שהתקבלה על דעת הדרג המדיני, כי יש לשנות את המדיניות. אין מקום להתערב בהחלטת המשיב שהגיע עתה לכלל מסקנה כי יש צורך בהרתעה מוחשית, וכי הריסת בית המפגע תיצור הרתעה כזו.

עוד ציינה נאור כי "כפי שנקבע בפסיקתנו, 'בית המשפט אינו נוטה להתערב בהערכת גורמי הביטחון בדבר האפקטיביות של השימוש באמצעי של הריסת בתים או אטימתם כגורם המרתיע אחרים'. וכן, כפי שצוין לא אחת בפסיקתנו, לא ניתן לערוך מחקר מדעי שיוכיח כמה פיגועים נמנעו וכמה נפשות ניצלו כתוצאה מנקיטת האמצעים של הריסת בתים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ