אביו של מוחמד אבו חדיר בביהמ"ש: "למה לא הרסו את בתי הרוצחים?"

המחוזי בירושלים האריך את מעצרו של יוסף חיים בן דוד עד תום ההליכים ואת מעצר שני הקטינים בשבוע. בחוץ דרשו תושבי מזרח ירושלים להרוס את בתיהם

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

בבית המשפט המחוזי בירושלים נערך הבוקר (רביעי) דיון בבקשה למעצר עד תום ההליכים של שלושת הנאשמים ברצח הנער מוחמד אבו-חדיר משועפט בחודש שעבר. מעצרו של יוסף חיים בן דוד, החשוד המרכזי ברצח הנער, הוארך עד תום ההליכים בעניינו. במקביל הורה השופט דוד  מינץ להאריך את מעצרם של שני הקטינים בשבוע נוסף כדי לאפשר לשרות המבחן להשלים תסקיר שנערך להם.

חוסיין אבו חדיר, אביו של מוחמד, התייצב היום בפעם הראשונה כדי לראות כיצד נראים הנאשמים ברצח בנו. "עד היום לא רציתי לראות אותם. לא היה לי אומץ ולא היה לי לב", סיפר לאחר מכן, "אבל הילדים שלי ביקשו ללכת לראות מי רצח את האח שלהם". ששת אחיו של מחמוד אבו חדיר, למעט האחות פאטמה, שכוחה לא עמד לה, הגיעו לבית המשפט.

בפתח הדיון מחה אבו חדיר כי "חודש עבר מאז הרצח ועדיין לא הרסו לרוצחים את הבית.  צריך להרוס להם אותו". הוא הוסיף כי "הייתי רוצה שכמו ששרפו את הבן שלי ייתנו גם להם להישרף. כך הדין והצדק. הם שפכו בנזין על הבן שלי כשהיה חי". 

משפחת אבו-חדיר בבית המשפט, הבוקרצילום: אמיל סלמן

הדיון היה טעון. חוסיין וכמה מהאחים זעקו לעבר החשוד המרכזי בן דוד, "רוצח, נאצי". “זאת הפעם הראשונה שאני רואה אותם. הייתי לחוץ. הם שרפו את הבן שלי. הם שרפו את הדם שלי. לא הבנתי איך עורכי הדין מעיזים לבקש לשחרר את החשודים", סיפר חוסיין. עורכי הדין של השלושה, בן ציון קבלר ועדי קידר, ספגו גם הם צעקות מצד בני המשפחה. "הכסף מעוור אתכם. איך אתם יכולים לבקש לשחרר אנשים כאלה ממעצר?".

עו"ד קבלר פנה לשופט וביקש לקיים את הדיון בדלתיים סגורות. קבלר דרש להוציא את מרבית בני המשפחה מהאולם. “אין לי התנגדות שעורך הדין של המשפחה יהיה כאן ושהאמא והאבא יישארו, אבל חלקו של הפורום הזה מקלל את המשיבים", אמר. השופט, דוד מינץ, נעתר לבקשה בשל העובדה שהדיון עוסק בקטינים והורה לקיים אותו בדלתיים סגורות.

יוסף חיים בן דוד בביהמ"ש, הבוקרצילום: אמיל סלמן

קבוצה של תושבי מזרח העיר הפגינו מחוץ לאולם בית המשפט בדרישה להרוס את בתי הרוצחים. "עבר חודש מאז הרצח, ועד עכשיו לא הרסו את הבתים”, הוסיף חוסיין אבו חדיר. לדבריו, "הממזר הגדול גר באדם בשטחים, אפשר לסגור לו את הבית ולהרוס אותו. אם ערבי שורף יהודי, בתוך כמה ימים הורסים לו את הבית אבל בגלל שמדובר ברוצח יהודי, לא יעזור לי כלום. אני רוצה צדק. זה משגע אותי".

יוסף חיים בן דוד מההתנחלות גבע בנימין וכן שני הקטינים מואשמים ברצח, השתייכות לארגון טרור, חברות בהתאגדות אסורה, חטיפה לשם רצח או סחיטה, קשירת קשר לביצוע פשע, רכישת חלק נשק או תחמושת ועבירות ממניע של גזענות או עויינות.

לפי כתב האישום, בעקבות מציאת גופותיהם של גיל-עד שער, אייל יפרח ונפתלי פרנקל שנחטפו ונרצחו בגדה אמר בן דוד לאחד הקטינים ב-1 ביולי כי יש לבצע פעולת נקמה. הם סיכמו לפגוע פיזית בערבים ונסעו לחפש קורבן. כאשר הבחינו בילד מוסא ז'לום ובאמו התנפל עליהם אחד הנאשמים, "הקיף עם זרועו את גרונו מאחור בתנוחת חניקה והחל לגרור אותו לכיוון ההונדה", נאמר בכתב האישום.

ההפגנה מחוץ לבית המשפט, היוםצילום: אמיל סלמן

אמו של הילד החלה לזעוק ולהיאבק בחוטפים. "בתגובה, הסתובבה אמם והסתערה תוך כדי צעקות" על אחד הנאשמים כדי להציל את בנה, נכתב באישום, "ובין השניים התפתח עימות". במקביל, "רץ הקטין י' (אחיו של מוסא) להזעיק את עזרתם של תושבים במקום". אחד הנאשמים, "הכה באגרופו בעוצמה בפניה של האם שנפלה לרצפה כתוצאה מכך. הנאשם המשיך להכות ולבעוט בה בחלקי גופה השונים וניסה לסגור את פיה כדי למנוע ממנה לצעוק". בנוסף, לפי האישום, במהלך האירוע צעק אחד הנאשמים לשני להכניס את הקטין למכונית, אולם תושבים החלו להתקהל במקום, והשניים נמלטו.

מכתב האישום עולה כי לצורך המעשה הנאשמים החליפו את הבגדים כדי לשוות להם חזות חילונית או ערבית. הם הצטיידו באזיקונים, הוציאו את כיסא התינוק מהרכב כדי לפנות מקום לחטוף והכינו מפתח ברגים ומילאו בקבוקים בבנזין. הם נסעו במשך כמה שעות ברחובות מזרח ירושלים כשהם מחפשים קורבן, בכמה מקרים הם פתחו בשיחה עם ילדים ואף זממו לחטוף זוג פלסטינים מבוגרים, אך התחרטו לפני החטיפה. לבסוף, לאחר שרכשו סיגריות ומשקאות אנרגיה, "הנאשמים עישנו ושתו את המשקאות עד שתחושת הייאוש שלהם התפוגגה", נכתב באישום.

אבו חדירצילום: אי-אף-פי

על פי האישום, שני הקטינים הבחינו באבו חדיר ותכננו לחטוף אותו, אך בן דוד איתר קורבן אחר - צעיר ערבי שביקש טרמפ, אך עד שהם שבו למקום הצעיר עלה על טרמפ אחר. השלושה המשיכו בנסיעה והבחינו שוב באבו חדיר כשהוא יושב לבדו, ושניים מהם יצאו מהמכונית לעברו. "במטרה לוודא כי הקורבן 'ערבי' וכדי להתקרב אליו", שאלו אותו הנאשמים כיצד מגיעים לשער שכם ולתל אביב. לפי האישום, "הקורבן החל להשיב להם עד שלפתע חשד בהם. הקורבן קם על רגליו וניסה להתקשר לחברו", אולם בשלב זה היכה אותו אחד הנאשמים, והוא החל לצעוק, וניסה להיאבק בחוטפיו שנאלצו להשתמש בכוח רב כדי לגבור על ההתנגדות שלו ולהימלט מהמקום.

המאבק בתוך הרכב נמשך במהלך הנסיעה. לפי האישום, "בשארית כוחותיו, המשיך הקורבן להילחם על חייו וברכב התפתחה מהומה". אחד הנאשמים, לפי כתב האישום, החזיק אותו בידיו, בעוד אחר סוגר את פיו וחונק אותו. הנאשם השלישי צעק לו: "תגמור אותו".

כשהגיעו ליער הכה הנאשם הראשון את אבו חדיר בראשו במפתח הברגים תוך שהוא צועק, "זה בשביל משפחת פוגל" במכה הראשונה, ו"זה בשביל שלהבת פס", במכה השנייה. לאחר מכן הוא בעט בו שלוש פעמים תוך שהוא צועק את שמות שלושת החטופים מגוש עציון. לאחר מכן, שפכו עליו הנאשמים בנזין והציתו אותו בעודו בחיים, כשהוא מחוסר הכרה. מהיער נסעו השלושה לגן סאקר, שם שרפו את הנעלים של אבו חדיר. הם שרפו גם חלק מהבגדים שלהם וניקו את הרכב. לאחר מכן, נסעו הנאשמים לבית של אחד מהם ביישוב אדם, "ניגנו בגיטרות והלכו לישון". בעקבות הגשת כתב האישום והממצאים כי מדובר באירוע על רקע לאומני, החליט משרד הביטחון להכיר באבו חדיר כנפגע פעולות איבה.

עורכי דינו של בן דוד מטעם ארגון חוננו, העריכו לאחרונה כי קו ההגנה שלו יתבסס על טענת אי-שפיות בעת ביצוע הרצח. בפרקליטות צפויים לדחות את הקו הזה באמצעות הצבעה על התכנון המפורט והממושך של הרצח, שכלל בין היתר הוצאת כיסא התינוק מהרכב, כדי לפנות מקום לחטוף, רכישת אזיקונים ובנזין ואף ניסיון חטיפתו של מוסא ז'לום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ