הפרקליטות תגיש כתב אישום בכפוף לשימוע נגד רב העיר חולון

הרב אברהם יוסף, בנו של עובדיה יוסף, חשוד שקידם את בד"צ בית יוסף שבבעלות משפחתו, והפלה לרעה נותני כשרות אחרים בעיר

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים13
רויטל חובל
רויטל חובל

הפרקליטות הודיעה היום (ראשון) על הגשת כתב אישום בכפוף לשימוע נגד הרב אברהם יוסף, רב בחשד לשתי עבירות של מרמה והפרת אמונים. יוסף, בנו של הרב עובדיה יוסף המנוח, חשוד שקידם את בד"צ בית יוסף הנמצא בבעלות משפחתו, תוך ניגוד עניינים וניצול מעמדו כרב העיר, וכן כי הפלה לרעה בד"צים אחרים אשר נתנו השגחה לעסקים לממכר בשר בחולון ובאור יהודה. את התיק מלווה פרקליטות מחוז תל אביב, וההחלטה להעמידו לדין בכפוף לשימוע התקבלה על ידי פרקליט המדינה שי ניצן.

לפי ההודעה שנמסרה היום, מחומר הראיות עולה כי החל מתחילת כהונת הרב יוסף כרב העיר חולון הוא הנחה את הכפופים לו, בכתב ובעל פה, כי בעלי עסקים לממכר בשר בחולון, המבקשים לקבל תעודת כשרות "מהדרין" מהרבנות, חייבים לעבוד עם אחד משלושה בד"צים בלבד - בית יוסף, העדה החרדית או הרב לנדאו. בד"צ בית יוסף הוא בד"צ פרטי בבעלות משפחת הרב יוסף ורשום כחברה. בד"צ העדה החרדית ובד"צ הרב לנדאו מזוהים עם העדה האשכנזית, ומחירי הבשר בהכשרים אלה יקרים משמעותית ממחירי הבשר בהכשר בד"צ בית יוסף ובד"צים אחרים המזוהים עם העדה הספרדית. רוב ציבור צרכני הכשרות בחולון ובאור יהודה הינו ספרדי.

בין השנים 2008–2011, כאשר כיהן הרב יוסף לתפקידו כממלא מקום רב העיר אור יהודה ואחראי על הכשרות בה בעקבות מותו של רב העיר המקומי, הוא מסר הנחיה זהה לכפופים לו, כלומר שבעלי עסקים המבקשים לקבל תעודת כשורת מהדרין, חייבים לעבוד עם אחד משלושת הבד"צים בלבד. קודם לכן לא הייתה כל הנחיה מגבילה ובערים פעלו בד"צים נוספים. בעלי עסקים בחולון ובאור יהודה הוזהרו כי עסקים שלא ימלאו אחר ההנחיה, לא יקבלו תעודת כשרות מסוג "מהדרין".

הרב אברהם יוסף, בשנה שעברהצילום: ניר כפרי

הפרקליטות מציינת בהודעתה כי "הרב יוסף ידע כי בשל מאפייני ציבור צרכני הכשרות בחולון ובאור יהודה, שרובו ספרדי, ובשל הפער במחירי הבשר בין שלושת הבד"צים, יעדיפו בעלי העסקים את בד"צ בית יוסף, השייך למשפחתו". התוצאה הייתה שבעלי העסקים בלית ברירה שילמו דווקא לבד"צ בית יוסף עבור תעודת הכשרות וההשגחה הנוספת ובכך מנע יוסף תחרות חופשית בעסקי הבשר בחולון ובאור יהודה, ופגע פגיעה כלכלית בבעלי העסקים, כדי לקדם מבחינה עסקית את הבד"צ השייך למשפחתו.

בנוסף, לפי הודעת הפרקליטות, יוסף מינה שני מפקחים שעבדו ברבנות חולון והיו כפופים לו שעסקו במקביל גם כמפקחי כשרות מטעם בד"צ בית יוסף. השניים קיבלו שכר משני המקומות, הכל בידיעתו ובאישורו של הרב יוסף.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ