העליון החזיר למחוזי את תיק הרצח של החייל אולג שייחט

סנגורו של מוחמד ענבתאווי, שהורשע בחטיפה וברצח, ונידון למאסר עולם, לא הגיש את סיכומי ההגנה. השופטים: "אין מקום ליתן הכרעת דין בלי סיכומים אלה"

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל
רויטל חובל

בית המשפט העליון הורה אתמול (שלישי) להחזיר את תיק הרצח של החייל אולג שייחט לבית המשפט המחוזי בנצרת, בשל מחדל בייצוגו. שייחט נחטף ונרצח ביולי 2003 בצומת בית רימון, בדרכו מבסיסו בצפת לביתו בנצרת עילית. שבוע לאחר הדיווח על היעדרו נמצאה גופתו טמונה במטע זיתים סמוך לכפר כנא.

ב-2007 הרשיע בית המשפט המחוזי בנצרת את מוחמד עבנתאווי, בעבירות חטיפה ורצח ובעבירות ביטחוניות נוספות ונגזר עליו מאסר עולם. הכרעת הדין ניתנה מבלי שהוגשו סיכומי ההגנה, בשל עיכוב חוזר ונשנה של סנגורו של ענבתאווי, עו"ד ראפי מסאלחה.

בערעור שהגיש ענבתאווי ב–2011, שיוצג בידי עו"ד אביגדור פלדמן, הוא טען שלא הוכח שהיה לו את היסוד הנפשי הדרוש להרשעה בעבירת הרצח כולל התכנון המוקדם לרצוח את החייל. כמו כן טען שלא היה שותף פעיל ברצח ("מבצע בצוותא") אלא לכל היותר סייע לו. עונשו של מסייע הוא כמחצית מעונשו של המבצע. במקרה של סיוע לעבירת הרצח, העונש המקסימלי הוא 20 שנה.

הטענה המרכזית בערעור היתה שנפל פגם חמור בהליך בבית המשפט המחוזי בכך שניתנה הכרעת דין מבלי שנשמעו סיכומי ההגנה. פלדמן הדגיש את חשיבות שלב הסיכומים בהגנת הנאשם שמציג את גרסתו והתימוכין לה באמצעות טענות עובדתיות ומשפטיות.

שופט העליון ניל הנדל, שאליו הצטרפו השופטים מרים נאור צבי זילברטל, קיבל את טענת פלדמן כי לענבתאווי נגרם עיוות דין בגלל רשלנות חמורה של סנגורו. חרף התנגדות המדינה, הנדל הורה להחזיר את התיק לבית המשפט המחוזי בנצרת לצורך הגשת סיכומי הגנה שאחריה תינתן הכרעת דין חדשה, ותיבחן השפעתה על גזר הדין. כיוון שחלפו שבע שנים מאז, שני שופטים מההרכב המקורי כבר פרשו והתיק יישמע בפני הרכב שופטים שונה.

הנדל מתח ביקורת על שופטי המחוזי - הנשיא דאז מנחם בן דוד, השופט נסים ממן והשופט אברהם אברהם, שהכריעו את דינו של הנאשם ללא שמיעת סיכומים. השופטים אמנם נתנו לסנגור ארכות חוזרות ונשנות להגשתם, אך הנדל הבהיר כי "הכלל הוא כי אין מקום ליתן הכרעת דין מבלי שאלה הוגשו, או שנשמעו בעל פה". הנדל ציין כי "הדעת אינה נוחה מהשתלשלות ההליכים בתיק". הוא הוסיף כי בפני השופטים עמדו אפשרויות שונות, כמו שמיעת הסיכומים בעל פה, מינוי סנגור ציבורי לנאשם או בקשת התייחסות הנאשם עצמו ושמיעת עמדתו בדבר האפשרויות העומדות בפניו.

"שלב הסיכומים הוא שלב חשוב עד מאד בניהול המשפט, שלמעשה לא התקיים כאן בכל הנוגע לסיכומי ההגנה. תכלית סיכומי ההגנה היא להצביע כי אין די (כמותית ואיכותית) בראיות שהובאו בפני בית המשפט על ידי התביעה כדי להוכיח את כל יסודות העבירה במידה הדרושה בפלילים, דהיינו למעלה מכל ספק סביר", כתב הנדל. "במשפטים שונים בהם ישבתי כערכאה מבררת, חשבתי לעיתים כי הסיכומים בכלל וסיכומי הסנגוריה בפרט, לרבות השיח שנוצר במהלך שמיעתם בין בית המשפט לבין הצדדים- אינם סיום המשפט אלא שיאו".

חקירת רצח החייל עברה לא מעט תהפוכות. תחילה עצר השב"כ שלושה אנשים מכפר כנא, בשם טארק נוג'ידאת, יוסף סביח ושריף עיד. הם נעצרו על סמך עדויות ומידע שמסרו אנשים שונים שתיארו את נסיבות הסתבכותם. נוג'ידאת נעצר כבר באוגוסט 2003 ולמחרת הודה בחטיפתו ורציחתו של החייל והפליל יחד איתו את השניים. נוג'ידאת גם שחזר את האירוע, אך חזר בו וטען כי הופעלו עליו לחצים ואיומים ששברו אותו והביאו להודאתו.

בעקבות אירוע ירי על מכונית משטרה, נחשפה פעילות של ארגון חופשיי הגליל, שבו היו חברים מוחמד חטיב שנהרג בתקרית, עלאא מוסא וענבתאווי. ליד גופתו של חטיב נמצא הנשק של החייל שייחט. עובדה זו והודעות שמסר מוסא הביאה את הפרקליטות, השב"כ והמשטרה להודות כי החוליה היא האחראית לחטיפתו ורציחתו של החייל ולא השלושה שהואשמו, ולפיכך חזרה בה מכתבי האישום נגדם.

למחרת היום נעצר נעצר ענבתאווי. בחקירותיו הראשונות בשב"כ הוא הכחיש את המיוחס לו. לאחר שהוצג לו כי מוסא הפליל וכשנודע לו שחטיב מת, הודה ביידוי בקבוקי תבערה ובכך כי ידע שחטיב רצח את החייל. ענבתאווי הכחיש את דברי מוסא כי הוא רצח את החייל יחד עם מוחמד חטיב. עוד טען כי החוקרים איימו עליו שאם לא יודה הוא "ייקבר בכלא וישלח למאסר עולם, וכי בני משפחתו ייעצרו, בתיהם ייהרסו, והם ייאנסו וישחטו אותם".

בהודאותיו ציין כי היה עם חטיב בזמן הרצח, אך לדבריו לא היתה לו כל ברירה אלא לציית לו. הוא הודה בכך שהביא את כלי רכבו של אחיו וחלקו היה להיות נהג, כאשר תפקידו של ח'טיב היה להשתלט על החייל, לחנוק אותו וליטול את נשקו. לדבריו, רצח החייל היה בניגוד לתכנון שהסתכם בגניבת נשקו וכי חלקו היה לכל היותר כשל מסייע ולא של מבצע.

הדיון החוזר בבית המשפט המחוזי יתמקד בשאלת התכנון המוקדם לרצח החייל והאם ישנן ראיות לכך, תוך התייחסות למשמעות ההודאות שהתקבלו. כמו כן יעסוק הדיון בשאלה האם יש די ראיות ביחס לעבירות הביטחוניות האחרות שבהן הורשע ענבתאווי.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ